Protesty Black Lives Matter: Proti davu v Seattlu zasáhla policie, v Austinu se střílelo

Týdny násilných střetů mezi federálními agenty a demonstranty v Portlandu v americkém státu Oregon přivedly zpět do ulic tisíce lidí a v sobotu večer se uskutečnily protestní pochody v ulicích několika amerických měst. Demonstrace proti rasismu, které začaly slábnout, tak dostaly nový impuls a rozšířily se i na demonstrace proti přítomnosti federálních agentů, upozornil list The New York Times.

Sobotní demonstraci v Seattlu ve státě Washington označila agentura Reuters za největší demonstraci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) za poslední týdny. 

V Seattlu na demonstraci dorazilo kolem pěti tisíc lidí. Při protestech někteří demonstranti rozbíjeli okna a podpálili budoucí nápravně výchovný ústav pro mladistvé. Policie nasadila slzný plyn a zábleskové granáty, aby dav rozehnala. Nejméně 45 demonstrantů bylo zatčeno a zraněno bylo několik civilistů i mužů zákona.

V Austinu se na pochod vydalo asi 100 protestujících. Zdejší protesty narušila střelba, při které přišla o život jedna osoba, informuje Reuters. Podle záběrů zveřejněných na facebooku při pochodu zaznělo několik výstřelů. Místní policie a zdravotnická služba pak na twitteru uvedla, že při střelbě byla jedna osoba zabita, nikdo další nebyl zraněn. Podle prvních zpráv pachatel zastřelil osobu ve svém autě. Podezřelý byl zadržen, uvedla policie. Žádné další informace neposkytla s tím, že vyšetřování je na počátku.

BREAKING: There was a shooting in downtown Austin at the protest tonight. Someone opened fire on all of the #BlackLivesMatter protesters. I’m so numb right now, at least 10 of my friends are protesting and NONE of them have responded to my texts yet. pic.twitter.com/pXfwFA971A

— Sāvion For Texas (@Savion) July 26, 2020

Původně poklidný protest v Oaklandu se pozdě v noci přeměnil na násilný. Podle policie demonstranti zapálili soudní budovu, poškodili policejní stanici a napadli policisty. Demonstranti rozbíjeli okna, sprejovali budovy, házeli dělobuchy a na policisty mířili lasery, uvedla policie na twitteru. Požár v soudní budově se podle agentury AP podařilo rychle uhasit.

This video shows a person knocking down the barricades in front of Police Headquarters after officers called for an unlawful assembly and asked the crowd to disperse. pic.twitter.com/08S5b7IDLo

— Oakland Police Dept. (@oaklandpoliceca) July 26, 2020

V Louisville se v sobotu sešla skupina silně ozbrojených černošských demonstrantů, kteří požadovali spravedlnost pro Breonnu Taylorovu, černošku zabitou v březnu policisty, kteří vtrhli do jejího bytu. Policisté se snažili několik desítek demonstrantů s poloautomatickými zbraněmi a brokovnicemi oddělit od menší ozbrojené skupiny jejich odpůrců.

Původním impulsem neutuchající vlny protestů byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s nasazováním federálních složek při zajištění pořádku v amerických městech.

Na síle nabývají zejména demonstrace v Portlandu, nejlidnatějším městě státu Oregon, kde protesty trvají už skoro dva měsíce. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost tam před třemi týdny vyslalo federální síly.

Při protestu v Seattlu se objevil například transparent "Federální agenti, běžte domů" a lidé skandovali mimo jiné "Bez spravedlnosti není smíru". Jeden z demonstrantů, Michaud Savage, podle listu The New York Times prohlásil, že protest vyjadřuje nespokojenost s místními úřady a s nasazením federálních agentů v Portlandu.

Související

Na okraji Minneapolisu pokračovaly nepokoje

Na okraji Minneapolisu třetím dnem pokračovaly nepokoje

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright.
Policie USA

Trumpovi příznivci protestovali i v dalších amerických městech

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Demonstrace v USA Seattle Black lives matter USA (Spojené státy americké) Policie USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy