Populista Bolsonaro utržil porážku. Jeho kandidáti propadli ve volbách starostů

V brazilských místních volbách, jejichž druhé kolo se konalo v neděli, utrpěli porážku kandidáti podporovaní prezidentem Jairem Bolsonarem. Za největší ránu prezidentově pravicové radikální linii je označována prohra jeho favorita Marcela Crivelly, jenž neobhájil úřad starosty Ria de Janeiro.

V největším městě země, Sao Paulu, zvítězil spojenec tamního guvernéra Joaa Dorii, letos nejhlasitějšího kritika prezidenta. Doriu už někteří analytici podle agentury Europa Press označují za favorita na příští hlavu státu, která se volí za dva roky.

"Je velmi brzy předvídat (volby v roce 2022), ale jestliže hlavním poraženým v roce 2018 byly středové strany, v roce 2020 je hlavním poraženým radikalismus," řekl s odkazem na výsledky prezidentských voleb z roku 2018 Bruno Covas, který v neděli obhájil funkci starosty Sao Paula. S téměř 60 procenty hlasů porazil levicového kandidáta Guilherma Boulose. Bolsonarův spojenec Celso Russomanno vypadl ze souboje už v prvním kole před dvěma týdny, když dostal jen deset procent hlasů.

Obrigado, São Paulo! Foram mais de 3,1 milhões de votos que nos enchem de esperança. É hora de transformar diferenças em soluções de consenso, hora de governar para todos. Com força, foco e fé! #TodosPorSãoPaulo

— Bruno Covas (@brunocovas) November 30, 2020

Covas je ze stejné středopravé strany jako guvernér státu Sao Paulo Doria, který se v letošní pandemii covidu-19 dostal do ostrého sporu s prezidentem. Doria, stejně jako řada dalších guvernérů, zavedl karanténní opatření navzdory Bolsonarově kritice, že jimi poškodí ekonomiku. Do sporu se dostal Doria s prezidentem i kvůli čínské vakcíně, která se testuje v Sao Paulu a proti níž má Bolsonaro výhrady.

Kandidát středopravé strany zvítězil i v Riu de Janeiro, kde evangelického pastora Crivellu porazil s asi 64 procenty Eduardo Paes. Ten byl starostou Ria už v letech 2009 až 2016, tedy v době, kdy toto město pořádalo olympiádu.

Bolsonaro, který je prezidentem od ledna 2019, je považován za politika krajní pravice a nyní není členem žádné strany. Už loni sice založil Alianci pro Brazílii, ta ale zatím není registrovanou politickou stranou.

Bolsonarem podporovaní kandidáti prohráli i v dalších městech, včetně pátého a šestého nejlidnatějšího města země Fortalezy a Belo Horizonte.

Brazilský prezident, podobně jako americký prezident Donald Trump, jehož je velkým příznivcem, vyjádřil pochybnosti ohledně důvěryhodnosti volebního systému. "Doufám, že v roce 2022 budeme mít bezpečný systém," řekl v neděli Bolsonaro, který elektronický systém hlasování v Brazílii kritizoval už při volbách prezidenta 2018.

Výraznou porážku v brazilských místních volbách ale utrpěla i levicová Strana pracujících (PT) exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva, která prohrála i v tradiční levicové baště, městě Recife.

Noví starostové se ujmou úřadů 1. ledna na čtyři roky a jejich hlavním úkolem bude řešit dopady pandemie covidu-19, v níž patří Brazílie co do počtu úmrtí i potvrzených nákaz v absolutních číslech mezi nejhůře postižené země.

Související

Jair Bolsonaro

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace i regionů, guvernéry jednotlivých států, ale především prezidenta. Favority jsou levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (76) a současný krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro (67). Průběh voleb několik hodin po otevření volebních místností byl podle úřadů poklidný, napsala agentura EFE.
Jair Bolsonaro

V brazilských volbách starostů propadli favorité Bolsonara, ten přesto mluví o vítězství

V brazilských místních volbách v neděli propadla ve velkých městech většina kandidátů, které podpořil tamní prezident Jair Bolsonaro. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo jím podporovaný kandidát nepostoupil do druhého kola, které se koná 29. listopadu, a v Riu de Janeiro jeho favorit postoupil, ale s výrazně nižší podporou než první v pořadí. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

Více souvisejících

volby v Brazílii Brazílie Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy