Al Wulfekuhle byl ještě malý, když se začal starat o prasata a pomáhal otci na malé rodinné farmě. Svoji práci miluje, ale kvůli problémům, které ve zpracovatelských podnicích způsobil koronavirus, bojuje za to, aby vepře nemusel nechat utratit. "Být zemědělcem je vznešené povolání, jste nezbytní, protože se snažíte nasytit ostatní," říká Wulfekuhle o profesi, která není nijak atraktivní, natož pak snadná.
Farma, kterou založil, když mu bylo 19 let, přežila v 80. letech krizi, když se trh prakticky přes noc zhroutil a mnoho iowských rodinných farem, které fungovaly celé generace, muselo skončit. Wulfekuhle si živě pamatuje ty dny, kdy se svou manželkou Kathy se slzami v očích nakládali prasata na auta, aby je prodali za směšnou cenu, která zdaleka nedokázala pokrýt náklady.
"Mysleli jsme, že to nezvládneme, mysleli jsme, že o všechno přijdeme," řekl listu The Washington Post.
V poslední době se tomuto 61letému farmáři vzpomínky na těžké časy vracejí. Snaží se najít nějakou perspektivu tváří v tvář problémům, jakým chovatelé prasat čelí kvůli koronaviru. Bojí se, že pro ně mohou být likvidační vzhledem k tomu, že mnozí z nich už byli na pokraji krachu kvůli rostoucí ceně půdy a klesajícím ziskům, což částečně způsobila nedávná americko-čínská obchodní válka.
Američtí zemědělci vstoupili do roku 2020 s nadějí, že některé ztráty se jim podaří smazat, když Čína souhlasila s novou obchodní dohodou a zavázala se v ní, že bude nakupovat americké zboží za miliardy dolarů, včetně vepřového. Pak ale přišla pandemie covidu-19, při níž zemřelo už asi 95.000 Američanů a která rozvrátila životy lidí i ekonomiku do té doby nepředstavitelným způsobem.
Ve velkých podnicích na zpracování masa na americkém středozápadě se koronavirem nakazily tisíce dělníků. V Iowě jich bylo 1600, čtyři velké továrny proto musely dočasně zavřít. Některé, jako třeba firma Tyson Fresh Meats, kam Wulfekuhle posílá většinu svých prasat, provoz obnovily, už to ale není jako dřív.
Kvůli narušení provozu v odvětví zpracování masa v Iowě a okolních státech vznikla situace, kdy u chovatelů neplánovaně zůstaly statisíce prasat určených na porážku. Na farmách se nahromadila zvířata, která už jsou tak velká, že je v závodech nelze zpracovat. Podniky navíc nepracují na plný výkon, protože se snaží chránit dělníky před nákazou. Mnoho chovatelů prasat musí tedy dělat to, co pro ně bylo dříve nemyslitelné: prasata usmrtit a nechat je zlikvidovat, místo aby byla zpracována na maso.
"Je to strašné," říká Wulfekuhle. "Do péče o ta prasata toho vkládáte tak moc, děláte všechno, aby byla zdravá," dodává smutně. To, že se zvířata, a tedy i jídlo, které představují, likvidují, je naprosto proti zdravému rozumu, podotýká.
Americká Národní rada producentů vepřového odhaduje, že do konce letošního léta bude utraceno až deset milionů prasat kvůli problémům v továrnách, které zpracovávají maso. V Minnesotě je situace zoufalá už nyní - denně je tam v průměru utraceno 2000 prasat.
Někteří farmáři tak jako Wulfekuhle, který na trh ročně dodává asi 34.000 prasat, krizi dokázali předpovědět a rychle udělali opatření k tomu, aby se růst prasat pokusili zpomalit. Zatím patří mezi ty šťastné, protože se mu podařilo prodat několik nákladních aut s prasaty firmě Tyson Fresh Meats. Na rozdíl od minulosti, kdy se dodávky prasat plánovaly týdny dopředu, se to nyní děje z hodiny na hodinu, říká Wulfekuhle.
Wulfekuhle se svými zaměstnanci udělali malá kouzla, jako je úprava krmiva pro prasata nebo zvýšení teploty v chlévech. Za léta praxe farmář vypozoroval, jaké je nejvhodnější prostředí pro prasata. Kusy, které jsou obvykle určeny k prodeji, žerou nejvíce, když je ve chlévě teplota do 18 stupňů. "Nechcete dělat nic, co by prasatům ublížilo, a tak jim vytvoříte něco jako slunečný den, kdy se spíše povalují a nechtějí žrát," vysvětluje.
Pokud nenastanou další komplikace, Wulfekuhle doufá, že se mu podaří jeho prasata ušetřit před utracením. Je ale stále nervózní z toho, co všechno může nastat v nadcházejících týdnech a měsících. Někdy v noci nemůže spát a přemýšlí o počtech prasat, kterým hrozí utracení. Nemůže pochopit čísla, o kterých hovoří představitelé branže. "To je něco, co prostě nedokážete pojmout," říká. "Doufám, že to nebude pravda. Doufám, že to nějak vymyslíme, ale teď to vypadá opravdu mizerně," přiznává.
Související
U dalších dvou prasat na Frýdlantsku se potvrdil prasečí mor
Vše naopak: Vzpouzející se prase na jatkách v Hongkongu zabilo řezníka
Vepři , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek