Muž, kterého pád dvojčat pohřbil zaživa, stále myslí na 11. září

Tom Canavan byl pohřben zaživa v troskách Světového obchodního centra (WTC), když se 11. září před dvaceti lety zřítily obě jeho budovy - takzvaná dvojčata. V 08:46, když Boeing 767 společnosti American Airlines zasáhl severnější ze dvou mrakodrapů, se ve 47. patře v kanceláři svého šéfa účastnil konferenčního hovoru.

Canavan a jeho kolegové z makléřské firmy First Union začali pomalu sestupovat po schodišti. Po cestě míjeli policisty, hasiče a záchranáře, kteří spěchali nahoru, aby pomohli přeživším. Zatímco se pokoušeli prchnout, druhé letadlo narazilo do jižní věže, píše agentura Reuters.

Canavan se spolu se čtyřmi dalšími kolegy dostal do podzemí dvojčat, které bylo plné obchodů. V tu chvíli se zřítil jižnější ze dvou mrakodrapů; kolaps druhého přišel do 30 minut.

"Pamatuji si, jak křičím na lidi přede mnou nebo se o to snažím, abych se dostal k východu," popsal Canavan. "Nevím, jestli mi něco vyšlo z pusy, když jsem ucítil dvě silné rány a pak mě to přimáčklo k podlaze jako brouka. Všechno se zatmělo," uvedl.

Jeho poslední myšlenky patřily nadcházející oslavě synových třetích narozenin a tomu, že nikdy nepozná dceru, kterou on a jeho těhotná manželka čekali. "Brzy jsem ale v zubech ucítil štěrk a kouř a řekl jsem si, že žiju," popsal muž.

Podle Canavana se spolu s dalším, dodnes neidentifikovaným mužem zachránili, protože přes ně spadla velká betonová zeď, která vytvořila bezpečnou kapsu v hromadě zkroucené oceli a trosek. Začali se usilovně prokopávat sutí a plazit vzhůru. Po asi dvaceti minutách uviděli malou škvíru světla a poprvé se nadechli čerstvého vzduchu. "Protáhl jsem se dírou. Byl jsem odřený od hlavy až patě, byl jsem zraněný a necítil jsem nic," uvedl Canavan

Ještě několik minut v podzemí a nepochybně by zahynul, když se v 10:28 zřítila severní věž. Většině jeho spolupracovníků se podařilo utéct, čtyři ale zemřeli.

"Neuplyne jediný den, kdy bych nemyslel na něco z toho dne, ať už na osobu, zvuk či nízko letící letadlo," uvedl Canavan, který se plánuje zúčastnit ceremonie k 20. výročí tragédie. "Nikdy to nezmizí. S tím jsem se smířil. Lidé říkají: 'Překonej to'. Tohle není něco, co překonáte," uvedl muž, který přežil útoky z 11. září.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 Lidé

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy