Latinská Amerika eviduje už více než 10,1 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho polovina připadá na největší zemi regionu Brazílii.
Mezi deseti nejhůře postiženými zeměmi světa v této pandemii je podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse pět latinskoamerických států, kromě Brazílie je to Kolumbie, Argentina, Peru a Mexiko.
Na Brazílii, která má asi 210 milionů obyvatel, připadá také více než polovina z 370.000 úmrtí spojených s covidem-19 v Latinské Americe. Za poslední den zemřelo v Brazílii 201 nakažených a přibylo 8429 potvrzených případů nákazy. Denní nárůsty se v Brazílii poslední měsíc stabilizovaly a jsou nižší než v srpnu a červenci, kdy přibývalo kolem 50.000 nakažených denně.
Přes hranici 900.000 nakažených se v pondělí dostala Argentina. Tato země se 45 miliony obyvatel zaznamenala za poslední den na 9500 nákaz. Argentinská vláda minulý týden zpřísnila karanténní opatření ve většině provincií. I proto se v pondělí po celé zemi konaly masové protivládní protesty. V některých částech státu, včetně metropole Buenos Aires, platí totiž omezení pohybu už přes půl roku, i když se postupně zmírňují.
Téměř 920.000 nakažených eviduje také padesátimilionová Kolumbie, kde za poslední den přibylo na 7800 nakažených. V první desítce nejhůře postižených zemí světa je také Peru, které v pondělí překročilo 850.000 nakažených od počátku pandemie, a druhá největší země regionu Mexiko, které eviduje 821.000 nákaz, z toho 3542 za poslední den.
Mexiko i Brazílie ale provádí relativně málo testů, nejvíce testů na počet obyvatel dělají v Latinské Americe Chile a Peru, které je nejhůře postiženou zemí světa co do úmrtí spojených s covidem-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel. Tato země s 33 miliony obyvatel zaznamenala na 33.360 zemřelých s covidem-19.
Brazílie, kde se od počátku pandemie potvrdilo přes 5,1 milionu infikovaných virem SARS-CoV-2, je po Spojených státech v počtu nakažených ve světovém srovnání na třetím místě. Na prvním jsou se 7,8 milionu nakažených USA, na druhém se 7,1 milionu infikovaných Indie. V počtu úmrtí je Brazílie druhá na světě (téměř 150.700 úmrtí) po USA (přes 215.000 zemřelých).
Související
Do domu brazilského exprezidenta vtrhla policie, Bolsonara zatkla
Guyana. Země, o které řada lidí nic neví, bude brzy jednou z nejdůležitějších na světě. A nebude sama
Brazílie , Mexiko , Kolumbie , argentina , Peru , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 1 hodinou
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
včera
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
včera
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
včera
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
včera
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
včera
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
Bílý dům po zveřejnění memoranda o porozumění s Íránem čelí vlně pochybností, protože text dohody působí velmi jednostranně ve prospěch Teheránu. Americká administrativa sice opakovaně prohlašuje, že se jí podařilo vyjednat zásadní ústupky, jenže žádný z těchto bodů se v oficiálním dokumentu neobjevuje. Íránská strana navíc jakákoli dodatečná ujednání rezolutně popírá a tvrdí, že k ničemu takovému nedošlo. Kvůli dřívějším rozporuplným prohlášením Washingtonu je tak v tuto chvíli velmi obtížné určit, která strana říká pravdu.
Zdroj: Libor Novák