Drony či laserem naváděné bomby. Americká vláda dohodla prodej zbraní do Maroka za miliardu dolarů

Americká vláda poslala v pátek do Kongresu dohodu o plánovaném prodeji zbraní do Maroka v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč), informovala agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Agentura připomněla, že se tak stalo den poté, co byla oznámena dohoda o normalizaci vztahů mezi Marokem a Izraelem, kterou zprostředkovaly Spojené státy.

Dohoda o možném prodeji zbraní Maroku podle Reuters zahrnuje prodej čtyř bezpilotních letounů MQ-9B SeaGuardian, protitankových střel Hellfire, laserem naváděných bomb Paveway či další přesně naváděné munice. Američtí zákonodárci mohou prodej zablokovat, podle zdrojů agentury Reuters to ale není pravděpodobné.

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Izrael a Maroko se dohodly na normalizaci vztahů za zprostředkování Washingtonu. K dohodě podle médií přispělo, že americký prezident Donald Trump souhlasil, že USA uznají marocké nároky svrchovanosti nad Západní Saharou. Většinu tohoto území na západě Afriky kontroluje už čtyři desetiletí Maroko.

Podle rezoluce OSN z roku 1991 má být ale uspořádáno referendum o sebeurčení Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští a odkud také vyplouvají tisíce migrantů na španělské Kanárské ostrovy. O nezávislost Západní Sahary, bývalé španělské kolonie, usiluje od 70. let fronta Polisario, která minulý měsíc přerušila příměří dohodnuté s Marokem v roce 1991. V rámci dohody Rabat souhlasil s uspořádáním referenda.

Maroko je čtvrtým muslimským státem, který letos na normalizaci vztahů s Izraelem přistoupil. Před ním to udělaly Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Súdán. Také se SAE dohodla americká vláda prodej moderních zbrojních systémů, a to za zhruba 23 miliard dolarů (asi 500 miliard Kč). Zprávy o této dohodě se objevily v září poté, co bylo v srpnu oznámeno navázání diplomatických styků SAE s Izraelem. Po oznámení dohody Izraele se Súdánem média informovala, že se Trumpova vláda rozhodla Súdán vyřadit ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byl od roku 1993.

Dohody o navázání diplomatických styků Izraele s těmito muslimskými zeměmi mají zejména posílit opozici vůči Íránu, který Izrael a Trumpova vláda považují za největší hrozbu na Blízkém východě. Normalizační dohody ostře kritizují Palestinci s tím, že jde o porušení dosavadní praxe. Podle ní měly arabské země vztahy s Izraelem normalizovat až po vyřešení izraelsko-palestinského sporu o palestinský stát.

Související

Více souvisejících

zbraně USA (Spojené státy americké) Maroko Bezpilotní letouny

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy