"Je to výsledek jedovaté politiky dezinformací." Obama, Clinton i Bush viní Trumpa z násilí ve Washingtonu

Násilí ve washingtonském Kapitolu, který ve středu odpoledne na několik hodin obsadili příznivci současného prezidenta Donalda Trumpa, odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

"Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně," uvedl Bush. Ačkoliv ve vyjádření nikoho nejmenoval, podle stanice CNN tím i on jasně naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany. Ti od listopadových voleb, ve kterých zvítězil kandidát demokratů Joe Biden, opakovaně výsledky hlasování napadají s nepodloženými tvrzeními, že jde podvod.

"Je to odporný a srdcervoucí pohled," uvedl Bush. "Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách - ne v naší demokratické republice," dodal s tím, že násilí v Kapitole rozpoutali "lidé, jejichž vášně rozdmýchaly lži a falešné naděje".

V Kapitole ve středu zasedly obě komory amerického Kongresu, aby zde projednaly potvrzení výsledku prezidentských voleb. Schůze byla přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu a dostali se do budovy. Při následných potyčkách bylo několik lidí zraněno a jedna žena zemřela.

"Historie si bude oprávněně pamatovat dnešní násilí v Kapitolu, podnícené současným prezidentem, který pokračuje v nepodloženém lhaní o výsledku zákonných voleb, jako chvíli plnou neúcty a ostudy," uvedl ve středu Obama, podle kterého však násilné vyústění situace není žádným překvapením. "Už dva měsíce se politická strana a přidružené mediální ekosystémy zdráhaly říct svým následovníkům pravdu - že tyhle volby nebyly nijak zvlášť těsné a že zvolený prezident Joe Biden 20. ledna nastoupí do úřadu," dodal Obama.

Today we faced an unprecedented assault on our Capitol, our Constitution, and our country. The assault was fueled by more than four years of poison politics spreading deliberate misinformation, sowing distrust in our system, and pitting Americans against one another.

— Bill Clinton (@BillClinton) January 7, 2021

Trumpovu rétoriku ostře kritizoval i Bushův předchůdce Bill Clinton, podle kterého k obsazení Kapitolu přispěly čtyři roky "jedovaté politiky", dezinformací a podněcování nedůvěry v systém. "Zápalku zapálil Donald Trump a jeho největší přisluhovači včetně mnoha sedících v Kongresu, kteří chtějí zneplatnit výsledek prohraných voleb," napsal Clinton, jehož manželka Hillary s Trumpem prohrála ve volbách v roce 2016.

Světoví lídři jsou šokovaní děním ve Washingtonu

"Kongres Spojených států je chrámem demokracie. Být svědkem výjevů z Washingtonu je šok. Věříme, že Spojené státy zajistí poklidné předání moci Joeu Bidenovi," napsal předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na v listopadu zvoleného prezidenta.

The US Congress is a temple of democracy. To witness tonight’s scenes in #WashingtonDC is a shock. We trust the US to ensure a peaceful transfer of power to @JoeBiden

— Charles Michel (@eucopresident) January 6, 2021

O poklidném předání moci promluvila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Věřím v sílu amerických institucí a demokracie. Středobodem je poklidné předání moci. Joe Biden vyhrál volby. Těším se, až s ním jako s dalším prezidentem Spojených států budu spolupracovat," uvedla předsedkyně.

Za "útok na demokracii" označil středeční dění švédský premiér Stefan Lofven a podobně jako předsedkyně norské vlády Erna Solbergová velkou část zodpovědnosti připsal Trumpovi a některým zákonodárcům. Irský ministr zahraničí Simon Coveney násilí v americké metropoli popsal jako "záměrný útok na demokracii od současného prezidenta a jeho podporovatelů, kteří se snaží zneplatnit svobodné a spravedlivé volby".

Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil naději, že Bidenova administrativa překoná napětí v americké společnosti a Američany sjednotí. Turecké ministerstvo zahraničí vyzvalo ke klidu a k použití zdravého rozumu.

Nepokoje na půdě nejvyšších amerických institucí odsoudil také šéf venezuelské diplomacie Jorge Arreaza. "Venezuela ... odsuzuje politickou polarizaci a doufá, že Američané se vydají na novou cestu směrem ke stabilitě a sociální spravedlnosti. Argentinský prezident Alberto Fernández zároveň vyjádřil i podporu zvolenému prezidentovi Bidenovi.

Související

Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.
Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA Donald Trump George W. Bush (jr.) Bill Clinton Barack Obama USA (Spojené státy americké) Prezident USA EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Lyžování, ilustrační fotografie.

Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?

Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ester Ledecká

Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová

V rakouském Svatém Antonu se představila ve svém druhém sjezdu sezóny česká reprezentantka Ester Ledecká a dala vzpomenout na své nejlepší výkony v kariéře. Se startovním číslem 27 dojela do cíle na průběžném druhém místě, když za vedoucí Italkou Federicou Brignoneovou zaostala o 18 setin. Nakonec skončila na třetím místě, když ji dokázala porazit se startovním číslem 46 Švýcarka Malorie Blancová. O senzaci se svým způsobem postarala i čtyřicetiletá navrátilkyně a americká legenda Lindsey Vonnová. Se startovním číslem 32 skončila na šestém místě a ukázala všem, že z lyžování rozhodně nic nezapomněla a stále může bojovat s těmi nejlepšími.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci

V Česku pomalu začíná epidemie chřipky. Oficiální hranice 1600 nemocných na sto tisíc lidí sice zatím nepadla, protože hlášená nemocnost akutních respiračních infekcí činí 1416 nemocných, ale epidemiologové a virologové berou v úvahu i předpokládanou míru podhlášenosti respiračních nemocí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Novoroční oběd prezidenta republiky s předsedou vlády na zámku v Lánech (13.01.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy

Nejdůležitější představitelé českého státu se v pondělí sešli na zámku v Lánech, kde se konal tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem i za účasti manželek. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) se oba s hlavou státu shodli na tom, že Česko patří na Západ. 

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě

Moskva rekrutuje do armády muže z chudých zemí, jako jsou Nepál, Ghana či Kuba. Slibuje jim vysoké výdělky, manuální práci a občanství. Mnozí cizinci však místo práce skončili na frontě. Zatímco propaganda mluví o boji proti americké hegemonii, rekruty motivují spíše finanční potíže – o ideologických důvodech k nástupu do armády nepromluvil žádný z nich.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Nicola Sturgeonová

Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí

Bývalá první ministryně Skotska, Nicola Sturgeonová, oznámila rozvod se svým manželem Peterem Murrellem. Informaci zveřejnila prostřednictvím příspěvku na Instagramu, kde uvedla, že byli již delší dobu odloučeni a nyní se rozhodli svůj rozchod potvrdit veřejnosti. Sturgeonová zdůraznila, že k sobě stále chovají hlubokou úctu a péči, a zároveň oznámila, že k celé záležitosti nebudou poskytovat žádné další komentáře.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Požár

Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?

Lesní požáry, které už několik dní sužují Los Angeles, představují jednu z nejničivějších událostí v historii Kalifornie. Požár Palisades, který vypukl v úterý, se do středečního večera rozšířil na plochu přes 17 000 akrů, a spolu s nedalekým požárem Eaton zůstává z velké části neuhasen. Situaci dále komplikují silné větry, které mohou rozšířit existující požáry nebo způsobit nové.

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Donald Trump

Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?

Přístup Donalda Trumpa k zahraniční politice, který často působí jako provokativní či výstřední, ve skutečnosti představuje strategickou snahu o redefinici světového pořádku. Jeho návrhy, jako například získání Grónska nebo požadavek na zvýšení obranných výdajů členských států NATO, mohou působit neortodoxně, ale odrážejí jeho pragmatický a nekompromisní přístup zaměřený na princip „Amerika na prvním místě“.

včera

Arktida

Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém

Arktida se z dlouho ignorovaného koutu světa stává jednou z klíčových mocenských křižovatek. Tání ledovců otevírá dveře k nevyužitým ložiskům surovin a novým obchodním trasám, na nichž chtějí získat podíl jak tradiční velmoci typu Spojených států a Ruska, tak země s menšími mocenskými ambicemi, jako Kanada nebo Norsko. Do všeho coby „skoro-arktická země“ promlouvá také Čína.

včera

Britský expremiér Johnson: Éra ruského impéria skončila. Putin je zas**** idiot

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy