„Víme, že v dubnu se virus teoreticky ohřeje a zázračně zmizí,“ řekl americký prezident Donald Trump pro Fox News. Svoje tvrzení ještě téhož třikrát zopakoval. Zvedl tím ze židle několik vědců z National Academy of Sciences (NAS), kteří zaslali Bílému domu dopis.
Vědci podle cnn.com v dopise uvedli, že údaje, jak snadno se virus SARS-CoV-2 šíří jsou smíšené. Podle vědců se virus může šířit stejně snadno v teplém počasí i v chladném. Neexistují žádné důkazy o tom, že by viru mělo vadit teplé počasí.
„Existuje jen několik málo důkazů, které naznačují, že virus SARS-CoV-2 se nemusí šířit tak rychle v prostředí s vyšší teplotou a vlhkostí. Vzhledem k tomu, že kolektivní imunita není v globálním měřítku k dispozici, nemůže počasí přispět k významnému snížení šíření viru bez zásahů lékařů a ochranných opatření“ uvádí dopis.
Vědci zmiňují i studii o vypuknutí pandemie v Číně. Studie ukázala, že i za podmínek maximální teploty a vlhkosti se virus SARS-CoV-2 šíří „exponenciálně“, to znamená, že každá infikovaná osoba přenese virus na další dva lidi. Výzkumník Chad Roy vystavil virus horkým a vlhkým teplotám v laboratoři a studoval ho 16 hodin. Roy uvedl, že byl velmi překvapený z výsledků. Zjistil, že nový virus SARS-CoV-2 vydrží déle než tuberkulóza nebo koronavirus, který způsobuje SARS (akutní respirační syndrom).
William Schaffner, specialista na infekční choroby z Vanderbilt University Medical Center, který není členem NAS poznamenal, že zpráva obsahuje „ověřenější informace“, než má Trump. „I když můžeme doufat, že počasí přispěje ke snížení přenosu, nemůžeme se na to spoléhat. Musíme nadále dodržovat ochranná opatření,“ řekl Schaffner.
Vědci poslali dopis řediteli úřadu pro vědu a techniku Bílého domu Kelvinu Droegemeierovi. Zdůrazňují, že virus SARS-CoV-2 se stále šíří i v zemích s teplým počasím. „Vzhledem k tomu, že země, které jsou v současné době v „letním klimatu“, jako Austrálie nebo Írán, zažívají stejně rychlé šíření viru, nemělo by se předpokládat, že vyšší teplota nebo vlhkost povede ke snížení šíření nákazy,“ uvádí dopis.
Upozornili také na to, že chřipka je obvykle sezónní záležitost. Ale toto neplatí v případě nového typu viru, jako je SARS-CoV-2. Nové typy virů vypukly za chladného i teplého počasí a obvykle po šesti měsících došlo k druhé vlně, stojí v dopise.
Specialista na infekční choroby Paul Offit poznamenal, že zatímco nám známé koronaviry způsobují nachlazení, tento typ koronaviru je velmi odlišný, protože pochází ze zvířat, nikoliv od lidí. „Pořád nám není jasné, jak se tento typ viru bude chovat,“ řekl Offit.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Bílý dům USA , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 55 minutami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 2 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 2 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 3 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 4 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 5 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 6 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 6 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu.
Zdroj: Libor Novák