Al Wulfekuhle byl ještě malý, když se začal starat o prasata a pomáhal otci na malé rodinné farmě. Svoji práci miluje, ale kvůli problémům, které ve zpracovatelských podnicích způsobil koronavirus, bojuje za to, aby vepře nemusel nechat utratit. "Být zemědělcem je vznešené povolání, jste nezbytní, protože se snažíte nasytit ostatní," říká Wulfekuhle o profesi, která není nijak atraktivní, natož pak snadná.
Farma, kterou založil, když mu bylo 19 let, přežila v 80. letech krizi, když se trh prakticky přes noc zhroutil a mnoho iowských rodinných farem, které fungovaly celé generace, muselo skončit. Wulfekuhle si živě pamatuje ty dny, kdy se svou manželkou Kathy se slzami v očích nakládali prasata na auta, aby je prodali za směšnou cenu, která zdaleka nedokázala pokrýt náklady.
"Mysleli jsme, že to nezvládneme, mysleli jsme, že o všechno přijdeme," řekl listu The Washington Post.
V poslední době se tomuto 61letému farmáři vzpomínky na těžké časy vracejí. Snaží se najít nějakou perspektivu tváří v tvář problémům, jakým chovatelé prasat čelí kvůli koronaviru. Bojí se, že pro ně mohou být likvidační vzhledem k tomu, že mnozí z nich už byli na pokraji krachu kvůli rostoucí ceně půdy a klesajícím ziskům, což částečně způsobila nedávná americko-čínská obchodní válka.
Američtí zemědělci vstoupili do roku 2020 s nadějí, že některé ztráty se jim podaří smazat, když Čína souhlasila s novou obchodní dohodou a zavázala se v ní, že bude nakupovat americké zboží za miliardy dolarů, včetně vepřového. Pak ale přišla pandemie covidu-19, při níž zemřelo už asi 95.000 Američanů a která rozvrátila životy lidí i ekonomiku do té doby nepředstavitelným způsobem.
Ve velkých podnicích na zpracování masa na americkém středozápadě se koronavirem nakazily tisíce dělníků. V Iowě jich bylo 1600, čtyři velké továrny proto musely dočasně zavřít. Některé, jako třeba firma Tyson Fresh Meats, kam Wulfekuhle posílá většinu svých prasat, provoz obnovily, už to ale není jako dřív.
Kvůli narušení provozu v odvětví zpracování masa v Iowě a okolních státech vznikla situace, kdy u chovatelů neplánovaně zůstaly statisíce prasat určených na porážku. Na farmách se nahromadila zvířata, která už jsou tak velká, že je v závodech nelze zpracovat. Podniky navíc nepracují na plný výkon, protože se snaží chránit dělníky před nákazou. Mnoho chovatelů prasat musí tedy dělat to, co pro ně bylo dříve nemyslitelné: prasata usmrtit a nechat je zlikvidovat, místo aby byla zpracována na maso.
"Je to strašné," říká Wulfekuhle. "Do péče o ta prasata toho vkládáte tak moc, děláte všechno, aby byla zdravá," dodává smutně. To, že se zvířata, a tedy i jídlo, které představují, likvidují, je naprosto proti zdravému rozumu, podotýká.
Americká Národní rada producentů vepřového odhaduje, že do konce letošního léta bude utraceno až deset milionů prasat kvůli problémům v továrnách, které zpracovávají maso. V Minnesotě je situace zoufalá už nyní - denně je tam v průměru utraceno 2000 prasat.
Někteří farmáři tak jako Wulfekuhle, který na trh ročně dodává asi 34.000 prasat, krizi dokázali předpovědět a rychle udělali opatření k tomu, aby se růst prasat pokusili zpomalit. Zatím patří mezi ty šťastné, protože se mu podařilo prodat několik nákladních aut s prasaty firmě Tyson Fresh Meats. Na rozdíl od minulosti, kdy se dodávky prasat plánovaly týdny dopředu, se to nyní děje z hodiny na hodinu, říká Wulfekuhle.
Wulfekuhle se svými zaměstnanci udělali malá kouzla, jako je úprava krmiva pro prasata nebo zvýšení teploty v chlévech. Za léta praxe farmář vypozoroval, jaké je nejvhodnější prostředí pro prasata. Kusy, které jsou obvykle určeny k prodeji, žerou nejvíce, když je ve chlévě teplota do 18 stupňů. "Nechcete dělat nic, co by prasatům ublížilo, a tak jim vytvoříte něco jako slunečný den, kdy se spíše povalují a nechtějí žrát," vysvětluje.
Pokud nenastanou další komplikace, Wulfekuhle doufá, že se mu podaří jeho prasata ušetřit před utracením. Je ale stále nervózní z toho, co všechno může nastat v nadcházejících týdnech a měsících. Někdy v noci nemůže spát a přemýšlí o počtech prasat, kterým hrozí utracení. Nemůže pochopit čísla, o kterých hovoří představitelé branže. "To je něco, co prostě nedokážete pojmout," říká. "Doufám, že to nebude pravda. Doufám, že to nějak vymyslíme, ale teď to vypadá opravdu mizerně," přiznává.
Související
U dalších dvou prasat na Frýdlantsku se potvrdil prasečí mor
Vše naopak: Vzpouzející se prase na jatkách v Hongkongu zabilo řezníka
Vepři , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák