Nejjasnější varování. Světové ekonomice hrozí závažné problémy, tvrdí analytik

NÁZOR - Spolu s tím, jak druhá vlna koronavirové pandemie zjevně ohrožuje obnovu světové ekonomiky, politici, kteří o ekonomice rozhodují, by měli věnovat velkou pozornost poslednímu varování Mezinárodního měnového fondu (MMF) ohledně zranitelnosti globálního finančního systému. V komentáři pro server National Interest k tomu nabádá ekonom Desmond Lachman, analytik z think tanku American Enterprise Institute.

Zranitelnost finančních trhů stoupá

Politici by se v takovém případě mohli začít více zaměřovat na naléhavou potřebu schválit další silná fiskální a měnová opatření na podporu zotavení světové ekonomiky, věří Lachman. Odkazuje na varování MMF, nakolik rozsah současné pandemie zvyšuje zranitelnost finančních trhů v mnoha sektorech světové ekonomiky.  

Varování přichází ve chvíli, kdy mimořádná míra uvolňování měnové politiky pomáhá podpořit světovou ekonomiku, ale za cenu prohloubení těch zranitelností finančních trhů, které existovaly již před pandemií, upozorňuje autor komentáře. Poukazuje, že mezi tyto slabá místa řadí MMF především prudký nárůst zadlužení soukromého sektoru, který byl přinucen řešit nedostatek financí v důsledku pandemie většími půjčkami.

Další slabinou je výhled na zhoršování situace na rozvíjejících se trzích, konstatuje analytik. Vysvětluje, že velký počet nízkopříjmových zemí je silně zadlužen, v důsledku čehož čelí bezprostřednímu rozpočtovému tlaku, zatímco jiné jsou zasaženy totální ekonomickou bouří.

K těmto slabým místům se přidává rostoucí nesoulad mezi bujícími světovými akciovými trhy a stavem světové ekonomiky, zdůrazňuje Lachman. Dodává, že k tomu dochází v důsledku ochoty investorů podstupovat větší rizika a jejich honby za výnosy v prostředí bohaté globální likvidity.  

"MMF nyní varuje nejjasnějšími slovy, že jakékoliv zpomalení světového ekonomického zotavení může vyvolat závažné problémy světového finančního systému," pokračuje ekonom. Obává se, že takové zpomalení by mohlo přeměnit problémy soukromého sektoru a rozvíjejících se trhů s likviditou v problém se solvencí.

To by zároveň mohlo vést k prudkému propadu světových cen akcií v rámci zmenšování současné propasti mezi jejich hodnotou a stavem světové ekonomiky, myslí si analytik. Odkazuje též na varování, které MMF vyslal světovým politikům, aby přespříliš nespoléhali na schopnost světového finančního systému přečkat obnovený ekonomický propad.

Načasované varování

MMF především varuje, že při nepříznivém makroekonomickém scénáři se mohou některé bankovní systémy začít potýkat s podstatným nedostatkem kapitálu, vysvětluje Lachman. Doplňuje, že to by mohlo nastat kvůli neschopnosti velkého počtu firem a domácností splácet půjčky.

"Zdálo by se, že varování MMF je ještě načasovanější, vzhledem k tomu, že existují rostoucí signály, že zotavení světové ekonomiky zadrhává, a objevují se i znepokojivé signály o druhé vlně pandemie," pokračuje odborník. Připomíná, že velké evropské země jako Francie, Španělsko a Británie jsou nuceny opět zavádět restrikce, jelikož počet nakažených převyšuje jarní čísla.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ani jiné velké země jako Spojené státy, Brazílie či Mexiko, které mají jedny z nejhorších pandemických statistik, zatím nepřišly s ucelenými programy, jak pandemii řešit, upozorňuje Lachman. Připomíná, že také světová finanční krize v roce 2008 po krachu banky Lehman Brothers zastihla světové politiky nepřipravené.  

Dnes se ve světle jasného varování MMF zdá, že politici nemají žádnou výmluvu a musejí přijmou veškerá opatření potřebná k zamezení opakovanému zpomalení světové ekonomiky, deklaruje expert. Dodává, že toto zpomalení může potenciálně spustit přesně ty problémy finančních trhů, na které MMF momentálně upozorňuje.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Ekonomická krize Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 18 minutami

před 22 minutami

před 49 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy