Rozehnaný protest před Bílým domem byl podle národní gardy pokojný

Příslušníci federálních bezpečnostních složek zasáhli v červnu proti protestujícím poblíž Bílého domu, aniž by to jednání demonstrantů prokazatelně vyžadovalo. Neposkytli jim ani náležité varování, že se chystají zakročit.

V písemném prohlášení před úterním slyšením v Kongresu to uvedl činitel národní gardy Adam DeMarco, který byl při zásahu přítomen na místě. Jeho líčení událostí přitom v klíčových bodech odporuje vyjádření čelných představitelů administrativy prezidenta Donalda Trumpa, poznamenává agentura AP.

Policie zasáhla 1. června proti protestu na náměstí Lafayette Square před Bílým domem a rozehnala tamní demonstraci zrovna ve chvíli, kdy Trump v proslovu na jedné ze zahrad svého sídla sliboval tvrdý postup bezpečnostních složek proti protestům a nepokojům, jež vypukly ke konci května. Spustilo je úmrtí černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání bělošským policistou.

Krátce po zásahu policie po náměstí přešel Trump s činiteli své vlády a nechal se krátce fotit s biblí v ruce před místním kostelem, který den předtím někteří z protestujících částečně zapálili.

Administrativa za tento krok čelila silné kritice, protože podle řady novinářů a opozičních politiků bezdůvodně nařídila násilný zásah proti převážně pokojnému protestu, a to i s použitím slzného plynu.

"Podle toho, co jsem viděl, se demonstranti chovali pokojně," uvádí ve své výpovědi DeMarco, který velel silám národní gardy, jež byly v době zákroku na místě. Složky spadajících pod federální správu amerických parků (NPS) spolu s příslušníky tajných služeb, jež zákrok proti demonstrantům následně provedli, podle něj s národní gardou o svém úmyslu nekomunikovaly. Nedlouho před zásahem však podle něj mluvilo vedení federálních policistů s ministrem spravedlnosti Williamem Barrem i nejvýše postaveným americkým generálem Markem Milleym.

DeMarco dále tvrdí, že policisté demonstranty varovali, že se chystají zakročit, ale jejich varování bylo sotva slyšet na 20 metrů a k protestujícím se zřejmě vůbec nedostalo. Uvádí rovněž, že našel na místě prázdné patrony od slzného plynu, ačkoliv vedení federálních sil tvrdí, že používalo pouze dýmovnice.

Trumpova administrativa opakuje, že byl zásah nutný kvůli násilnému počínání některých demonstrantů a odmítá, že by náměstí nechala vyklidit jen kvůli pořízení fotografie prezidenta před kostelem. Demokraté vládu vyzývají, aby pro své tvrzení předložila jasné důkazy a odkazují se na videa pořízená některými demonstranty, podle nichž byl průběh akce převážně pokojný.

Ministr spravedlnosti také opakovaně popíral, že by vyklizení náměstí sám nařídil. Generál Milley, který po násilném zásahu kráčel po Trumpově boku ke kostelu v bojové uniformě, se později omluvil za to, že jeho přítomnost "vyvolala dojem, že je armáda zapojena do domácí politiky".

Související

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

Více souvisejících

Bílý dům USA Kongres USA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy