Rabování, mučení, sexuální násilí. V Chile jsou kvůli protestům stíhány tisíce lidí

Od poloviny října, kdy v Chile začaly protivládní protesty, už místní úřady obvinily přes 22.000 lidí kvůli souvisejícím trestným činů, většinou kvůli rabování. Oznámila to v sobotu chilská prokuratura. Ta eviduje na 2670 případů vyšetřování členů bezpečnostních složek kvůli podezření z porušování lidských práv při potlačování protestů. Ty v zemi stále trvají a už při nich zemřelo přes 20 lidí.

Chilská prokuratura podle agentury Europa Press oznámila, že kvůli deliktům při demonstracích stíhá 20.525 lidí na svobodě a dalších 1957 ve vazbě. Hlavním deliktem v této skupině je "krádež na neobývaném místě", tedy rabování.

Nejvíce těchto činů se stalo v metropolitní oblasti Santiaga de Chile a v regionech Valparaíso a Biobío, právě tam byly dosud demonstrace nejintenzivnější. Mnohé z nich ale byly pokojné, největší z nich se 25. října účastnil v metropoli přes milion lidí.

Nevládní organizace obviňují chilské bezpečnostní složky z nepřiměřeného použití síly proti demonstrantům a chilský prezident Sebastián Piňera si vysloužil kritiku za vyhlášení výjimečného stavu a povolání armády do ulic v počátcích protestů. Kvůli tomu podala na prezidenta i desítka členů parlamentu ústavní stížnost.

Prokuratura nyní vyšetřuje 2670 členů bezpečnostních složek mimo jiné kvůli zraněním střelnou zbraní, mučení či sexuálnímu násilí. Při protestech byly zraněny tisíce lidí, z toho více než 200 jich utrpělo zranění oka. Někteří oslepli na jedno oko, student Gustavo Gatica ztratil zrak úplně. Většinu zranění způsobily gumové projektily.

Protivládní protesty v Chile, považované za největší za několik desetiletí, zažehlo v polovině října další zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Z metropole se demonstrace rozšířily do dalších měst a nepřestaly, ani když bylo chystané zdražení jízdenek zrušeno. To bylo totiž jen poslední kapkou dlouhodobé nespokojenosti. Chilanům vadí, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy - rostoucí životní náklady, včetně výdajů na školství a zdravotnictví. Široce kritizován je i penzijní systém.

K uklidnění protestů nepomohlo ani oznámení balíčku sociálních opatření, ani dohoda o referendu o nové ústavě, ačkoliv ta je jedním z hlavních požadavků protestujících. Ta současná je totiž ještě z doby diktatury Augusta Pinocheta, tedy z let 1973 až 1990.

Kromě dopadů na ekonomiku zasáhly nepokoje v Chile například i do sportu. Předčasně byla ukončena fotbalová liga a zrušena byla Chilská rallye, která se měla jet v dubnu. Kvůli demonstracím byla také ze Santiaga de Chile přeložena do španělské metropole Madridu konference OSN o změnách klimatu, která začíná v pondělí, a zrušen byl i summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), jenž měl být v listopadu v Santiagu de Chile.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Násilí Demonstrace Sebastian Piñera

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 37 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy