Levné řešení globálního oteplování? Z USA zní zdánlivě snadný recept

NÁZOR - " Sedmého dne Bůh...odpočinul od veškeré práce," citují Starý zákon historik Joseph Ellis a jeho syn, lesní ekolog Peter Ellis. V komentáři pro server Los Angeles Times konstatují, že všemohoucí si mohl odpočinout díky tomu, že třetí den stvořil rostliny, které měly navždy udržet pozemskou ochrannou atmosféru.

Destrukce přírodního štítu

Až do nedávna rostliny, především stromy, dělaly svou práci téměř dokonale, tiše pohlcovaly oxid uhličitý a z pohledu přírody a lidstva hrály roli "plic planety", poukazují historik s ekologem. Připomínají, že v posledních týdnech devastující požáry v Amazonském pralese přitahují pozornost světové veřejnosti a vedou její nezanedbatelnou část k tomu, aby si uvědomila dlouhodobou závislosti lidstva na lesích, především těch tropických, které pohlcují uhlík vypouštěný lidmi do atmosféry.

"Spolu s tím, jak brazilské lesy hoří, sleduje nejen další ničivý lesní požár, ale destrukci prastarého přírodního štítu proti oteplování planety," pokračují otec a syn Ellisovi. Podotýkají, že k tomu dochází ve chvíli, kdy se efekty tohoto oteplování stupňují, ať již v podobě silných hurikánů, rekordních teplot, umírajících korálových útesů, tání ledovců a častějších záplav a vln sucha.

Za mnohem důležitější než politické zprávy tak oba vědci označují stručné poselství: pokud zmizí deštné pralesy, zmizí lidstvo. Pralesy od Aljašky po Indonésii pohlcují nejvíc uhlíku ve světě, ale tropické deštné pralesy dokážou skladovat nejvíce momentálně produkovaných uhlíkových emisí, vysvětlují Joseph a Peter Ellisovi. Dodávají, že Amazonie, Konžská pánev a indonéské ostrovy skladují polovinu světového uhlíku a ročně pohltí 3 miliardy tun plynného uhlíku, tedy třetinu emisí z fosilních paliv.

Lidstvo tento proces nic nestojí a je pozorovatelný i na snímcích NASA, které zachycují, jak je pohlcován oxid uhličitý produkovaný světovými průmyslovými centry, konstatují historik s ekologem. Zdůrazňují, že za poslední půl století se produkce uhlíkových emisí prudce zvýšila, ale spolu s tím začaly tropické pralesy pohlcovat více uhlíku.

"Je to téměř jako by si spolu stromy povídaly a povzbuzovaly se k větší snaze splnit svůj vytýčený úkol, ač cítí, že bitvu prohrávají," píšou Elliosovi. Zjištění, že máme tak mocné spojence v boji za záchranu civilizace, by nás tak podle nich mělo vést k větší ochraně lesů a především tropických pralesů, na které bychom měli pohlížet jako na svěřenecký fond pro naše vnoučata a přirozené řešení klimatu.

Přirozené řešení  

Pokud budou lesy chráněny a rozšiřovány, mohou přirozeně dosáhnout toho, na co se momentálně vynakládají miliardové sumy v geoinženýrských výzkumech, aby se nalezlo technologické řešení, jehož výsledky jsou sporné a mohou mít neblahé dopady, vysvětlují oba vědci. Apelují, aby se na tropické deštné pralesy pohlíželo jako na společnou globální věc, protože ochrana Amazonie, Konžské pánve a Indonésie je v zájmu všech.

Tyto pralesy přirovnávají Ellisovi k božímu daru, který byl lidstvu svěřen k opatrování. Připomínají, že na srpnovém summitu G7 ve Francii všichni politici, až na jednoho, ukazovali, že vědí, co je v sázce.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Finanční podpora pro zachování tropických pralesů se musí stát mezinárodní záležitostí a prioritou, nabádají Ellisovi. Poukazují, že ochrana lesů je občas prezentována jako cosi velmi nákladného, ale nové přístupu by měly zvládnout uspokojit člověka i přírodu.

Na Madagaskaru tak ochrana mangrovníků udržuje zásadní pohlcovač uhlíku a prospívá i vesničanům, kteří jsou na mangrovnících z mnoha důvodů závislí, vysvětlují historik a ekolog. Dodávají, že v americkém státě Mississippi jsou zase vlastníci půdy finančně odměňováni za obnovu lužních lesů, které jsou prospěšné pro lidi, živočichy i koloběh vod.    

V tropech se objevují nové metody udržitelného využívání lesů a je povolováno pouze takové kácení, která má omezený dopad na schopnost lesů pohlcovat uhlík, kvitují Ellisovi. Připouštějí však, že samotné stromy lidstvo nezachrání a prohrávají souboj s reinkarnací svých předků v podobě fosilních paliv.

"Záchrana vyžaduje, abychom přestali pálit dávno mrtvé stromy a realizovali přechod na obnovitelné formy energie," deklarují ekolog s historikem. Dodávají, že mezitím budou žijící stromy plnit svou roli a dýchat za planetu, pokud jim to lidstvo umožní.

Související

Delfíni, ilustrační fotografie

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni

Klimatické změny mají dopad nejen na lidskou populaci, ale i na zvířecí říši. V brazilské Amazonii bylo nalezeno přes 100 uhynulých sladkovodních delfínů, pravděpodobně v důsledku veder, které aktuálně sužují tento region, uvedl server CNN. Tamní počasí výrazně zhoršuje klimatický jev El Niño a říční toky a jezera se stávají pro ryby neobyvatelná. Teplota místy dosahuje až 39 stupňů, což podle serveru Guardian zřejmě zapříčinilo i úmrtí tisíců dalších ryb.

Více souvisejících

Amazonský prales Klimatické změny globální oteplování životní prostředí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

před 2 hodinami

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

před 3 hodinami

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy