Pelosiové radí navštívit Tchaj-wan i navzdory výhrůžkám Číny

Americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by měla cestu na Tchaj-wan "podniknout, pokud chce", uvedl bývalý ministr obrany Mark Esper v rozhovoru pro stanici CNN. Čína by totiž podle jeho názoru neměla rozhodovat o tom, kam cestují představitelé americké vlády.

Esper tak reagoval tak na výhrůžky Číny, že pokud Pelosiová v srpnu navštíví Tchaj-wan, přijme "rázná a silná" opatření.

O plánované cestě Pelosiové na Tchaj-wan informoval minulý týden list Financial Times. Pelosiová má v srpnu vést delegaci zákonodárců, která navštíví i další asijské státy, například Japonsko, Indonésii, Singapur a Malajsii.

Kongresové delegace USA na Tchaj-wan cestují pravidelně, na což Čína reaguje s nelibostí. Pokud se ale v srpnu Pelosiová na ostrov vydá, bude to poprvé za posledních 25 let, co takto vysoce postavený americký politik Tchaj-wan navštíví. Naposledy to bylo v roce 1997, kdy tam přijel tehdejší šéf dolní komory amerického Kongresu a republikánský politik Newt Gingrich.

Podle Gingriche samotného byla čínská reakce tehdy "klidná", ačkoli ministerstvo zahraničí jeho návštěvu kritizovalo. Pětadvacet let poté je ale Čína silnější a sebevědomější, upozorňuje CNN. Nyní hrozí blíže nespecifikovanou reakcí, za "jejíž vážné důsledky by Spojené státy nesly veškerou odpovědnost," uvedl v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Navzdory zprávám o tom, že by Čína před návštěvou mohla uzavřít vzdušný prostor nad Tchaj-wanem, americké úřady pochybují, že by se Peking pokusil cestu Pelosiové sabotovat. Možností ale je, že podnikne provokativní vojenské přelety poblíž vzdušného prostoru ostrova.

Jaké konkrétní kroky ale Čína hodlá podniknout, pokud Pelosiová ostrov navštíví, není jasné a výhrůžky Číny vyvolaly v americkém prostoru někdy i protichůdné reakce.

Návštěvu zpochybnil prezident Joe Biden, když uvedl, že "armáda si nemyslí, že je to momentálně dobrý nápad". V podobném duchu se vyjádřil i jeho bezpečnostní poradce Jake Sullivan, když řekl, že cesta Pelosiové by mohla vést k eskalaci napětí v Tchajwanském průlivu.

Bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo na svém twitterovém účtu naopak Pelosiové nabídl, že se k ní na cestě připojí, když napsal: "Nancy, pojedu s tebou. V Číně mě zakázali, ale ne v Tchaj-wanu, který miluje svobodu. Uvidíme se tam!"

Nejmenovaní vysoce postavení představitelé tchajwanského obranných složek řekli Financial Times, že Tchaj-wan na jedné straně riskuje, že Čína ho "potrestá" za americkou návštěvu a na straně druhé, že Washington návštěvu zruší a dovolí tak Číně diktovat americko-tchajwanské vztahy.

"Víme, že prezident Biden má na konec měsíce naplánovaný telefonát se (čínským prezidentem) Si Ťin-pchingem a možná chtějí být opatrní, aby ten hovor nic nenarušilo," řekl FT jeden z dotazovaných členů tchajwanské vlády. "Víme, že Bidenova administrativa chce zlepšit obchodní vztahy," dodal.

"Podle mě je důležité, aby američtí představitelé do regionu cestovali a viděli na místě, jaká je tam situace, mluvili s tamními lídry, našimi přáteli. Pomáhá jim to lépe tvořit politiku tady doma," dodal exministr obrany Esper, který návštěvu Pelosiové na americké scéně hájí.

Washington s Tchaj-pejí oficiální vztahy přerušil v roce 1979 a uznává politiku jedné Číny. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Návštěva Pelosiové nepřichází pro Čínu v nejlepším čase, píše CNN. Čínská lidová armáda slaví 1. srpna 95. výročí svého založení a prezident Si se chystá prolomit zvyky tím, že se bude ucházet o třetí volební období v čele země během komunistického stranického sjezdu letos na podzim.

"Čína se potýká se zpomalující ekonomikou, krizí bydlení, nezaměstnaností i dozvuky (pandemie) covidu-19," uvedl Drew Thompson, výzkumník na Národní singapurské univerzitě. "Proto si myslím, že cokoliv, co v reakci na návštěvu udělají, bude promyšlené a propočítané," dodal Thompson.

Čína letos uvedla, že v případě, že se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu k zastavení takových pokusů. Čínská diplomacie také prohlásila, že žádná část Tchajwanského průlivu nemůže být považována za mezinárodní vody, jak je klasifikuje například OSN.

"Čína má (v průlivu) suverenitu, suverénní práva a jurisdikci," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Čína letos také již několikrát narušila vzdušný prostor ostrova, naposledy třemi desítkami letadel 30. května, čímž nutí tchajwanské letectvo pravidelně vzlétat k jejich odstrašení.

Čínská letadla nikdy nenarušila teritoriální vzdušný prostor ostrova, který začíná 12 námořních mil (asi 22 kilometrů) od jeho břehů.

Související

Více souvisejících

Nancy Pelosiová (politička USA) Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 35 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 4 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

Írán překročil hranice, Lipavský si předvolává velvyslance

Česká diplomacie si kvůli víkendovému útoku na Izrael předvolá íránského velvyslance, uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí. Teherán podle Lipavského ohrozil bezpečnostní situaci na Blízkém východě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy