Komentátoři poukazují na skrytou internetovou předvolební kampaň v USA

Do prezidentské volby ve Spojených státech zbývá už jen devět týdnů a tradiční americká média neúnavně analyzují strategie dvou hlavních kandidátů či jejich plány pro další roky. Předvolební kampaň ale má i méně viditelnou stránku, kterou jsou debaty na sociálních sítích.

Vícero analytiků v posledních dnech upozorňuje, že tyto diskuse se často odehrávají v úplně jiných mantinelech a představují jakýsi paralelní vesmír k běžnému zpravodajství.

"Poslyšte, liberálové. Jestli si nemyslíte, že (americký prezident) Donald Trump může být znovu zvolen, pak byste měli trávit víc času na facebooku," napsal minulý týden reportér deníku The New York Times (NYT) Kevin Roose, který se zaměřuje na dění kolem digitálních platforem.

Analýza vyšla v době, kdy průzkumy veřejného mínění stále mírně favorizují Trumpova vyzyvatele a bývalého viceprezidenta Joea Bidena. Ten má zároveň za sebou účast na relativně bezproblémovém virtuálním sjezdu Demokratické strany a projev, který si vysloužil jistou chválu i ve vysílání televize Fox News stranící spíše republikánům. Trump naopak v tradičních médiích sklízí kritiku za svůj přístup ke koronavirové hrozbě či k vlně protestů vyvolané policejními zásahy proti černochům.

Populární facebookové příspěvky ale přinášely diametrálně odlišný obrázek aktuálního dění. Roose píše o "paralelním mediálním vesmíru", v němž "byla reakce prezidenta Trumpa na covid-19 rázná a účinná, Joe Biden je stěží schopný utvářet věty a Black Lives Matter je nebezpečné hnutí násilných zlodějů".

Na sociální síti, kterou v průzkumu z loňského roku 43 procent dotázaných Američanů uvedlo jako zdroj zpráv, se totiž při pohledu na příspěvky s politickou tematikou v poslední době nejvíce daří obsahu od konzervativních komentátorů nakloněných Trumpovi. Ben Shapiro, který patří k těm nejvýraznějším, například se svojí facebookovou stránkou za předchozích 30 dní nasbíral 56 milionů "interakcí", uvádí analýza NYT. Bilance je vyšší než kolik reakcí, komentářů a sdílení za stejnou dobu dohromady zaznamenaly příspěvky televizí ABC News, NBC News, deníků NYT a The Washington Post a rozhlasové stanice NPR.

"Žijeme ve dvou různých zemích najednou," komentoval situaci odborník na politickou komunikaci na internetu Eric Wilson, který v roce 2016 pracoval na kampani republikánského senátora Marca Rubia. Dění na facebooku označil za "obrovské slabé místo" lidí, jejichž primárními zdroji zpráv jsou NYT nebo televize CNN.

Popularita jistého kandidáta na facebooku samozřejmě nemusí přinést volební úspěch, statistiky ale mohou naznačit, kterým příběhům Američané věnují pozornost a která témata budou ve společnosti rezonovat, píše Roose. Jiní pozorovatelé pak upozorňují, že debaty na sociálních sítích jsou často zcela odpoutané od reality.

"Je tady myšlenka, že nerozhodnutí voliči hodnotí Trumpovy úspěchy kolem ekonomiky a jeho reakci na covid, ačkoli mnozí z nich jsou na facebookové stránce o krystalech a čtou si o tom, jak je prezident jediným, kdo může zachránit všechna miminka před satanistickými únosci dětí," napsal nedávno reportér NBC News Ben Collins.

Jeho výrok odkazuje na jeden z hlavních prvků konspirační teorie QAnon, která Trumpa vykresluje jako hrdinu tajného boje proti spolku zvrhlých celebrit, podnikatelů a demokratických politiků. "Je to praštěné, ale nabírá to na síle," míní zpravodajka BBC Marianna Springová. "Odehrává se tady podzemní kampaň... plná konspiračních teorií a cestiček lemovaných dezinformacemi, které se na sociálních sítích šíří jako nekontrolovaný požár," dodává.

? Welcome to the Rabbit Hole Election! ? We talk about US election conventions, policies and speeches. But there’s a subterranean campaign happening too. The “rabbit hole election” - full of conspiracy theories and misinformation on social media. My analysis for @BBCWorld? pic.twitter.com/DeIFLjT6Of

— Marianna Spring (@mariannaspring) August 27, 2020

Velké platformy jako Facebook a Twitter tento fenomén nenechávají bez povšimnutí a uvádí, že neustále vylepšují své mechanismy na ochranu "integrity" voleb. Obě společnosti v posledních letech přišly s řadou nových pravidel kolem šíření nepravdivých tvrzení o průběhu voleb nebo zmanipulovaných fotek a videí a v létě také oznámily opatření namířená proti obsahu spojenému s QAnon. Experti na dezinformace ale neustále podotýkají, že důležité je hlavně to, jak budou pravidla vymáhána.

Po minulé prezidentské volbě v USA se na digitální platformy snesla lavina kritiky, zejména v souvislosti s dezinformační kampaní vedenou z Ruska. "Máme zodpovědnost zastavit zneužívání naší platformy a vměšování do voleb. Proto jsme od roku 2016 učinili významné investice s cílem lépe rozpoznat nové hrozby, zacelit zranitelná místa a omezit šíření virálních dezinformací a falešných účtů," vzkazuje nyní Facebook.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA sociální sítě volební kampaň USA (Spojené státy americké) Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy