Firma chce vyzvednout z vraku Titaniku slavný telegrafický přístroj

Firma, která má jako jediná právo spravovat předměty pocházející z vraku potopeného parníku Titanic, nyní usiluje o povolení zachránit i Marconiho bezdrátový telegrafický přístroj, kterým posádka vysílala poslední volání o pomoc.

O tom, zda společnost R.M.S. Titanic povolení získá, rozhoduje soud v Norfolku v americkém státě Virginie. Podle právníků firmy se loď postupně rozpadá a telegraf může být nenávratně zničen. Informovala o tom agentura AP.

"Je to jeden z věhlasných artefaktů, jako jsou například světlice, (jež z potápějící se lodi vystřelovali)," řekl u soudu oceánograf David Gallo, který působí jako konzultant firmy R.M.S. Titanic. Vyzvednutí telegrafu podle něj není loupež, ale způsob, jak lidem přiblížit odkaz plavidla a uctít pasažéry.

Soudkyně Rebecca Beachová Smithová ale řekla, že pro ni je zatím příliš brzy na to, aby v této záležitosti rozhodla. Chce znát více podrobností, a proto navrhla další termín soudního stání.

Luxusní Titanic se vydal na svou první a zároveň poslední cestu z Anglie do New Yorku. Pozdě večer 14. dubna 1912 ale narazil na ledovec. S pomocí relativně nového Marconiho bezdrátového telegrafu vysílali radisté nouzový signál, který zachytily posádky jiných lodí. "Potřebujeme okamžitou pomoc... narazili jsme na ledovec a potápíme se... vysazujeme ženy do člunů," zněly vzkazy. Parník se ale ani ne za tři hodiny potopil a z 2208 lidí na palubě se jich zachránilo jen 700.

V roce 1985 mezinárodní tým vedený oceánografem Robertem Ballardem objevil vrak na dně Atlantického oceánu 645 kilometrů od břehů Newfoundlandu. Na sbírku předmětů, které byly z vraku vyneseny, dohlíží společnost R.M.S. Titanic. V boji o povolení zachránit telegraf argumentuje tím, že je to "hlas Titaniku". Přístroj je v místnosti na palubě u schodiště, na jehož druhé straně se už zřítil sál, kde byla tělocvična. Strop v místnosti s telegrafem se začal drolit.

R.M.S. Titanic má odpůrce v Národním úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), který v případě vraku jedná jménem veřejnosti a u soudu jej zastupuje úřad virginského prokurátora. Podle něj je požadavek na vytažení telegrafu v rozporu s předchozím soudním rozhodnutím, které zakazuje vynášet věci z paluby nebo do lodi navrtávat otvory. Předměty, jež se podařilo shromáždit dosud, pocházejí z okolí vraku.

Federální prokurátor Kent Porter ve svém stanovisku napsal, že se domnívá, že požadavek týkající se telegrafu nebude poslední a že budou následovat žádosti o možnost odnést z lodi další předměty. Karen Kamudaová, která stojí v čele massachusettské historické společnosti pro Titanic, napsala, že její společnost je proti rušení klidu vraku od roku 1985, jelikož je to pohřebiště. "Jde tu jako vždy o peníze," stojí v jejím e-mailu.

Související

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.

Více souvisejících

Titanic

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy