Pelosiová sepsala rázný dopis, nechce v Kapitolu sochy představitelů Konfederace

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve středu vyzvala další představitele Kongresu Spojených států, aby ze svého sídla, Kapitolu, nechali odstranit sochy představitelů Konfederovaných států amerických a konfederačních vojáků z občanské války z let 1861 až 1865. Informovala o tom agentura Reuters. Jedním z důvodů americké občanské války byl spor o otroctví, které tehdy bylo pilířem agrárních jižanských států.

Pelosiová v dopise pro šéfy výboru Kongresu odpovědného za péči o sochy vystavené v Kapitolu napsala, že tato díla "skládají hold nenávisti, nikoliv dědictví", a proto musejí být odstraněny.

The statues which fill the halls of Congress should reflect our highest ideals as Americans. Today, I am once again calling for the removal from the U.S. Capitol of the 11 statues representing Confederate soldiers and officials. These statues pay homage to hate, not heritage.

— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) June 10, 2020

O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války z let 1861 až 1865 hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.

V posledních dnech se tato debata znovu rozhořela v souvislosti se smrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou. Strážník mu při zásahu skoro devět minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat.

V Kapitolu má pomníky mnoho osobností americké historie, včetně velitele konfederačních vojsk generála Roberta E. Leeho a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.

Reuters píše, že ve společném výboru Kongresu, na jehož vedení se demokratka Pelosiová obrátila, jsou jak zástupci její strany, tak republikánů. Není zatím jasné, jak na její výzvu budou reagovat. V USA je dlouhou tradicí, že každý americký stát do Kapitolu ve Washingtonu posílá dvě sochy.

Požadavky na historickou očistu dolehly i na názvy vojenských zařízení. V zemi se nyní vede diskuse o možnosti přejmenovat zhruba desítku vojenských základen, mimo jiné Fort Bragg v Severní Karolíně, Fort Hood v Texasu či Fort Benning v Georgii. Tato zařízení nesou jména po konfederačních generálech. Civilní šéf armády Ryan McCarthy, který je podřízen ministru obrany, prohlásil, že je ochoten o problému diskutovat, republikánský prezident Donald Trump to ale odmítá.

"Tyto velkolepé a velmi mocné základny se staly součástí skvělého amerického dědictví a historie vyhrávání, vítězství a svobody," napsal Trump s tím, že na těchto základnách se cvičili vítězní hrdinové obou světovou válek. "Proto má administrativa ani nebude zvažovat přejmenování těchto skvostných a legendárních vojenských zařízení," dodal prezident.

S velkými výhradami je nyní nahlíženo i na konfederační bojovou zástavu, dnes nazývanou konfederační či rebelská vlajka, kterou kritici označují za jeden ze symbolů rasového útlaku. Americké námořnictvo oznámilo, že připravuje zákaz vystavování této zástavy na všech veřejných místech objektů námořnictva a také na lodích a letadlech. Její používání zakázal také jeden z nejvýznamnějších amerických automobilových závodů NASCAR.

V USA se nyní debatuje také o revizi soch či o vhodnosti některých filmů, jako je například Jih proti Severu z roku 1939. Tento snímek, který byl již v minulosti kvůli způsobu vyobrazování černochů a otroctví považován za kontroverzní, stáhla ze své nabídky streamovací služba HBO Max. V reakci na nynější vlnu demonstrací se pak společnost Paramount Network rozhodla ukončit natáčení dlouholeté reality show Cops (Poldové), která je v Česku známa jako Policie v akci USA.

Související

Více souvisejících

Nancy Pelosiová (politička USA) Kongres USA Black lives matter USA (Spojené státy americké) rasismus Sochy

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy