Americká společnost Pfizer dnes oznámila, že její experimentální antivirová pilulka určená k léčbě covidu-19 podle předběžných výsledků studií snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent. Výsledky jsou tak uspokojivé, že panel nezávislých expertů firmě doporučil zastavit další testy.
Pfizer se nyní chystá co nejdříve požádat regulátory v různých zemích o schválení přípravku. Případná registrace je věcí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), sdělil ČTK český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Pfizer se oznámením připojuje k závodu farmaceutických firem o to, kdo dokáže dříve přijít s co nejúčinnějším lékem na covid-19. Firma Merck pro tento účel již otestovala antivirotikum molnupiravir, které nyní posuzují mimo jiné regulační úřady v USA a EU. Británie se ve čtvrtek stala první zemí, která použití přípravku schválila.
Zásadní výhodou těchto léků je právě způsob jejich podávání. Všechny nyní používané přípravky na léčbu covidu-19 se totiž musí aplikovat nitrožilně nebo injekcí, takže pacienti musí přijít do nemocnice, které jsou při silných vlnách nákazy často na hranicích svých možností.
Podle předběžných výsledků studie Pfizeru na 775 dospělých se u pacientů, kteří dostali novou pilulku společně s dalším antivirotikem, snížila míra hospitalizace a úmrtí o 89 procent oproti skupině, která dostala neúčinnou látku, takzvané placebo. V nemocnici skončilo po léčbě novou látkou od Pfizeru méně než jedno procento z testovaných osob a nikdo nezemřel. V kontrolní skupině, kde lidé dostali placebo, bylo hospitalizovaných sedm procent lidí a sedm lidí tam po nákaze zemřelo.
Účastníci studie byli všichni neočkovaní s mírným až středně těžkým průběhem covidu-19. Všichni byli rovněž považováni za rizikové pacienty vzhledem k dlouhodobým problémům se zdravím, například kvůli cukrovce, obezitě či onemocněním srdce. Léčba novou pilulkou u nich byla zahájena čtyři až pět dní po nástupu příznaků a trvala pět dní. Pfizer se však příliš nevyjádřil k tomu, jaké měly léky vedlejší účinky.
Panel nezávislých expertů doporučil Pfizeru testy zastavit, což je při velmi dobrých průběžných výsledcích běžná praxe. Data z testů nicméně ještě neprošla recenzním řízením a nevyšla v odborném časopise.
"Podobně jako u dalších léčivých přípravků proti nemoci covid-19 by případná registrace tohoto antivirotika probíhala na úrovni Evropské agentury pro léčivé přípravky, nikoliv na národní úrovni," uvedla mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Léčivá látka Pfizeru je podle ní uvedena v přehledu antivirotik, jejichž výrobci jsou s EMA v kontaktu. SÚKL předpokládá, že o dalších krocích týkajících se třeba předložení žádosti o registraci bude EMA informovat, jakmile to bude relevantní.
Společnost Merck na začátku října oznámila, že její pilulka proti covidu-19 snižuje riziko hospitalizace po nákaze koronavirem o 50 procent. Experti však varují, že tento údaj nelze srovnávat s výsledkem testů léku od Pfizeru kvůli odlišnosti jednotlivých studií. Schválením pilulky od firmy Merck se nyní zabývá jak americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), tak Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA).
Pilulka od Pfizeru, podobně jako ta od firmy Merck, obsahuje účinnou látku, která byla objevena již dříve a původně sloužila pro jiné účely. Pfizer například své antivirotikum objevil v roce 2003 při studiu viru SARS. Funguje tak, že zablokuje funkci klíčového enzymu, který virus potřebuje k šíření v lidském těle.
Související
Tornádo zničilo továrnu Pfizeru v Rocky Mount
Deník New York Times žaluje Evropskou komisi kvůli zprávám mezi její šéfkou a Pfizerem
Pfizer , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák