Názory na nošení roušek ve světě se různí, povinné jsou v Česku

Prezident Donald Trump oznámil, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Nošení roušek bylo normou v mnoha asijských zemích již před současnou pandemií COVID-19.

"V přelidněných asijských zemích vznikly ty nejzávažnější epidemie. Můžeme připomenout například pandemii SARS v roce 2003 nebo vznik nových kombinací nebezpečných chřipkových virů, které měly všechny původ v Asii," vysvětlila důvod této tradice Dana Göpfertová, která vede ústav epidemiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V mnoha zemích jihovýchodní Asie, zejména v hustě obydlených městech, mnozí roušky nosí i kvůli znečištění ovzduší.

V souvislosti s šířením nového typu koronaviru většina zemí nosit roušky všem svým občanům nepřikazuje. Povinné nošení roušek mimo domov mezi prvními zeměmi zavedla Česká republika s účinností od 19. března. Sousední Slovensko zavedlo toto opatření od 25. března. Povinnost nosit roušky na veřejných místech má také Izrael či Turecko a od pondělí bude toto nařízení platit také na Ukrajině.

Řada dalších zemí přikazuje nosit roušku ve vybraných případech. V Rakousku bude například od pondělí možné nakupovat jen v rouškách. Ve Slovinsku je povinné nosit roušky v každém uzavřeném prostoru. Hongkong nebo Singapur povinně požadují nošení roušek u jedinců, kteří mají příznaky infekce dýchacích cest.

Prezident USA Donald Trump oznámil, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Zdůraznil ale, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám to dělat nehodlá. Ve Spojených státech, které mají největší počet nakažených koronavirem na světě, se o doporučení k zakrývání obličeje v posledních dnech diskutovalo a mezi odborníky nepanovala shoda.

CDC zprvu hovořilo o tom, že lidé s příznaky nemoci COVID-19 by svou tvář přikrývat měli, zdraví lidé ale nikoli. Rezervovaně se k rouškám vyjádřil také hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci, podle něhož roušky nejsou náhradou jiných protiepidemických opatření, především dodržování vzájemného odstupu mezi lidmi. K zakrývání úst a nosu na veřejnosti v pátek naopak vyzval starosta New Yorku Bill de Blasio.

Stanovisko k rouškám změnila v posledních dnech také Světová zdravotnická organizace (WHO). Zástupce WHO Michael Ryan se v pátek vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Ještě počátkem týdne Ryan byl k rouškám skeptičtější a nedoporučoval je, pokud člověk není sám nakažen. Oponenti na to ale reagovali, že mnozí lidé nemohou sami vědět, zda infikováni jsou.

Také britský vládní expert Jonathan Van-Tam prohlásil, že Británie nedoporučuje, aby roušky nosili zdraví lidé. Jistý si smysluplností nošení roušek není ani šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli. Podle něj nyní není nezbytné, aby ti, kteří dodržují odstup a pravidla stanovená vládou, roušky nosili.

V Číně, odkud se nový typ koronaviru začal loni šířit do světa, omezení včetně povinného nošení roušek zavedly některé provincie či města, celostátně ale platily pokyny odstupňované dle míry rizika s tím, že kvalitnější chirurgické roušky měly být vyhrazeny pro pracovníky na exponovaných místech. Pro jiné, například lidi pracující v dobře větraných prostorách nebo pohybující se v přírodě, nebylo zakrytí tváře povinné.

Podle knihy "Dějiny chirurgických obličejových masek: Mýty, masky a muži a ženy za nimi" od Johna L. Spoonera, ze které citoval server The New York Times, se obličejové masky poprvé objevily na konci 19. století. Nosili je lékaři při operacích, aby zabránili nákaze vzduchem šířenými bakteriemi. V roce 1910 je přijaly čínské úřady ve snaze zabránit šíření plicního moru. O osm let později se tyto masky staly globálním fenoménem, když byly všeobecně přijímány jako ochrana před španělskou chřipkou.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Donald Trump Bill de Blasio Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) USA (Spojené státy americké) zdraví Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 9 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 9 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 9 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 10 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy