NÁZOR: Dvacet let od útoků z 11. září se blíží. Expert prozradil, co odhalil čas

Kontext je v historii klíčový a zpětný pohled bývá zavádějící, upozorňuje Robert Kaplan v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní politiku z think tanku Foreign Policy Research Institute tvrdí, že vyrovnat se s historickými událostmi vyžaduje přijmout myšlení a předpoklady doby, kdy tyto události proběhly, a brát v potaz, jaké informace měli lidé tehdy, nikoliv jaké informace máme dnes.

Zrádný pocit neporazitelnosti

Útoky z 11. září 2001 na Pentagon a dvě budovy Světového obchodního střediska byly bezprecedentní, šokující a naprosto překvapivé, přiznává Kaplan. Připomíná, že kouř z Manhattanu byl cítit na kilometry daleko, přičemž šlo o nejbližší setkání obyvatel New Yorku a Washingtonu s masivním, smrtícím násilím.

"Přirovnání byla obtížná, ale Pearl Harbor nebyl špatným: překvapivý nepřátelský útok velkých rozměrů," deklaruje autor komentáře. Dodává, že politický vývoj začala určovat toxická směs.

Na jedné straně panoval bezprostřední pocit ohromné zranitelnosti a v zářijových týdnech nebylo těžké představit si veškeré možné typy teroristických útoků, včetně těch za pomoci jaderných nebo chemických zbraní, připomíná odborník. Podotýká, že nic nebylo považováno za vyloučené.

Na druhou stranu se ale dostavil hřejivý pocit národní jednoty, který doprovázelo přesvědčení, že Spojené státy dokážou realizovat vše, co si vytýčí, upozorňuje Kaplan. Poukazuje, že země za sebou měla dekádu úspěšných vojenských zásahů v Panamě, Bosně a Kosovu, k nimž se víceméně uchýlila z vlastní vůle.

"Tato dobrodružství a jejich průběh pevně podporovaly další dobrodružství v budoucnu," píše expert. Zmiňuje, že vedle uvedených zásahů proběhla i nevyhnutelná válka s cílem vypudit irácké síly z Kuvajtu, která rovněž přinesla triumf.

Spojené státy se zdály neporazitelné, ačkoliv při útocích z 11. září obdržely silnou ránu, shrnuje Kaplan. Za výsledek označuje psychologickou tužbu po pomstě velkého rozsahu, která neměla být o nic méně pompézní než útoky samotné.

Geopolitický versus kulturní boj

V týdnech po útocích podle autora komentáře skončila post-studenoválečná éra a začala globální válka proti teroru. První zmíněné období představovalo triumfální loučení s půlstoletí trvajícím bojem za osvobození světa od nacismu a komunismu, který definovalo konvenční vojenské a ideologické soupeření, v němž Spojené státy obstály, konstatuje Kaplan. Upozorňuje, že válka proti teroru se nakonec vyvinula ve snahu změnit složité islámské společnosti zevnitř a na tento úkol Amerika připravená nebyla.

Boj s nacismem a komunismem byl víceméně geopolitický, boj s terorismem byl v zásadě kulturní, domnívá se odborník. V tom spatřuje důvod, proč byl výsledek pro Spojené státy rozdílný.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Již v době po útocích z 11. září toto někteří vágně tušili, tvrdí expert. Vysvětluje, že při neznalosti budoucího vývoje však mohli pouze obecně varovat před příliš vyčerpávajícím angažmá v jediném regionu za situace, kdy nebylo zřejmé, jaké změny proběhnou v jiných oblastech světa.

Zpětně by byl Kaplan rád, kdyby k takovým hlasům patřil, avšak přiznává, že tomu tak nebylo. "Příliš mnoho (expertů), včetně mě, věřilo, že islámský terorismus byl momentálně novým globálním zápasem, další druhou světovou válkou a studenou válkou," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že po 11. září ostatně Vladimir Putin vládl v Rusku jen krátkou dobu a nebyl vyprofilovaný, zatímco Si Ťin-pchinga dělily od nástupu k moci v Číně dlouhé roky.

Z historického hlediska tak lze na 11. září pohlížet jako na událost, která odvedla pozornost a vyplnila dobu mezi dvěma obdobími velmocenských konfliktů, soudí expert. Vyzdvihuje, že v momentě, kdy hořely věže Světového obchodního střediska, ale vše vypadalo jinak.

Související

Více souvisejících

11. září 2001 USA (Spojené státy americké) Terorismus Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 3 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 5 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 8 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Trump z atentátu vzešel silný: Sen o druhém mandátu pro Bidena se rozpadá

Donald Trump si v pensylvánském Butleru mohl zajistit vítězství v listopadovém volebním klání o Bílý dům. Když na něj střelec z asi 130 metrů vzdálené střechy vypálil a trefil Trumpa do ucha, exprezident se k zemi skácel jen na krátký okamžik. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy