Obama v pamětech přemítá o své roli při vzestupu Donalda Trumpa

Bývalý prezident USA Barack Obama se ve svých pamětech zabývá vzestupem Donalda Trumpa v Republikánské straně. Tvrdí, že nynější prezident "slíbil elixír na rasovou úzkost", kterou pociťovaly "miliony Američanů, jež vyděsil černoch v Bílém domě". Obama rovněž ve své nadcházející knize podle CNN píše, že jsou Spojené státy hluboce rozdělené a že tento stav po Trumpově odchodu z prezidentské funkce jen tak nezmizí.

"Ze všeho nejvíce znepokojivé je zřejmě to, že se naše demokracie patrně nachází na pokraji krize," píše první černošský prezident USA v 768stránkovém prvním dílu svých pamětí s názvem A Promised Land (Země zaslíbená), který má oficiálně vyjít 17. listopadu. "Vím také, že jedny volby tento problém nevyřeší. "Naše neshody jsou hluboké, naše výzvy ohromující," pokračuje 44. prezident Spojených států.

Obama se v knize věnuje rovněž tomu, jakou podle něj sehrálo roli jeho zvolení v roce 2008 při transformaci Republikánské strany do její dnešní podoby. "Je to, jako kdyby samotná moje přítomnost v Bílém domě spustila jistou formu paniky, pocit, že byl narušen přirozený řád věcí," píše se v memoárech podle kopie, kterou s předstihem obdržela televize CNN.

Za začátek přeměny republikánů lze podle něj považovat kandidaturu Sarah Palinové na viceprezidentku po boku Johna McCaina v roce 2008. "Zdálo se, že skrze Palinovou našly svou cestu do centra pozornosti temné nálady, jež se dlouho skrývaly na okrajích moderní Republikánské strany - xenofobie, odpor k intelektualismu, paranoidní spiklenecké teorie a odpor k černochům a lidem tmavé pleti," píše demokrat, který strávil v Bílém domě dvě funkční období mezi lety 2009 až 2017.

Trump pak podle Obamy dokázal schopně využít rostoucí ochotu republikánů obejít se bez důkazů pro různá tvrzení a opustit tradiční zdvořilost v politickém jednání. Nad jinými čelnými republikány přitom podle exprezidenta převládl v důsledku toho, že měl mnohem méně zábran.

Demokrat také připomíná, že to byl právě nynější prezident, který se stal po Obamově zvolení horlivým zastáncem a propagátorem spiklenecké teorie, podle níž se Obama nenarodil v USA a není proto legitimním prezidentem. Ačkoliv Obamův Bílý dům nejdříve považoval tuto aféru za nehodnou pozornosti, Trump si na ní vyzkoušel, jakým způsobem může upoutat pozornost médií a využít je. Obama nakonec pod tlakem části veřejnosti zveřejnil svůj rodný list, přičemž následně na tiskové konferenci poměrně frustrovaně poznamenal, že na "takovéhle hlouposti nemáme čas".

První díl Obamových pamětí pojednává o jeho dětství, začátcích jeho politické kariéry a cestě přes Senát až k prvním rokům jeho prezidentství. Demokrat své vyprávění zatím končí v roce 2011, kdy popisuje okolnosti kolem zásahu amerických elitních jednotek, který vedl k zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina.

Obama se ve svazku věnuje například detailnímu popisu své volební kampaně z roku 2008 a také některým bojům ve Washingtonu, zejména toho, který se týkal reformy systému veřejného zdravotního pojištění přezdívané Obamacare, proti níž republikáni brojí dodnes.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy