Peklo? Jen budoucnost, před kterou varují klimatologové, obává se americký deník

NÁZOR - Po uplynulém víkendu lesních požárů, které jsou teprve první fází svého každoročního období, shořely v kalifornském San Fernadno Valley rekordní 2 miliony akrů půdy, přičemž teploty se blíží proslulému Údolí smrti, upozorňuje editorial serveru Los Angeles Times. Prestižní deník dodává, že místní obyvatelé si mohou oprávněně klást otázku, zda nežijí v pekle.

Změna, na kterou se musíme připravit

Kaliforňané sice v pekle nežijí, ujišťuje editorial, ale dodává, že zažívají budoucnost, před kterou klimatologové varují již mnoho let.

Požár u města Yucaipa podle úřadů nezpůsobila klimatická změna, ale zábavní pyrotechnika odpálená při genderové párty, přičemž klimatická změna nestojí ani za dalšímu ohniskem požárů v San Gabriel Mountains, přiznává Los Angeles Times. Zdůrazňuje, že změny klimatu ale pomohly vytvořit podmínky, v jejichž důsledku jsou aktuální požáry větší a nebezpečnější, jelikož suchý horký vzduch a vysušená půda zvyšují hořlavost ekosystém.

Aktuální požáry jsou součástí širšího jevu, který se v přírodě na západě severní Ameriky odehrával ještě před nástupem hustého lidského osídlení a změnou přírodní rovnováhy v důsledku vysazování nepůvodních rostlin, připouští kalifornský deník. Podotýká ovšem, že statistika jen ke konci letošního srpna zaznamenala na 40 tisíc požárů v oblasti, zatímco loni zhruba 33 tisíc.

"Tento nárůst počtu požárů může být výkyv, nebo může jít o signál nového znepokojivého trendu," píše losangeleský server. Odkazuje na loňskou statistiku think tanku Congressional Research Service, podle které od roku 2000 na západě Spojených států průměrně shoří 6,9 milionu akrů půdy ročně a průměrný počet lesních požárů přesahuje 71 tisíc.

Ve srovnání s 90. lety minulého století tak každý rok průměrně shoří dvojnásobná plocha, ačkoliv počet požárů ubývá, z čehož americký deník vyvozuje, že za poslední tři desetiletí jsou jednotlivé požáry ničivější. "To je ten druh změny, na který se podle klimatických expertů máme připravit," dodává editorial.   

Nejde zdaleka jen o kouř na obloze, deklaruje Los Angeles Times. Připomíná, že například ve státě Louisiana změnily hráze a protipovodňová ochrana krajinu natolik, že řeka Mississippi ztratila schopnost zavlažovat půdu, což ji paradoxně ponechává zranitelnější vůči záplavám vyvolaným silnějšími a častějšími hurikány.

V Louisianě tak od 30. let došlo ke ztrátě více než tří tisíc čtverečních kilometrů půdy a v následujících padesáti letech může být ztraceno dalších více než šest a půl tisíce, což představuje pro tento americký stát existenční hrozbu, cituje editorial z loňské oficiální louisianské zprávy.

"Ve skutečnosti čelí všechny nízko položené pobřežní regionu světa existenční hrozbě stoupajících moří, což ohrožuje domovy více než 300 milionů lidí," píše kalifornský server. Zmiňuje odhady, že zvýšení hladiny moří o pouhý metr, které některé modely předvídají do konce 21. století, může postihnout místa, kde žije 40 % americké populace.

Nelze rezignovat

Během koronavirové pandemie a humbuku kampaně před prezidentskými volbami v USA jen málo Američanů postřehlo, že minulý měsíc zveřejněná studie odhalila, že ledovce v Grónsku mizí mnohem rychleji, než se předvídalo a brzy může nastat bod zlomu, uvádí Los Angeles Times. Podotýká, že v červenci na Sibiři naměřili rekordně vysoké teploty, téměř 38 °C, zatímco na Aljašce dochází k tání permafrostu a úbytku pobřežního ledu, což vyvolává značnou erozi, která již vedla k přemístění dvou tamních osad dále do vnitrozemí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lidstvo zatím nevyslyšelo varování vědců a nyní vidíme cenu naší neústupnosti, tvrdí americký deník. Deklaruje, že již nejde - a ve skutečnosti nikdy nešlo - důvěryhodně zpochybňovat, že spalování fosilních paliv ohřívá oceány a atmosféru, což vytváří cyklus reakcí vedoucích k problému.

Pokud si chceme zachovat naději, že zmírníme škody na životním prostředí i lidské infrastuktuře, je nutné ukončit závislost na fosilních palivech a zastavit osidlování míst, o kterých víme, že budou ohnisky požárů, apeluje kalifornský server. Dodává, že stejně tak je nutné přestat s hloupostmi, například odpalováním zábavní pyrotechniky v přírodě.

Je třeba plánovat, jak stoupající mořská hladina ovlivní pobřežní zástavbu i půdu, k níž se dostane slaná voda, je nutné převzít větší odpovědnost a napravit to, co lidstvo napáchalo, burcuje Los Angeles Times. Přiznává, že takový úkol může být vyčerpávající a demoralizující, ale na něj nelze rezignovat, protože takový přístup lesní požáry nezastaví.  

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Požáry v USA globální oteplování Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy