Pfizer žádá v USA o schválení pilulky proti covidu-19

Farmaceutická společnost Pfizer dnes oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky proti nemoci covid-19.

Lék s názvem paxlovid podle předběžných výsledků klinických testů snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent. Deník The Washington Post (WP) dnes informoval, že americká vláda už připravuje nákup tablet pro deset milionů pacientů.

Pfizer uvedl, že dokončil proces podání příslušné žádosti a poskytl FDA i data o své klinické studii, které se účastnilo 775 dospělých. Bezprostředně po oznámení nebylo jasné, kdy se americký regulátor k žádosti vyjádří, píše agentura Reuters.

Paxlovid by podle ní mohl být slibnou novou zbraní v boji proti koronaviru, neboť by mohl posloužit pro brzkou domácí léčbu nákazy a pomoci předcházet hospitalizacím pacientů s covidem-19. "Také by se mohl stát důležitým nástrojem pro země a oblasti s omezeným přístupem k vakcínám nebo nízkou proočkovaností," dodává Reuters.

FDA už v posledních týdnech posuzuje jiný covidový prášek, který rovněž podle výrobců výrazně snižuje riziko hospitalizace po nákaze virem SARS-CoV-2. Americká firma Merck o nouzové schválení léku molnupiravir vyvinutého společně s firmou Ridgeback Biotherapeutic požádala v první polovině října. Výrobce usiluje o jeho schválení také v Evropské unii, Británie se tento měsíc stala první zemí světa, kde jeho nasazení dostalo zelenou.

Dosud při léčbě covidu-19 zdravotníci spoléhali na přípravky, které se musí aplikovat nitrožilně nebo injekcí, takže pacienti musí přijít do nemocnice, které jsou při silných vlnách koronavirové nákazy často na hranicích svých možností. Účinný prášek, který si mohou pacienti vzít doma, by lékařům poskytoval zcela novou možnost.

Aktuálně posuzované pilulky bere jako potenciálně přelomové i vláda USA, píše deník WP. Dva nejmenované zdroje obeznámené s transakcí listu sdělily, že Washington nejspíše tento týden oznámí dohodu o nákupu deseti milionů dávek léku paxlovid. Bílý dům tvrzení odmítl okomentovat.

Vláda USA si už dříve za 1,2 miliardy dolarů (skoro 27 miliard Kč) objednala množství léku molnupiravir pro léčbu 1,7 milionu lidí.

Související

Pfizer

Tornádo zničilo továrnu Pfizeru v Rocky Mount

Farmaceutická společnost Pfizer ve středu oznámila, že její továrna ve městě Rocky Mount v americkém státě Severní Karolína utrpěla velké škody v důsledku řádění tornáda. Společnost to uvedla na twitteru.

Více souvisejících

Pfizer Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy