Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou horší než kdy dřív

Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě narůstá. Denně se objeví více než 100 000 případů nákazy nemocí covid-19.

Nárůst počtu nakažených koronavirem je podle CNN v posledních dvou týdnech rychlejší než kdy dříve. V dubnu počet nových případů za jeden den nikdy nepřekročil číslo 100 tisíc. Od 21. května je to téměř pravidlem.

Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse byl rekordní nárůst zaznamenán 3. června, kdy se za jediný den prokázala nákaza u 130 tisíc lidí. A to se nákaza ještě naplno neprojevila v Africe, kde se očekává nejhorší průběh.

Za masivním nárůstem stojí především regiony Latinské Ameriky a Asie, kde od května případů rychle přibývá. Počet evidovaných případů nákazy koronavirem v Brazílii opět vzrostl za den o více než 30.000 a země tak registruje na 646.000 nakažených. Více případů (skoro 1,9 milionu) evidují jen Spojené státy, na něž připadá víc než třetina z téměř 6,8 milionu případů ve světě. Na rozdíl od Brazílie ale mají USA zřejmě vrchol epidemie už sebou.

Epicentrem nynější pandemie se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stala v posledních týdnech Jižní Amerika, zejména Brazílie, která tento týden v počtu úmrtí s covidem-19 předstihla Itálii. Celkem eviduje Brazílie přes 35.000 úmrtí, což je nejvíce po USA a Británii. Podle expertů jsou ale reálná čísla v Brazílii mnohem vyšší, neboť největší latinskoamerická země dělá málo testů, zhruba stejně jako několikanásobně menší Chile či Peru.

Přesto brazilský prezident Jair Bolsonaro stále pandemii zlehčuje a upřednostňuje zachování chodu ekonomiky. V pátek navíc pohrozil, že země opustí WHO. "Spojené státy WHO opustily. Buď bude tato organizace fungovat bez ideologických předsudků, nebo z ní také odejdeme," připomněl Bolsonaro nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa.

Vrchol epidemie zřejmě nemají za sebou ani další země Latinské Ameriky, kde je na tom po Brazílii co do počtu evidovaných případů nákazy nejhůře Peru (téměř 190.000) následované sousedem Chile (na 122.500) a Mexikem (přes 110.000). Druhá největší země regionu přitom po dva poslední dny registrovala rekordní přírůstek nakažených - na 4400 za den. Úmrtí s covidem-19 eviduje Mexiko od začátku pandemie na 13.200.

I v Mexiku jsou ale reálné počty zřejmě vyšší, protože i tam se málo testuje. Navíc například v mexické metropoli nyní začali vyšetřovat skupinu lékařů, kteří upravovali úmrtní listy tak, aby příčinou smrti nebyl covid-19 a příbuzní dostali rychleji tělo k pohřbení.

Vrchol nynější pandemie má zřejmě za sebou Evropa, kde většina zemí postupně uvolňuje koronavirová opatření, včetně Ruska, kde ale stále přibývá přes 8500 nakažených denně. Celkem tato země se 146 miliony obyvatel eviduje na 459.000 nakažených, což je třetí nejvyšší počet na světě. Úmrtí s nemocí covid-19 ale uvádí relativně málo - na 5700.

Mezi prvními začalo před měsícem uvolňovat opatření Řecko, kde se dnes pro zákazníky otevřely i vnitřní prostory restaurací a kde na plážích povolili už i prodej alkoholu a pouštění hudby. V Turecku je tento víkend první po téměř dvou měsících, kdy neplatí víkendové omezení pohybu, jež vláda nařizovala pro nejlidnatější oblasti, včetně Istanbulu a Ankary. V obou městech dnes lidé zaplavili pláže a stáli fronty před parky. Opatření zmírňuje i Španělsko; dnes se například po téměř třech měsících otevřelo pro veřejnost muzeum umění Prado a Muzeum královny Sofie, obě v Madridu.

Ve snaze obnovit co nejdříve turistickou sezónu objíždí své evropské kolegy italský ministr zahraničí Luigi Di Maio, jehož země ve středu otevřela hranice pro turisty z EU. Většina unijních zemí ale neudělala totéž pro Italy. Dnes jednal Di Maio ve Slovinsku, jehož ministr zahraničí Anže Logar dnes po jednání řekl, že "vidí optimisticky 15. červen" jako datum pro otevření hranic pro Italy. Podle Di Maia i Německo a Švýcarsko tento týden naznačily, že by hranice pro Italy mohly v polovině června otevřít, uvedla dnes agentura Reuters.

Související

Luiz Inácio Lula da Silva, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva úspěšně podstoupil operaci k odstranění krvácení do mozku, které souviselo s jeho pádem na konci října. Podle oficiálního vyjádření vlády proběhla operace v nemocnici Sírio Libanês v São Paulu a prezident je nyní ve stabilním stavu, pod dohledem na jednotce intenzivní péče.

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy