Interní zpráva o lednových nepokojích v Kapitolu podle médií policii nešetří

Nefunkční vybavení, ignorování nebo podceňování výstražných signálů a rozkaz nenasadit ty nejtvrdší prostředky na potlačení násilných protestů. To vše podle amerických médií popisuje "nekompromisní" zpráva generálního inspektora policejního sboru washingtonského Kapitolu, která se věnuje operaci kolem nepokojů ze 6. ledna. Podle agentury AP inspekce vyhodnotila, že nedostatky ve fungování sboru byly a stále jsou rozsáhlé.

Davu stoupenců tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa se na začátku roku podařilo zatlačit policii na ústup a vtrhnout do sídla Kongresu, kde právě probíhala společná schůze obou komor k prezidentským volbám. Zasedání muselo být přerušeno, zatímco členové policie Kapitolu sváděli tvrdé boje s přesilou výtržníků nespokojených s výsledkem voleb. Pořádek se podařilo obnovit až s příchodem národní gardy a střety si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Prakticky od počátku se v této souvislosti hovoří o nepřipravenosti policie, i vzhledem k tomu, že různé skupiny narušení schůze Kongresu otevřeně plánovaly na internetu. Podle listu The New York Times (NYT) i v tomto směru zpráva policejní inspekce přináší nové informace. Ochranka Kapitolu údajně dostala varování o možnosti násilností, přičemž terčem se mohl stát "Kongres samotný".

Zpráva byla interně vydána v březnu a ve čtvrtek se má projednávat na kongresovém slyšení za účasti generálního inspektora Michaela Boltona. Zatím nebyla zveřejněna, agentuře AP a deníku NYT se ale před projednáváním závěrů vyšetřování podařilo získat jejich kopii.

"Generální inspektor Michael Bolton zjistil, že nedostatky u sboru byly a stále zůstávají rozsáhlé," píše AP. "Vybavení bylo staré a špatně skladované, velitelé se neřídili dřívějšími doporučeními ohledně zlepšení sběru informací a u jednotky pro civilní nepokoje... existoval obecný nedostatek aktuálních pravidel či postupů," pokračuje zpráva.

Vedení sboru údajně speciální jednotce pro zvládání nepokojů nařídilo nepoužívat nejsilnější prostředky "davové kontroly", jako jsou zábleskové granáty. Řadoví policisté později podle NYT vyjádřili přesvědčení, že tyto nástroje by jim při vpádu Trumpových stoupenců pomohly. Bolton napsal, že zmíněná speciální jednotka celkově "operovala se sníženou mírou připravenosti v důsledku absence standardů kolem vybavení".

Prostředky, které policisté mohli 6. ledna použít, podle inspektora měly značné rezervy. Štíty vydané policistům byly údajně skladované v přívěsu bez možnosti regulace ovzduší a některé se pak při nárazech rozpadaly. Některé zbraně na střelbu nádobek se slzným plynem zase byly tak staré, že se je policisté báli použít, uvádí AP.

Generální inspektor se také podrobně věnuje komunikaci mezi zodpovědnými činiteli kolem mobilizace národní gardy, jejíž příslušníci nakonec dorazili dlouho po vypuknutí nepokojů. Zpráva údajně cituje vojenského činitele, jenž tehdejšímu šéfovi policie Kapitolu Stevenu Sundovi tlumočil nelibost armády s nasazením gardistů v sídle Kongresu, zatímco "vzbouřenci" už byli uvnitř.

NYT závěry generálního inspektora hodnotí jako dosud nejvíce zdrcující popis přešlapů a špatných rozhodnutí kolem "nejvíce násilného útoku na Kapitol za dvě století". Americké úřady v souvislosti s napadením Kongresu obvinily stovky lidí včetně mnoha členů extremistických skupin jako Proud Boys a Oath Keepers. Také se kompletně změnilo vedení bezpečnostních složek federálního parlamentu. Sunda v čele policejního sboru nahradila Yogananda Pittmanová, krátce po 6. lednu rezignovali také šéfové bezpečnosti při obou kongresových komorách.

Související

FBI, ilustrační fotografie

Kvůli útoku na Kapitol byl zatčen bývalý agent FBI

Bývalý agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) byl zatčen za podíl při vpádu demonstrantů do sídla amerického Kongresu 6. ledna 2021. Podle serveru USA today čelí obvinění ze čtyř přečinů, včetně nezákonného vstupu do budovy s omezeným přístupem a výtržnictví.

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) Policie USA USA (Spojené státy americké) Kongres USA

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy