Bývalý americký prezident Barack Obama dnes na klimatické konferenci OSN (COP26) ve skotském Glasgow vyzýval k ambicióznějšímu tažení proti emisím skleníkových plynů a kritizoval Čínu, Rusko i americké republikány za jejich postoj ke klimatickým otázkám. Uvedl, že svět i při dodržení aktuálních emisních cílů nesměřuje k udržení globálního oteplování pod 1,5 stupně Celsia. Splnění těchto závazků by podle něj přesto znamenalo "skutečný pokrok".
"Bylo velmi demotivující vidět, že lídři Číny a Ruska, které se řadí mezi největší světové znečišťovatele, odmítli i samotnou účast na jednáních," citovala Obamu agentura Reuters. Jak čínský prezident Si Ťin-pching, tak jeho ruský protějšek Vladimir Putin osobní účast na konferenci odmítli. Obama dodal, že čínská a ruská politika v oblasti klimatu "odráží alarmující nedostatek naléhavosti".
Obama během svého vystoupení nešetřil kritikou ani vůči politikům z řad amerických republikánů. Řekl, že stejně jako on je i současný prezident Joe Biden limitován skutečností, že se republikáni rozhodli zaujmout vůči vědeckým poznatkům o klimatu nepřátelský postoj. Zdůraznil, že v otázce klimatických změn by ale demokraté i republikáni měli táhnout za jeden provaz.
"Nezáleží na tom, zda jste republikán nebo demokrat, když je váš dům na Floridě zaplaven kvůli rostoucí hladině moří, když máte neúrodu v Jižní nebo Severní Dakotě nebo když vám shoří dům v Kalifornii," podtrhl exprezident.
Obama se kromě vystoupení na hlavním pódiu zapojil také do panelu věnovanému situaci na tichomořských ostrovech, pro které oteplování klimatu vzhledem ke stoupání mořské hladiny může představovat existenční hrozbu, informuje agentura AP.
"Neudělali jsme dost a naše ostrovy jsou ohroženější než kdy dříve," řekl politik, který byl šéfem Bílého domu v letech 2009 až 2017 a podílel se na dojednání Pařížské klimatické dohody. V tomto dokumentu z roku 2015 se země světa přihlásily k cíli udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně oproti předindustriální éře. Úmluva ale není právně závazná a konkrétní kroky jsou na jednotlivých stranách. Mnohé včetně Spojených států, Evropské unie, Číny nebo Brazílie od té doby ohlásily snahu snížit emise na "čistou nulu", podle srpnové zprávy expertů působících při OSN ale současné závazky pro splnění cíle z pařížské dohody nestačí.
Tento závěr dnes připomenul i Obama, podle něhož je za dané situace přirozené, že lidé ztrácí optimismus. Případné naplnění současných emisních plánů nicméně hodnotil slovy: "Byl by to skutečný pokrok. Ne dostatečný, ale pokrok." Podle bývalého prezidenta USA je pro uskutečnění ekologické politiky potřeba tlaku ze strany občanů i mimo konference typu COP a jisté "mladické netrpělivosti" na straně veřejnosti.
Obama se klimatického summitu OSN účastní poprvé od přelomových jednání před šesti lety v Paříži. "Klimatické summity od té doby neměly tak hmatatelné závěry... Obamova účast na okraj (současných) jednání má vládám připomenout nadšení, které doprovázelo uzavření pařížské dohody, a pobídnout je k bezprostřednějším, konkrétnějším krokům ve snaze uvést dohodu z roku 2015 do praxe," píše AP.
Podle komentáře zpravodajské společnosti BBC je ale vystoupení někdejšího šéfa Bílého domu i připomínkou toho, jak složité dojednávání a uskutečňování podobných kroků je. Reportér David Shukman připomenul klimatický summit roku 2009, kdy se Obama "pokusil vytěžit alespoň něco z chaotických a špatně řízených jednání v Kodani" a USA nakonec společně s dalšími zeměmi slíbily začít přispívat chudým státům 100 miliard dolarů ročně (necelých 2,2 bilionu Kč) na ekologickou transformaci společnosti. Roční příspěvky se měly na tuto hranici dostat do loňského roku, to se ovšem nestalo. I o "klimatických financích" se nyní jedná na summitu v největším městě Skotska, který potrvá do pátku.
Související

Tragédii zneužil pro politické účely. Trump z neštěstí ve Washingtonu viní Obamu či Bidena

Carter ztělesňoval základní hodnoty a sloužil ostatním, vzpomínají prezidenti
Barack Obama , COP 26 (klimatická konference Glasgow) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Konce sezóny se Lars Friis nedočkal. Kouč byl z pozice trenéra Sparty po prohře ve finále MOL Cupu odvolán
před 44 minutami

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne
před 49 minutami

Francie po prohře v klíčovém duelu sestupuje. Kanada poprvé prohrála a Maďarsko trápilo Nory
před 52 minutami

USA jsou ve čtvrtfinále, Rakousko se k němu přiblížilo. Slováci na MS končí, Švýcaři dali 10 branek
před 1 hodinou

Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. O víkendu hrozí další mrazíky
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera
Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
Vítězství bukurešťského starosty Nicușora Dana v rumunských prezidentských volbách je jasným vzkazem Moskvě. Rumunsko zůstává pevně zakotveno na Západě. Voliči odmítli proruské tendence a dali najevo, že východní Evropa nebude ponechána napospas destabilizačním tlakům Kremlu. To se týká i jejího nejslabšího článku – Moldavska.
Zdroj: Jakub Jurek