Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Zázrak biotechnologické revoluce

Během očkovací procedury lékařka profesorovi sdělila, aby se nedíval na vpich. Zapojil se totiž do dvojitě zaslepené klinické studie, tudíž muselo být zajištěno, že nebude tušit, zda dostal skutečnou dávku experimentální vakcíny proti nemoci covid-19, či jen placebo se solným roztokem.  

Vakcína funguje tak, že stimuluje lidský imunitní systém, připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že tradiční způsob spočívá v aplikaci oslabené verze nebezpečného viru, což téměř vymýtilo spalničky, příušnice, zarděnky či neštovice, zatímco druhou možností je aplikovat virus - nebo jeho část - který byl usmrcen.

"Úspěch vakcíny Pfizer znamená, že pohroma z roku 2020 bude pamatována jako doba, kdy začaly být tradiční vakcíny nahrazovány genetickými vakcínami," věří historik. Podotýká, že namísto aplikace malých a bezpečných dávek samotného viru tyto nové vakcíny obsahují část genetického kódu, který učí lidské buňky vyrábět vlastní části konkrétního viru, které jsou zcela bezpečné a dokážou rovněž stimulovat imunitní systém pacienta.

Podle Isaacsona jde o další zázrak biotechnologické revoluce, ve které se znalost genetického kódování stává stejně důležitou jako digitální kódování a z molekul se stávají nové mikročipy.

Profesora motivoval k zapojení do studie pocit občanské povinnosti a také jeho práce na knize o úpravách genů metodou CRISPR, která se točí kolem RNA. Právě nejzákladnější funkce mRNA - přenosu genetických informací z DNA, která je ukrytá v jádru buněk, do produkčních oblastí buňky, kde řídí, jaký protein bude produkován - využívá vakcína společností Pfizer a BioNTech, vysvětluje autor komentáře.

V případě vakcíny proti covidu-19 mRNA instruuje buňky k produkci spike proteinu, který se nachází na povrchu koronaviru, uvádí Isaacson. Dodává, že tento protein následně stimuluje imunitní systém k produkci protilátek, které chrání proti skutečnému koronaviru - podobnou vakcínu založenou na mRNA vyvíjí nejen Pfizer, ale také další americká společnost Moderna.

Annus horribilus končí

"Když jsem se stal dobrovolníkem, bylo mi řečeno, že studie může trvat dva roky," pokračuje profesor. To v něm vyvolávalo otázky, co se stane, pokud bude vakcína mezitím schválena a co se stane, bude-li schválena vakcína od jiné společnosti. Odpověď na první otázku zněla, že bude "odslepen" a dostal-li placebo, bude mu okamžitě podána skutečná vakcína, uvádí Isaacson. Dodává, že odpověď na druhou otázku zpočátku nedostal.    

Když se historik obrátil s těmito otázkami na Francise Collinse, ředitele amerického Národního zdravotního ústavu (NIH), který vývoj vakcín financuje a dozoruje, potvrdil mu, že o problému momentálně probíhá zásadní debata.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Před pár dny se ale objevila zpráva vypracovaná oddělením bioetiky NIH, která srozumitelným způsobem vysvětluje, že osoby, které se zapojily do zkoušek vakcín schválených americkými úřady a obdržely během nich placebo, dostanou skutečnou vakcínu, jakmile bude prokázána její účinnost, konstatuje profesor. Dodává, že schválenou vakcínu dostanou i ti dobrovolníci, kterým bylo podáno placebo v klinické studii k jiné vakcíně proti nemoci covid-19. Isaacson to považuje za potvrzení toho, že být dobrovolníkem v podobných případech je správné.    

"Skvělou zprávou ohledně RNA vakcín je to, že mohou být snadno přeprogramované," vyzdvihuje historik. Upozorňuje, že po porážce koronaviru se objeví nové viry, ale již bude trvat pouze pár dní nakódovat jinou RNA sekvenci, která vakcínu přizpůsobí nové hrozbě.

Úpravy RNA nám tak umožní upravovat genetický materiál a vyrábět snadno programovatelné vakcíny, míní Isaacson. Rok 2020 označuje díky koronavirové pandemii za annus horribilus a jásá, že obojí odezní s RNA, základní molekulou, která zřejmě před několika miliardami let stála u počátku života na Zemi a nyní stojí i zrodu nové éry biotechnologie.

Související

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

očkování USA (Spojené státy americké) věda genetika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

před 58 minutami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy