NASA: Astronauti, kteří poletí k ISS, musí nejprve do karantény

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost SpaceX pokračují v přípravě letu kosmické lodi s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podle plánu a bez ohledu na epidemii koronaviru. Řekl to dnes při konferenci na dálku šéf NASA Jim Bridenstine.

Start lodi je naplánován na 27. květen a půjde o první vzlet astronautů z Kennedyho vesmírného střediska za minulých devět let.

Oba astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley půjdou na týden a půl před startem do karantény.

"This is a little bit more measured... we've worked for a very very long time in this collaboration with @SpaceX to get to the launchpad."—@Astro_Doug describes the anticipation leading up to #CrewDragon compared to prior spaceflight missions. More: https://t.co/7qDWoY4XMS pic.twitter.com/CbbipBLQQU

— NASA (@NASA) May 1, 2020

Bridenstine vyzval všechny Američany, aby zůstali doma a nepokoušeli se na Floridu přijet osobně, protože to není v době epidemie bezpečné.

Při kosmických startech se většinou u Kennedyho střediska a na blízkých plážích shromáždí davy lidí. "Přejeme si, aby byli všichni v bezpečí. Žádáme proto, aby lidé nejezdili do Kennedyho střediska, a věřte mi, že mne zarmucuje, když to říkám. Hrozně bych si přál, aby to mohlo být velkolepé," řekl Bridenstine. Vyzval lidi, aby start sledovali na televizních obrazovkách nebo online.

Jak upozornila agentura AP, start bude prvním pokusem vyslat astronauty do vesmíru v projektu, na němž se podílí soukromá společnost. Šéfka SpaceX Gwynne Shotwellová podobně jako Bridenstine řekla, že je škoda, že start nebude moci více lidí sledovat přímo na Floridě. "Budeme spolu víc duševně než fyzicky," řekla.

Její společnost i NASA už nyní omezily počet lidí, kteří se pohybují v blízkosti obou astronautů. Všichni, kdo s nimi přijdou do styku, musejí mít roušky a rukavice a kontroluje se jim teplota. Astronauti se vyhýbají téměř všemu kromě výcviku.

Hurley řekl, že je zklamaný, že příbuzní a přátelé při startu nebudou moci být osobně, ale dodal, že tak, jak je to plánováno, je to nejlepší.

Karanténou si s Behnkenem projdou nejprve ve vesmírném středisku v Houstonu a pak na Kennedyho středisku. V kontrolních centrech budou zavedena ochranná opatření a personál NASA i SpaceX bude při startu i po celou misi muset dodržovat vzdálenost dvou metrů jeden od druhého a používat dezinfekci, roušky a rukavice.

Bridenstine také řekl, že je to podeváté v historii, kdy lidé poletí do vesmíru v novém typu kosmické lodě, což je Crew Dragon. "Děláme to uprostřed pandemie koronaviru, je to pro Spojené státy důležitá mise," dodal.

Počítá se s tím, že Behnken a Hurley, kteří se na let připravovali dva roky, zůstanou na ISS v rozpětí jednoho až čtyř měsíců. Přesný rozvrh se bude odvíjet od příští mise. Loď Crew Dragon je schopná na oběžné dráze zůstat zhruba čtyři měsíce.

Související

Chování černých děr.

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr

Tým českých astrofyziků z Akademie věd dosáhl významného vědeckého pokroku v oblasti studia černých děr. V rámci mezinárodní spolupráce zveřejnili dvě studie, které přinášejí nové informace o chování rentgenových dvojhvězdných systémů s černou dírou. Tyto černé díry, o hmotnosti odpovídající hvězdám, přitahují hmotu z blízké hvězdy, čímž vzniká akreční disk. Zároveň mohou na pólech vypouštět vysokoenergetické výtrysky. Tento výzkum, využívající družici IXPE, se zaměřil na rentgenový binární systém Swift J1727.8–1613 a přinesl nové, zásadní objevy.

Více souvisejících

NASA ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) SpaceX Jim Bridestine Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy