Pelosiové radí navštívit Tchaj-wan i navzdory výhrůžkám Číny

Americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by měla cestu na Tchaj-wan "podniknout, pokud chce", uvedl bývalý ministr obrany Mark Esper v rozhovoru pro stanici CNN. Čína by totiž podle jeho názoru neměla rozhodovat o tom, kam cestují představitelé americké vlády.

Esper tak reagoval tak na výhrůžky Číny, že pokud Pelosiová v srpnu navštíví Tchaj-wan, přijme "rázná a silná" opatření.

O plánované cestě Pelosiové na Tchaj-wan informoval minulý týden list Financial Times. Pelosiová má v srpnu vést delegaci zákonodárců, která navštíví i další asijské státy, například Japonsko, Indonésii, Singapur a Malajsii.

Kongresové delegace USA na Tchaj-wan cestují pravidelně, na což Čína reaguje s nelibostí. Pokud se ale v srpnu Pelosiová na ostrov vydá, bude to poprvé za posledních 25 let, co takto vysoce postavený americký politik Tchaj-wan navštíví. Naposledy to bylo v roce 1997, kdy tam přijel tehdejší šéf dolní komory amerického Kongresu a republikánský politik Newt Gingrich.

Podle Gingriche samotného byla čínská reakce tehdy "klidná", ačkoli ministerstvo zahraničí jeho návštěvu kritizovalo. Pětadvacet let poté je ale Čína silnější a sebevědomější, upozorňuje CNN. Nyní hrozí blíže nespecifikovanou reakcí, za "jejíž vážné důsledky by Spojené státy nesly veškerou odpovědnost," uvedl v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Navzdory zprávám o tom, že by Čína před návštěvou mohla uzavřít vzdušný prostor nad Tchaj-wanem, americké úřady pochybují, že by se Peking pokusil cestu Pelosiové sabotovat. Možností ale je, že podnikne provokativní vojenské přelety poblíž vzdušného prostoru ostrova.

Jaké konkrétní kroky ale Čína hodlá podniknout, pokud Pelosiová ostrov navštíví, není jasné a výhrůžky Číny vyvolaly v americkém prostoru někdy i protichůdné reakce.

Návštěvu zpochybnil prezident Joe Biden, když uvedl, že "armáda si nemyslí, že je to momentálně dobrý nápad". V podobném duchu se vyjádřil i jeho bezpečnostní poradce Jake Sullivan, když řekl, že cesta Pelosiové by mohla vést k eskalaci napětí v Tchajwanském průlivu.

Bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo na svém twitterovém účtu naopak Pelosiové nabídl, že se k ní na cestě připojí, když napsal: "Nancy, pojedu s tebou. V Číně mě zakázali, ale ne v Tchaj-wanu, který miluje svobodu. Uvidíme se tam!"

Nejmenovaní vysoce postavení představitelé tchajwanského obranných složek řekli Financial Times, že Tchaj-wan na jedné straně riskuje, že Čína ho "potrestá" za americkou návštěvu a na straně druhé, že Washington návštěvu zruší a dovolí tak Číně diktovat americko-tchajwanské vztahy.

"Víme, že prezident Biden má na konec měsíce naplánovaný telefonát se (čínským prezidentem) Si Ťin-pchingem a možná chtějí být opatrní, aby ten hovor nic nenarušilo," řekl FT jeden z dotazovaných členů tchajwanské vlády. "Víme, že Bidenova administrativa chce zlepšit obchodní vztahy," dodal.

"Podle mě je důležité, aby američtí představitelé do regionu cestovali a viděli na místě, jaká je tam situace, mluvili s tamními lídry, našimi přáteli. Pomáhá jim to lépe tvořit politiku tady doma," dodal exministr obrany Esper, který návštěvu Pelosiové na americké scéně hájí.

Washington s Tchaj-pejí oficiální vztahy přerušil v roce 1979 a uznává politiku jedné Číny. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Návštěva Pelosiové nepřichází pro Čínu v nejlepším čase, píše CNN. Čínská lidová armáda slaví 1. srpna 95. výročí svého založení a prezident Si se chystá prolomit zvyky tím, že se bude ucházet o třetí volební období v čele země během komunistického stranického sjezdu letos na podzim.

"Čína se potýká se zpomalující ekonomikou, krizí bydlení, nezaměstnaností i dozvuky (pandemie) covidu-19," uvedl Drew Thompson, výzkumník na Národní singapurské univerzitě. "Proto si myslím, že cokoliv, co v reakci na návštěvu udělají, bude promyšlené a propočítané," dodal Thompson.

Čína letos uvedla, že v případě, že se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu k zastavení takových pokusů. Čínská diplomacie také prohlásila, že žádná část Tchajwanského průlivu nemůže být považována za mezinárodní vody, jak je klasifikuje například OSN.

"Čína má (v průlivu) suverenitu, suverénní práva a jurisdikci," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Čína letos také již několikrát narušila vzdušný prostor ostrova, naposledy třemi desítkami letadel 30. května, čímž nutí tchajwanské letectvo pravidelně vzlétat k jejich odstrašení.

Čínská letadla nikdy nenarušila teritoriální vzdušný prostor ostrova, který začíná 12 námořních mil (asi 22 kilometrů) od jeho břehů.

Související

Více souvisejících

Nancy Pelosiová (politička USA) Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy