Demonstrace v Santiagu de Chile přerostly v násilnosti, radikálové zapálili i kostely

Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí sociálních nepokojů v řadě měst této jihoamerické země, se v metropoli Santiago de Chile večer zvrhly v rabování a útoky na policejní stanice. Podle deníku El País radikální skupiny zapálily i dva kostely v metropoli.

Manifestace se konala týden před referendem o nové ústavě, jehož slibem vláda loňské protesty uklidnila. Zmírnila je i pandemie covidu-19.

V chilské metropoli se na centrálním náměstí Plaza Italia sešlo podle policie nejméně 25.000 lidí, zejména mladých, přišly i celé rodiny s dětmi. Zpočátku byla atmosféra pokojná, hrála hudba. Lidé provolávali hesla na podporu nové ústavy a podobně jako loni skandovali též "Chile se probudilo!". Chilané kritizují vládu, že dlouhodobě neřeší sociální nerovnost v zemi.

Navečer ale vypukly na několika místech v Santiagu de Chile násilnosti. Skupina asi 300 radikálů, mnozí z nich v černých kapucích, na jižním předměstí metropole házela Molotovovy koktejly na policejní stanici. Terčem útoku se stala i další policejní stanice v jiné čtvrti metropole. Ve městě přitom kvůli pandemii covidu-19 stále platí zákaz vycházení po jedenácté hodině večer.

Radikálové vnikli poblíž náměstí Plaza Italia i do dvou kostelů, které zapálili a vyrabovali. U jednoho z nich zcela shořela zvonice, z kostelů vandalové vynesli řadu věcí, které na ulici zapalovali na barikádách.

Při odpolední manifestaci měla podle agentury Reuters většina účastníků roušky, shlukovali se však ve větších skupinkách, které představují možné riziko šíření koronaviru. V této zemi s 19 miliony obyvatel se od počátku pandemie covidu-19 potvrdilo na 492.000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho asi 13.600 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

Loňské nepokoje v Chile vypukly 18. října a vyžádaly si přes tři desítky obětí. Demonstrace, které se místy zvrhávaly v rabování a zapalování automobilů i obchodů, vyvolalo další zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Zdražení ale byla jen poslední kapka, jíž přetekl pohár dlouhodobé nespokojenosti Chilanů, kteří požadují zejména reformu penzijního systému a novou ústavu. Obojí je ještě z doby diktátora Augusta Pinocheta, který v zemi vládl od roku 1973 do roku 1990.

Protesty chilská vláda loni zmírnila mimo jiné slibem referenda, které bylo kvůli covidu-19 odloženo na 25. října a v němž mají Chilané rozhodnout, zda změnu ústavy chtějí a kdo má její návrh vytvořit.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Santiago de Chile Demonstrace Násilí

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy