Peklo? Jen budoucnost, před kterou varují klimatologové, obává se americký deník

NÁZOR - Po uplynulém víkendu lesních požárů, které jsou teprve první fází svého každoročního období, shořely v kalifornském San Fernadno Valley rekordní 2 miliony akrů půdy, přičemž teploty se blíží proslulému Údolí smrti, upozorňuje editorial serveru Los Angeles Times. Prestižní deník dodává, že místní obyvatelé si mohou oprávněně klást otázku, zda nežijí v pekle.

Změna, na kterou se musíme připravit

Kaliforňané sice v pekle nežijí, ujišťuje editorial, ale dodává, že zažívají budoucnost, před kterou klimatologové varují již mnoho let.

Požár u města Yucaipa podle úřadů nezpůsobila klimatická změna, ale zábavní pyrotechnika odpálená při genderové párty, přičemž klimatická změna nestojí ani za dalšímu ohniskem požárů v San Gabriel Mountains, přiznává Los Angeles Times. Zdůrazňuje, že změny klimatu ale pomohly vytvořit podmínky, v jejichž důsledku jsou aktuální požáry větší a nebezpečnější, jelikož suchý horký vzduch a vysušená půda zvyšují hořlavost ekosystém.

Aktuální požáry jsou součástí širšího jevu, který se v přírodě na západě severní Ameriky odehrával ještě před nástupem hustého lidského osídlení a změnou přírodní rovnováhy v důsledku vysazování nepůvodních rostlin, připouští kalifornský deník. Podotýká ovšem, že statistika jen ke konci letošního srpna zaznamenala na 40 tisíc požárů v oblasti, zatímco loni zhruba 33 tisíc.

"Tento nárůst počtu požárů může být výkyv, nebo může jít o signál nového znepokojivého trendu," píše losangeleský server. Odkazuje na loňskou statistiku think tanku Congressional Research Service, podle které od roku 2000 na západě Spojených států průměrně shoří 6,9 milionu akrů půdy ročně a průměrný počet lesních požárů přesahuje 71 tisíc.

Ve srovnání s 90. lety minulého století tak každý rok průměrně shoří dvojnásobná plocha, ačkoliv počet požárů ubývá, z čehož americký deník vyvozuje, že za poslední tři desetiletí jsou jednotlivé požáry ničivější. "To je ten druh změny, na který se podle klimatických expertů máme připravit," dodává editorial.   

Nejde zdaleka jen o kouř na obloze, deklaruje Los Angeles Times. Připomíná, že například ve státě Louisiana změnily hráze a protipovodňová ochrana krajinu natolik, že řeka Mississippi ztratila schopnost zavlažovat půdu, což ji paradoxně ponechává zranitelnější vůči záplavám vyvolaným silnějšími a častějšími hurikány.

V Louisianě tak od 30. let došlo ke ztrátě více než tří tisíc čtverečních kilometrů půdy a v následujících padesáti letech může být ztraceno dalších více než šest a půl tisíce, což představuje pro tento americký stát existenční hrozbu, cituje editorial z loňské oficiální louisianské zprávy.

"Ve skutečnosti čelí všechny nízko položené pobřežní regionu světa existenční hrozbě stoupajících moří, což ohrožuje domovy více než 300 milionů lidí," píše kalifornský server. Zmiňuje odhady, že zvýšení hladiny moří o pouhý metr, které některé modely předvídají do konce 21. století, může postihnout místa, kde žije 40 % americké populace.

Nelze rezignovat

Během koronavirové pandemie a humbuku kampaně před prezidentskými volbami v USA jen málo Američanů postřehlo, že minulý měsíc zveřejněná studie odhalila, že ledovce v Grónsku mizí mnohem rychleji, než se předvídalo a brzy může nastat bod zlomu, uvádí Los Angeles Times. Podotýká, že v červenci na Sibiři naměřili rekordně vysoké teploty, téměř 38 °C, zatímco na Aljašce dochází k tání permafrostu a úbytku pobřežního ledu, což vyvolává značnou erozi, která již vedla k přemístění dvou tamních osad dále do vnitrozemí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lidstvo zatím nevyslyšelo varování vědců a nyní vidíme cenu naší neústupnosti, tvrdí americký deník. Deklaruje, že již nejde - a ve skutečnosti nikdy nešlo - důvěryhodně zpochybňovat, že spalování fosilních paliv ohřívá oceány a atmosféru, což vytváří cyklus reakcí vedoucích k problému.

Pokud si chceme zachovat naději, že zmírníme škody na životním prostředí i lidské infrastuktuře, je nutné ukončit závislost na fosilních palivech a zastavit osidlování míst, o kterých víme, že budou ohnisky požárů, apeluje kalifornský server. Dodává, že stejně tak je nutné přestat s hloupostmi, například odpalováním zábavní pyrotechniky v přírodě.

Je třeba plánovat, jak stoupající mořská hladina ovlivní pobřežní zástavbu i půdu, k níž se dostane slaná voda, je nutné převzít větší odpovědnost a napravit to, co lidstvo napáchalo, burcuje Los Angeles Times. Přiznává, že takový úkol může být vyčerpávající a demoralizující, ale na něj nelze rezignovat, protože takový přístup lesní požáry nezastaví.  

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Požáry v USA globální oteplování Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy