Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je přes milion

Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z přehledu vedeného americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Překonání hranice jednoho milionu mrtvých už v pondělí na základě svých výpočtů oznámila agentura AFP. Počet případů nákazy koronavirem podle JHU překročil 33,2 milionu.

Agentura Bloomberg připomíná, že podle některých odborníků v oblasti veřejného zdraví mohl na covid-19 zemřít až dvojnásobek lidí.

Po celém světě za 24 hodin podle aktuálních propočtů agentury Reuters s koronavirem umírá více než 5400 lidí, což je asi 226 lidí za hodinu, nebo jeden člověk každých 16 sekund. Průměrně tak za dobu trvání běžného 90minutového fotbalového utkání zemře s koronavirem 340 lidí. Odborníci se přitom obávají, že skutečná celosvětová bilance úmrtí s koronavirem je vyšší vzhledem k omezenému testování ale i skutečnosti, že některé vlády mohou reálná čísla zastírat.

Epidemiolog Alan Lopez z Melbournské univerzity například odhaduje, že do konce roku by mohly vlivem tohoto onemocnění zemřít až tři miliony lidí. Pokud by se pak vzala do úvahy statistika Světové zdravotnické organizace (WHO) o hlavních příčinách úmrtí v roce 2016, nemoc covid-19 by se zařadila do první pětice, napsala agentura Bloomberg.

JHU uvedla, že po celém světě bylo oficiálně zaznamenáno 1,000.555 případů úmrtí s covidem-19. Počet případů nákazy dosáhl 33,273.720.

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v centrální čínské provincii Chu-pej. Odtud se v dalších měsících rozšířil do celého světa, který nyní čelí nejen zdravotní krizi, ale i ekonomickému propadu.

Milion úmrtí za takto krátké období řadí podle agentury AP covid-19 mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví. Aktuální bilance úmrtí s koronavirem již převyšuje roční počty zemřelých s AIDS, jichž loni celosvětově bylo 690.000, a je zhruba dvojnásobek počtu lidí, kteří každý rok umírají na malárii. Číslo se zároveň blíží k 1,5 milionu, což je počet lidí, který každoročně umírá na tuberkulózu, jež pravidelně zabije víc lidí než kterékoli jiné infekční onemocnění.

Koronavirus si nicméně vyžádal výrazně méně obětí na životech než španělská chřipka, která před více než sto lety za dva roky celosvětové zabila až 50 milionů lidí, připomíná AP. Tehdejší pandemie přišla ještě předtím, než měli vědci k dispozici mikroskopy, kterými by mohli nepřítele identifikovat, nebo antibiotika, jimiž by mohli léčit bakteriální pneumonii, jež zabila většinu z obětí. Jen ve Spojených státech si španělská chřipka vyžádala životy 675.000 lidí, většina z nich přitom zemřela při druhé vlně v zimě 1918-1919.

Přístupy k pandemii covidu-19 se v jednotlivých státech různí. Zatímco některé země zavedly a zavádějí přísná karanténní opatření, jiné chtějí co nejvíce omezit ničivé dopady na ekonomiku, což je politicky citlivé téma, píše Reuters.

USA, Brazílie a Indie, kde bylo zaznamenáno skoro 45 procent z globálních úmrtí s covidem-19, v uplynulých týdnech rozvolnily protikoronavirová opatření. Americký viceprezident Mike Pence v pondělí uvedl, že Američané by měli v následujících dnech očekávat nárůst nakažených. Nová ohniska se podle agentury AP přitom už objevila při znovuotevření amerických vysokých škol.

Indie, která má 1,35 miliardy obyvatel tento měsíc zaznamenala největší denní přírůstek nakažených (87.500). Pokud bude současný trend pokračovat, překoná počet nakažených v Indii do konce roku americkou bilanci.

Navzdory tempu růstu nakažených činí počet úmrtí s koronavirem v Indii asi 95.500, a počet dosud zemřelých je tak nižší než ve zhruba 330milionových Spojených státech, které podle JHU evidují již přes přes 205.000 zemřelých nebo asi 210milionové Brazílii, jež dosud hlásí přes 142.000 úmrtí s koronavirem..

Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) krátce před začátkem chřipkové sezony znepokojuje také nárůst nakažených v Evropě, která dosud eviduje asi čtvrtinu zemřelých s koronavirem na světě.

Znepokojivý nárůst nakažených evidují Španělsko, Spojené království či Rusko ale také Izrael, který byl nucen zavést celoplošná přísná opatření.

Naopak Asie, která byla prvním regionem zasaženým současnou pandemií, prožívá relativní klid poté, co se vynořila z druhé vlny. V Africe koronavirus dosud napáchal výrazně menší zkázu než se očekávalo podle prvních modelů, jež předpovídaly tisíce úmrtí.

Do schválení a distribuce vakcíny přitom nejspíš zbývají ještě měsíce, na severní polokouli se mezitím schyluje k zimě, a očekává se tak, že počty úmrtí dál porostou, píše AP.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Brazílie Indie chřipka nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy