Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí sociálních nepokojů v řadě měst této jihoamerické země, se v metropoli Santiago de Chile večer zvrhly v rabování a útoky na policejní stanice. Podle deníku El País radikální skupiny zapálily i dva kostely v metropoli.
Manifestace se konala týden před referendem o nové ústavě, jehož slibem vláda loňské protesty uklidnila. Zmírnila je i pandemie covidu-19.
V chilské metropoli se na centrálním náměstí Plaza Italia sešlo podle policie nejméně 25.000 lidí, zejména mladých, přišly i celé rodiny s dětmi. Zpočátku byla atmosféra pokojná, hrála hudba. Lidé provolávali hesla na podporu nové ústavy a podobně jako loni skandovali též "Chile se probudilo!". Chilané kritizují vládu, že dlouhodobě neřeší sociální nerovnost v zemi.
Navečer ale vypukly na několika místech v Santiagu de Chile násilnosti. Skupina asi 300 radikálů, mnozí z nich v černých kapucích, na jižním předměstí metropole házela Molotovovy koktejly na policejní stanici. Terčem útoku se stala i další policejní stanice v jiné čtvrti metropole. Ve městě přitom kvůli pandemii covidu-19 stále platí zákaz vycházení po jedenácté hodině večer.
Radikálové vnikli poblíž náměstí Plaza Italia i do dvou kostelů, které zapálili a vyrabovali. U jednoho z nich zcela shořela zvonice, z kostelů vandalové vynesli řadu věcí, které na ulici zapalovali na barikádách.
Při odpolední manifestaci měla podle agentury Reuters většina účastníků roušky, shlukovali se však ve větších skupinkách, které představují možné riziko šíření koronaviru. V této zemi s 19 miliony obyvatel se od počátku pandemie covidu-19 potvrdilo na 492.000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho asi 13.600 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.
Loňské nepokoje v Chile vypukly 18. října a vyžádaly si přes tři desítky obětí. Demonstrace, které se místy zvrhávaly v rabování a zapalování automobilů i obchodů, vyvolalo další zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Zdražení ale byla jen poslední kapka, jíž přetekl pohár dlouhodobé nespokojenosti Chilanů, kteří požadují zejména reformu penzijního systému a novou ústavu. Obojí je ještě z doby diktátora Augusta Pinocheta, který v zemi vládl od roku 1973 do roku 1990.
Protesty chilská vláda loni zmírnila mimo jiné slibem referenda, které bylo kvůli covidu-19 odloženo na 25. října a v němž mají Chilané rozhodnout, zda změnu ústavy chtějí a kdo má její návrh vytvořit.
Související
Při nehodě vrtulníku zemřel významný exprezident Chile Sebastián Piňera
50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa
Chile , Santiago de Chile , Demonstrace , Násilí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková