Demonstrace v Santiagu de Chile přerostly v násilnosti, radikálové zapálili i kostely

Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí sociálních nepokojů v řadě měst této jihoamerické země, se v metropoli Santiago de Chile večer zvrhly v rabování a útoky na policejní stanice. Podle deníku El País radikální skupiny zapálily i dva kostely v metropoli.

Manifestace se konala týden před referendem o nové ústavě, jehož slibem vláda loňské protesty uklidnila. Zmírnila je i pandemie covidu-19.

V chilské metropoli se na centrálním náměstí Plaza Italia sešlo podle policie nejméně 25.000 lidí, zejména mladých, přišly i celé rodiny s dětmi. Zpočátku byla atmosféra pokojná, hrála hudba. Lidé provolávali hesla na podporu nové ústavy a podobně jako loni skandovali též "Chile se probudilo!". Chilané kritizují vládu, že dlouhodobě neřeší sociální nerovnost v zemi.

Navečer ale vypukly na několika místech v Santiagu de Chile násilnosti. Skupina asi 300 radikálů, mnozí z nich v černých kapucích, na jižním předměstí metropole házela Molotovovy koktejly na policejní stanici. Terčem útoku se stala i další policejní stanice v jiné čtvrti metropole. Ve městě přitom kvůli pandemii covidu-19 stále platí zákaz vycházení po jedenácté hodině večer.

Radikálové vnikli poblíž náměstí Plaza Italia i do dvou kostelů, které zapálili a vyrabovali. U jednoho z nich zcela shořela zvonice, z kostelů vandalové vynesli řadu věcí, které na ulici zapalovali na barikádách.

Při odpolední manifestaci měla podle agentury Reuters většina účastníků roušky, shlukovali se však ve větších skupinkách, které představují možné riziko šíření koronaviru. V této zemi s 19 miliony obyvatel se od počátku pandemie covidu-19 potvrdilo na 492.000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho asi 13.600 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

Loňské nepokoje v Chile vypukly 18. října a vyžádaly si přes tři desítky obětí. Demonstrace, které se místy zvrhávaly v rabování a zapalování automobilů i obchodů, vyvolalo další zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Zdražení ale byla jen poslední kapka, jíž přetekl pohár dlouhodobé nespokojenosti Chilanů, kteří požadují zejména reformu penzijního systému a novou ústavu. Obojí je ještě z doby diktátora Augusta Pinocheta, který v zemi vládl od roku 1973 do roku 1990.

Protesty chilská vláda loni zmírnila mimo jiné slibem referenda, které bylo kvůli covidu-19 odloženo na 25. října a v němž mají Chilané rozhodnout, zda změnu ústavy chtějí a kdo má její návrh vytvořit.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Santiago de Chile Demonstrace Násilí

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy