Můžeme porazit Čínu a posílit aliance, myslí si Blinken

Spojené státy mohou "zvítězit v soutěži s Čínou" a v příštích letech mají šanci posílit mezinárodní spojenectví potřebná pro zvýšení vlivu ve světě. I s takovýmto vzkazem dnes zřejmě vystoupí Antony Blinken navržený nově zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem na pozici ministra zahraničí. Blinkena od 20:00 SEČ čeká slyšení v Senátu před hlasováním o schválení jeho nominace.

"Můžeme vzpružit naše stěžejní spojenectví coby multiplikátory našeho vlivu po celém světě. Společně jsme v mnohem lepší pozici na to, abychom čelili hrozbám v podobě Ruska, Íránu a Severní Koreje a bránili demokracii a lidská práva," citovala agentura AFP z projevu, který by měl Blinken pronést na úvod dnešního slyšení.

Biden chce po nástupu do Bílého domu podobně jako v jiných oblastech výrazně změnit kurz i v zahraniční politice, kterou během úřadování Donalda Trumpa rámovala jeho doktrína "Amerika na prvním místě". Jedním z hlavních Bidenových cílů je upevnění partnerství s evropskými spojenci, do kterých poslední čtyři roky vnesly značné tření.

Společným bodem s politikou Trumpovy administrativy by nicméně mohla být kritika Číny, která postupně posiluje kontrolu nad Jihočínským mořem i nad Hongkongem. "Můžeme zvítězit v soutěži s Čínou a připomenout světu, že vláda z lidu, určovaná lidmi, může nabídnout výsledky," píše se v naplánovaném Blinkenově projevu.

Budoucí šéf americké diplomacie také podle textu vypuštěného jeho týmem uvede, že na americkém vůdcovství na globální scéně stále záleží. "Když nejsme v první linii, nastává jedna ze dvou věcí: Buďto se jiný stát snaží zaujmout naši pozici, ovšem pravděpodobně ne proto, aby prosazoval naše zájmy a hodnoty, anebo to nikdo neudělá a to znamená chaos," pokračuje očekávané prohlášení.

Blinken s Bidenem spolupracuje už řadu let a během jeho působení v pozici viceprezidenta byl dva roky druhým mužem americké diplomacie. Senát by mohl nominaci 58letého diplomata do čela ministerstva zahraničí schválit do několika dní. Vzhledem k tomu, že Trumpova Republikánská strana po druhém kole voleb v Georgii ztratila většinu v Senátu, se nečeká, že by někdo z lidí navržených Bidenem do vládních postů mohl v menší ze dvou komor Kongresu narazit.

Související

Více souvisejících

Antony Blinken USA (Spojené státy americké) diplomacie Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy