Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Zázrak biotechnologické revoluce

Během očkovací procedury lékařka profesorovi sdělila, aby se nedíval na vpich. Zapojil se totiž do dvojitě zaslepené klinické studie, tudíž muselo být zajištěno, že nebude tušit, zda dostal skutečnou dávku experimentální vakcíny proti nemoci covid-19, či jen placebo se solným roztokem.  

Vakcína funguje tak, že stimuluje lidský imunitní systém, připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že tradiční způsob spočívá v aplikaci oslabené verze nebezpečného viru, což téměř vymýtilo spalničky, příušnice, zarděnky či neštovice, zatímco druhou možností je aplikovat virus - nebo jeho část - který byl usmrcen.

"Úspěch vakcíny Pfizer znamená, že pohroma z roku 2020 bude pamatována jako doba, kdy začaly být tradiční vakcíny nahrazovány genetickými vakcínami," věří historik. Podotýká, že namísto aplikace malých a bezpečných dávek samotného viru tyto nové vakcíny obsahují část genetického kódu, který učí lidské buňky vyrábět vlastní části konkrétního viru, které jsou zcela bezpečné a dokážou rovněž stimulovat imunitní systém pacienta.

Podle Isaacsona jde o další zázrak biotechnologické revoluce, ve které se znalost genetického kódování stává stejně důležitou jako digitální kódování a z molekul se stávají nové mikročipy.

Profesora motivoval k zapojení do studie pocit občanské povinnosti a také jeho práce na knize o úpravách genů metodou CRISPR, která se točí kolem RNA. Právě nejzákladnější funkce mRNA - přenosu genetických informací z DNA, která je ukrytá v jádru buněk, do produkčních oblastí buňky, kde řídí, jaký protein bude produkován - využívá vakcína společností Pfizer a BioNTech, vysvětluje autor komentáře.

V případě vakcíny proti covidu-19 mRNA instruuje buňky k produkci spike proteinu, který se nachází na povrchu koronaviru, uvádí Isaacson. Dodává, že tento protein následně stimuluje imunitní systém k produkci protilátek, které chrání proti skutečnému koronaviru - podobnou vakcínu založenou na mRNA vyvíjí nejen Pfizer, ale také další americká společnost Moderna.

Annus horribilus končí

"Když jsem se stal dobrovolníkem, bylo mi řečeno, že studie může trvat dva roky," pokračuje profesor. To v něm vyvolávalo otázky, co se stane, pokud bude vakcína mezitím schválena a co se stane, bude-li schválena vakcína od jiné společnosti. Odpověď na první otázku zněla, že bude "odslepen" a dostal-li placebo, bude mu okamžitě podána skutečná vakcína, uvádí Isaacson. Dodává, že odpověď na druhou otázku zpočátku nedostal.    

Když se historik obrátil s těmito otázkami na Francise Collinse, ředitele amerického Národního zdravotního ústavu (NIH), který vývoj vakcín financuje a dozoruje, potvrdil mu, že o problému momentálně probíhá zásadní debata.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Před pár dny se ale objevila zpráva vypracovaná oddělením bioetiky NIH, která srozumitelným způsobem vysvětluje, že osoby, které se zapojily do zkoušek vakcín schválených americkými úřady a obdržely během nich placebo, dostanou skutečnou vakcínu, jakmile bude prokázána její účinnost, konstatuje profesor. Dodává, že schválenou vakcínu dostanou i ti dobrovolníci, kterým bylo podáno placebo v klinické studii k jiné vakcíně proti nemoci covid-19. Isaacson to považuje za potvrzení toho, že být dobrovolníkem v podobných případech je správné.    

"Skvělou zprávou ohledně RNA vakcín je to, že mohou být snadno přeprogramované," vyzdvihuje historik. Upozorňuje, že po porážce koronaviru se objeví nové viry, ale již bude trvat pouze pár dní nakódovat jinou RNA sekvenci, která vakcínu přizpůsobí nové hrozbě.

Úpravy RNA nám tak umožní upravovat genetický materiál a vyrábět snadno programovatelné vakcíny, míní Isaacson. Rok 2020 označuje díky koronavirové pandemii za annus horribilus a jásá, že obojí odezní s RNA, základní molekulou, která zřejmě před několika miliardami let stála u počátku života na Zemi a nyní stojí i zrodu nové éry biotechnologie.

Související

Více souvisejících

očkování USA (Spojené státy americké) věda genetika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy