MONITOR: Kubánský režim ukázal svou tvář, zní z Washingtonu po tvrdém potlačení protestů

Nejvíce zarážejícím aspektem pozoruhodných nedělních demonstrací na Kubě je jejich spontánnost, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník dodává, že nejvíce zarážejícím aspektem reakce kubánské vlády je naopak bezútěšné opakování omšených represivních opatření, jejichž cílem je zasít strach a umlčet ty, kteří chtějí mluvit.

Záblesk svobody

Jakmile kubánské bezpečnostní složky zjistily, že v ulicích protestují stovky lidí, neváhaly a podobně jako v mnoha případech v minulosti potlačily záblesk svobody slova a shromažďování, shrnuje americký server. Vysvětluje, že protesty zažehlo video ze San Antonio de los Baños jižně od Havany vysílané živě přes sociální síť Facebook zachycující demonstranty, kterým došla trpělivost s výpadky elektřiny, nedostatkem potravin, šířením koronaviru a policejním státem řízeným Komunistickou stranou Kuby.

Video bylo vysíláno zhruba 50 minut, rychle upoutalo pozornost a podnítilo protesty napříč ostrovem, uvádí washingtonský deník. Doplňuje, že následně bylo vysílání přerušeno.

Podle organizací monitorujících svobodu na internetu kubánské úřady do pondělí z velké části zablokovaly sociální sítě Facebook, WhatsApp, Instagram a Telegram, nikoliv však Twitter, poukazuje editorial. Podotýká, že displeje mobilních telefonů zůstávají prázdné i nadále, což extrémně komplikuje aktivistům a nezávislým novinářům komunikaci.

Nedělní video z protestů zachytilo stovky lidí s chytrými telefony nad hlavami, kterak si demonstraci natáčejí, nastiňuje renomovaný deník. Konstatuje, že šlo o dosud nejrozsáhlejší "digitální revoltu" na Kubě, než tamní režim přerušil spojení.

"Následně se režim uchýlil k síle a nátlaku," pokračuje Washington Post. Připomíná, že i kubánská vláda přiznala smrt jednoho člověka při pondělních střetech mezi demonstranty a policií, přičemž neověřené zprávy kolující po ostrově naznačují, že k potlačení protestů byla použita rozsáhlá síla.

Na sociálních sítích kolují videa zachycující tvrdý postup bezpečnostních složek proti lidem, svědci hlásí mnoho zadržených a pohřešovaných, upozorňuje prestižní server. Podotýká, že aktivisté šíří seznam více než stovky nezvěstných jmen.

Nezávislý internetový zpravodajský portál 14ymedio na základě útržkovitých zpráv tvrdí, že zatčeno či vyslýcháno kvůli účasti na protestech je přes 5 tisíc osob, mezi nimi na 120 aktivistů a nezávislých novinářů, uvádí americký deník. Dodává, že mezi zatčenými je i dopisovatelka Madridského deníku Camila Acostová, stejně jako tři baptističtí kněží.  

Černé jaro 2003

Castrovský režim na Kubě čelil vlně požadavků větší demokracie již v letech 2002 a 2003, připomíná vlivný server. Zmiňuje občanskou petici Projekt Varela, kterou inicioval někdejší opoziční lídr Oswaldo Payá a kterou podepsalo přes 25 tisíc Kubánců.

Petice požaduje svobodu slova, svobodu tisku, svobodu sdružování, svobodu vyznání, soukromé podnikání, svobodné volby a propuštění politických vězňů, rekapituluje editorial. Konstatuje, že tehdejší reakcí režimu byl rovněž pokus potlačit požadavky veřejnosti.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Během toho, co později vešlo ve známost jako 'černé jaro', bylo v březnu 2003 pozatýkáno a na dlouhou dobu posláno do vězení 75 lidí, včetně těch, kteří shromaždovali podpisy pro Projekt Varela, aktivistů a novinářů," píše Washington Post. Doplňuje, že samotný Payá zahynul při podezřelé automobilové nehodě v roce 2012.

Kubu v průběhu let zachvátilo několik protestů, ale nedělní vzedmutí bylo mimořádné, soudí renomovaný deník. Kubánský režim na ně podle něj reagoval způsobem, který odhalil jeho skutečný, tedy diktátorský charakter a jeho odhodlání zachovat si absolutní moc.

Související

Více souvisejících

Kuba Komunismus

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 29 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy