"Je to výsledek jedovaté politiky dezinformací." Obama, Clinton i Bush viní Trumpa z násilí ve Washingtonu

Násilí ve washingtonském Kapitolu, který ve středu odpoledne na několik hodin obsadili příznivci současného prezidenta Donalda Trumpa, odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

"Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně," uvedl Bush. Ačkoliv ve vyjádření nikoho nejmenoval, podle stanice CNN tím i on jasně naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany. Ti od listopadových voleb, ve kterých zvítězil kandidát demokratů Joe Biden, opakovaně výsledky hlasování napadají s nepodloženými tvrzeními, že jde podvod.

"Je to odporný a srdcervoucí pohled," uvedl Bush. "Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách - ne v naší demokratické republice," dodal s tím, že násilí v Kapitole rozpoutali "lidé, jejichž vášně rozdmýchaly lži a falešné naděje".

V Kapitole ve středu zasedly obě komory amerického Kongresu, aby zde projednaly potvrzení výsledku prezidentských voleb. Schůze byla přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu a dostali se do budovy. Při následných potyčkách bylo několik lidí zraněno a jedna žena zemřela.

"Historie si bude oprávněně pamatovat dnešní násilí v Kapitolu, podnícené současným prezidentem, který pokračuje v nepodloženém lhaní o výsledku zákonných voleb, jako chvíli plnou neúcty a ostudy," uvedl ve středu Obama, podle kterého však násilné vyústění situace není žádným překvapením. "Už dva měsíce se politická strana a přidružené mediální ekosystémy zdráhaly říct svým následovníkům pravdu - že tyhle volby nebyly nijak zvlášť těsné a že zvolený prezident Joe Biden 20. ledna nastoupí do úřadu," dodal Obama.

Today we faced an unprecedented assault on our Capitol, our Constitution, and our country. The assault was fueled by more than four years of poison politics spreading deliberate misinformation, sowing distrust in our system, and pitting Americans against one another.

— Bill Clinton (@BillClinton) January 7, 2021

Trumpovu rétoriku ostře kritizoval i Bushův předchůdce Bill Clinton, podle kterého k obsazení Kapitolu přispěly čtyři roky "jedovaté politiky", dezinformací a podněcování nedůvěry v systém. "Zápalku zapálil Donald Trump a jeho největší přisluhovači včetně mnoha sedících v Kongresu, kteří chtějí zneplatnit výsledek prohraných voleb," napsal Clinton, jehož manželka Hillary s Trumpem prohrála ve volbách v roce 2016.

Světoví lídři jsou šokovaní děním ve Washingtonu

"Kongres Spojených států je chrámem demokracie. Být svědkem výjevů z Washingtonu je šok. Věříme, že Spojené státy zajistí poklidné předání moci Joeu Bidenovi," napsal předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na v listopadu zvoleného prezidenta.

The US Congress is a temple of democracy. To witness tonight’s scenes in #WashingtonDC is a shock. We trust the US to ensure a peaceful transfer of power to @JoeBiden

— Charles Michel (@eucopresident) January 6, 2021

O poklidném předání moci promluvila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Věřím v sílu amerických institucí a demokracie. Středobodem je poklidné předání moci. Joe Biden vyhrál volby. Těším se, až s ním jako s dalším prezidentem Spojených států budu spolupracovat," uvedla předsedkyně.

Za "útok na demokracii" označil středeční dění švédský premiér Stefan Lofven a podobně jako předsedkyně norské vlády Erna Solbergová velkou část zodpovědnosti připsal Trumpovi a některým zákonodárcům. Irský ministr zahraničí Simon Coveney násilí v americké metropoli popsal jako "záměrný útok na demokracii od současného prezidenta a jeho podporovatelů, kteří se snaží zneplatnit svobodné a spravedlivé volby".

Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil naději, že Bidenova administrativa překoná napětí v americké společnosti a Američany sjednotí. Turecké ministerstvo zahraničí vyzvalo ke klidu a k použití zdravého rozumu.

Nepokoje na půdě nejvyšších amerických institucí odsoudil také šéf venezuelské diplomacie Jorge Arreaza. "Venezuela ... odsuzuje politickou polarizaci a doufá, že Američané se vydají na novou cestu směrem ke stabilitě a sociální spravedlnosti. Argentinský prezident Alberto Fernández zároveň vyjádřil i podporu zvolenému prezidentovi Bidenovi.

Související

Více souvisejících

Kongres USA Donald Trump George W. Bush (jr.) Bill Clinton Barack Obama USA (Spojené státy americké) Prezident USA EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 54 minutami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 7 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrich v úterý prohlásil, že pásmo Gazy bude po izraelském vojenském vítězství „zcela zničeno“ a že palestinská populace bude ve velkém počtu „odsunuta do třetích zemí“. Jeho slova vyvolala vlnu mezinárodního pobouření a obavy z plánovaných etnických čistek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy