Miliony Brazilců věří, že je Země placatá. Teorie "flat Earth" pronikla i do mocenských kruhů

"Mou jedinou jistotou je to, že zemřu a že Země je placatá," prohlašuje Ricardo ve své restauraci v Sao Paulu se stolky a židlemi modrými jako nebe, kde se scházejí ti, kdo stejně jako on věří v plochou zeměkouli. Píše o tom agentura AFP.

Ricardo nechce uvést celé své jméno. "První, co uslyšíte, když lidem řeknete, že si myslíte, že je Země plochá, je smích," říká. "Bylo o tom už dost diskusí. Protože to je pravda a lidi to probouzí z nevědomosti," dodává.

Ti, kdo jsou přesvědčeni, že je Země placatá, mají tendenci žít ve stínu, poněkud pronásledováni. Komunikují spolu v uzavřených skupinách přes aplikaci WhatsApp, na Facebooku a především na YouTube, kde jejich názory čtou desetitisíce lidí.

V tomto okruhu mohou přívrženci teorie o ploché Zemi svobodně sdílet své přesvědčení, své zkušenosti z fyziky nebo optiky. Země se nepohybuje a je plochá. Ostatně je to už psáno v knize Genesis.

"Naše hnutí se od roků 2016 až 2017 hodně rozrostlo. Dnes je nás v Brazílii přes 11 milionů. Tito lidé pochopili, že je Země plochá," prohlašuje padesátiletý podnikatel Anderson Neves, který také navštěvuje Ricardovu restauraci.

Zmíněné číslo uvádí velmi seriózní institut Datafolha. Jde o sedm procent Brazilců. Toto společenství tvoří většinou muži, často katolíci či evangelíci, kteří mají poměrně nízké vzdělání, informuje agentura AFP.

Anderson Neves ukazuje pamflet proti třem velkým "mystifikátorům", Newtonovi, Darwinovi a Koperníkovi. Vedle sebe má maketu ploché Země ve formě disku, nad nímž se zvedá jakýsi průsvitný dóm zahrnující Slunce a Měsíc.

"Když se podíváte na horizont z nějaké hory, vidíte, že Země není vůbec zakřivená, jak tvrdí vědecké spisy," pokračuje Neves.

Kdyby se Země otáčela, pak by podle stoupenců teorie placaté Země kvůli její rotaci, dosahující v oblasti Ekvádoru až 1700 kilometrů v hodině, všechno létalo. Kdyby byla kulatá, bylo by vidět její zakřivení z letadla.

"Aby bylo zakřivení patrné, je třeba být ve dvojnásobné letové výšce, asi ve 20.000 metrech," vysvětluje astronom Roberto Costa z univerzity v Sao Paulu. "Od dob Galileových, počátku 17. století, se s jistotou ví, že Země není plochá, ale Řekové to pochopili už před více než 2000 lety," dodává vědec.

Podle vědců je přesvědčení o ploché Zemi více otázkou sociologie a psychologie než astronomie.

Teorie ploché Země pronikla nicméně až do mocenských kruhů v metropoli Brasília. Vlivný poradce prezidenta Jaira Bolsonara, bývalý astronom Olavo de Carvalho ve svém tweetu napsal, že "dosud nelze odmítat videa ukazující, že vodní plochy jsou rovné".

Afonso de Vasconcelos odešel do Spojených států, kde je stoupenců teorie ploché Země hojný počet. Afonso de Vasconcelos je ojedinělým případem doktora geofyziky na prestižní univerzitě v Sao Paulu, který věří, že je Země placatá. Jeho příspěvky na YouTube mají 345.000 odběratelů.

Na YouTube je aktivní také Siddhartha Chaibub, jeden z iniciátorů kongresu, na němž se loni v listopadu v Sao Paulu sešlo několik stovek brazilských stoupenců teorie ploché Země.

Hlavním terčem těchto "spiklenců" je americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který údajně manipuluje se satelitními snímky. "Člověk nikdy nebyl na Měsíci, je to fotomontáž," prohlašuje restauratér Ricardo. Anderson Neves dodává: "Stoupenci teorie placaté Země jsou nejinteligentnější. Napište to!"

Související

Země

Na oběžnou dráhu Země o víkendu poletí detektor záblesků gama záření

Na oběžnou dráhu o víkendu zamíří nanosatelit s detektorem, který bude zachycovat záblesky gama záření. Svůj podíl na něm má slovenská i česká věda. Vědeckým koordinátorem mezinárodní mise je slovenský astrofyzik Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Werner o detektoru informoval v tiskové zprávě.
Země

ESA podepsala kontrakt na úklid smetí z orbity, mise se účastní i Česko

Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě 86 milionů eur (2,2 miliardy korun) na úklid vesmírného smetí. Dnes to ESA oznámila na tiskové konferenci. Dodala, že mise, která je první svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025.

Více souvisejících

vesmír, Země Brazílie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy