Gates pokládá zastavení financování WHO za nebezpečné. Velmoci kritizují Trumpa

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit financování Světové zdravotnické organizace (WHO) je nebezpečný krok. Na twitteru to dnes napsal zakladatel technologické společnosti Microsoft a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates, jehož nadace je po USA největším sponzorem WHO. Trumpův krok nepovažuje v době nynější pandemie nemoci covid-19 za vhodný také Německo.

Trump přikázal platby do fondů WHO pozastavit kvůli tomu, že organizace podle něj nezvládla proti koronaviru včas zasáhnout. Šéf Bílého domu také prohlásil, že WHO nekriticky přijímala zprávy o šíření viru v Číně od čínské vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup.

"Pozastavení financí Světové zdravotnické organizaci během zdravotní krize je skutečně nebezpečné. Její prací je zpomalit šíření nemoci covid-19 a když tato práce bude zastavena, žádná jiná organizace ji nebude moci nahradit. Svět potřebuje WHO více než kdy jindy," napsal dnes na twitteru Gates.

Halting funding for the World Health Organization during a world health crisis is as dangerous as it sounds. Their work is slowing the spread of COVID-19 and if that work is stopped no other organization can replace them. The world needs @WHO now more than ever.

— Bill Gates (@BillGates) April 15, 2020

Gatesovo prohlášení retweetoval šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který rovněž s postupem USA nesouhlasí. "Hluboce lituji amerického rozhodnutí pozastavit financování WHO. Neexistuje žádný důvod, který by to ospravedlnil za nynější situace, kdy je úsilí (WHO) k zastavení a zmírnění koronavirové pandemie potřebnější než kdykoli dříve," napsal Borrell. Dodal, že překonat krizi, kterou žádné hranice nezastaví, lze jen spojenými silami.

Deeply regret US decision to suspend funding to @WHO. There is no reason justifying this move at a moment when their efforts are needed more than ever to help contain & mitigate the #coronavirus pandemic. Only by joining forces we can overcome this crisis that knows no borders.

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 15, 2020

"Obviňování ničemu nepomůže. Virus nezná hranice. Proti covid-19 musíme úzce spolupracovat. Jednou z nejlepších investic je posílit OSN, především pak její podfinancovanou WHO," uvedl na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Schuldzuweisungen helfen nicht. Das Virus kennt keine Grenzen. Wir müssen gegen #COVID19 eng zusammenarbeiten. Eine der besten Investitionen ist es, die @UN, allen voran die unterfinanzierte @WHO, zu stärken, z.B. bei der Entwicklung und Verteilung von Tests und Impfstoffen. https://t.co/ugVbnZFx7R

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) April 15, 2020

Rovněž Čína dnes vyzvala USA, aby své závazky vůči WHO splnily. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že svět se kvůli pandemii nachází v kritickém okamžiku a že americké rozhodnutí může dopadnout na všechny země světa.

Spojené státy se podle náměstka ruského ministra zahraničí zachovaly sobecky. "Oznámení Washingtonu o pozastavení financování WHO je nanejvýš znepokojivé. Je to projev naprosto sobeckého přístupu amerických úřadů k dění ve světě v souvislosti s pandemií," prohlásil Sergej Rjabkov, jehož citovala agentura TASS. Americký krok podle diplomata zasluhuje odsouzení.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zatím Trumpovo rozhodnutí přímo nekomentoval, neučinila tak ani WHO. Na twitteru dnes nicméně napsal, že v boji proti koronaviru rozhoduje čas. "Nemáme času nazbyt. WHO se soustředí na službu všem lidem, aby chránila životy a zastavila pandemii nemoci covid-19," uvedl Tedros.

Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že nyní není vhodný čas na ukončení podpory této agentury OSN, která je podle něj "absolutně zásadní" pro globální boj s koronavirem. Guterres řekl, že různé strany mohou vykládat fakta rozličně, ale že příležitost na zpětné zhodnocení jednotlivých kroků bude teprve tehdy, až pandemie přejde.

Demokratický předseda výboru Sněmovny reprezentantů USA pro zahraničí vztahy Eliot Engel prohlásil, že Trump nehledě na zhoršující se krizi nadále hraje podle svého politického scénáře. "Obvinit WHO, obvinit Čínu, obvinit politické protivníky, obvinit předchůdce - udělat cokoli, co odvede pozornost od faktu, že vláda nezvládla tuto krizi, která nyní stojí tisíce amerických životů," řekl Engel.

Šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield dnes v rozhovoru se stanicí ABC uvedl, že spolupráce s WHO byla vždy velmi produktivní. "CDC s WHO pojí dlouhá historie spolupráce v řadě případů nákaz po celém světě a my ve spolupráci pokračujeme i během nynější epidemie," řekl Redfield.

Šéfka Sdružení amerických zdravotníků (AMA) Patrice Harrisová považuje Trumpův postup za krok špatným směrem, neboť nepřispěje k porážce nemoci covid-19. Harrisová prezidenta vyzvala, aby své rozhodnutí přehodnotil.

Expert na infekční choroby z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) Amesh Adalja označil rozhodnutí šéfa Bílého domu během nynější situace za špatný signál. "Takové věci se uprostřed pandemie nedělají," řekl Adalja. JHU sleduje celosvětové šíření koronaviru.

USA patří největším finančním přispěvatelům WHO. Jen na členském poplatku pro dvouleté finanční období 2020 a 2021 by měly zaplatit v přepočtu takřka šest miliard korun. Mimo tyto příspěvky Američané poskytují WHO každoroční dary v řádu stovek milionů dolarů (miliard korun). Podle americké rozhlasové stanice NPR tvoří příspěvek USA zhruba pětinu rozpočtu WHO.

Související

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

Více souvisejících

Bill Gates WHO (Světová zdravotnická organizace) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Heiko Maas Čína Rusko Josep Borrell EU (Evropská unie) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 1 hodinou

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 10 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno

Slovensko je připraveno hostit mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer-SD) v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že si umí představit Slovensko jako dějiště rozhovorů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy