Santiago de Chile zachvátily protesty: Platí výjimečný stav, studenti paralyzovali metro

V chilské metropoli Santiagu de Chile byl v noci na dnešek vyhlášen výjimečný stav poté, co několikadenní protesty proti zdražení jízdenek na metro přerostly v násilí. V ulicích města dnes poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta hlídkují vojáci, informovaly zahraniční agentury.

Demonstranti - z velké části z řad středoškolských a vysokoškolských studentů - v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Úřady provoz podzemní dráhy zastavily, což postihlo statisíce lidí vracejících se z práce domů, napsala agentura AP.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak nespokojenci napadají policejní vozidla, házejí kameny a zapalují autobus. Pořádková policie demonstranty rozháněla slzným plynem a obušky. Podle úřadů bylo zraněno 156 policistů, 11 civilistů a více než 300 lidí zatčených.

Chilský prezident Sebastián Piňera nakonec vyhlásil v postižených oblastech výjimečný stav, a dal tak úřadům možnost omezit svobodu shromažďování a pohybu.

Zatímco během dnešního rána se situace ve městě uklidnila, okolo poledne v metropoli znovu propukly nepokoje. Demonstranti se střetli s policí, která proti nim použila slzný plyn, informovala agentura AP. Vláda do ulic také poprvé od roku 1990 nasadila vojáky. Podle generála Javiera Iturriagy del Campa budou vojáci hlídkovat "v oblastech nejvíce stižených konflikty", zákaz vycházení ale zatím zavést nehodlají. Obyvatelům města doporučuje, aby šli domů ke svým rodinám a zůstali v klidu.

Přítomnost vojáků je podle del Campa čistě preventivní, přesto se rozhodnutí v zemi, která 17 let žila pod vojenským režimem, setkalo s odporem.

Provozovatel metra uvedl, že všechny trasy zůstanou kvůli rozsáhlým škodám nejméně dva dny mimo provoz, protože nelze zajistit jejich bezpečné fungování. Škody byly odhadnuty na 700.000 dolarů (16,1 milionu Kč).

Metro v chilském hlavním městě patří v Latinské Americe k nejmodernějším, má 140 kilometrů linek a 136 stanic, uvedl server BBC News. Chilská vláda tento měsíc zvýšila jízdné až o 1,17 dolaru (27 Kč) za jízdu v dopravní špičce. Svůj krok zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny.

Chile patří mezi nejbohatší země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno. Frustrace z vysokých životních nákladů v hlavním městě se stala citlivým politickým tématem a vyvolala výzvy k reformám prakticky všeho, od daňových a pracovních zákonů po důchodový systém.

Protesty chilská vláda odsoudila a označila je za "projevy násilí a vandalismu páchané organizovanými skupinami". Od zvýšení jízdného kabinet ustoupit nehodlá. Ministryně dopravy Gloria Huttová novinářům řekla, že vláda subvencuje téměř polovinu nákladů na provoz metra.

Un breve resumen de las "protestas" en #Chile. Hay quienes piensan que democracia es dejar a todos hacer lo que les da la gana, incluso destruir, democracia no es eso. Dejo esto y no digo nada más, palabras sobran. pic.twitter.com/WKoQzOSAm3

— Cristian Crespo F. (@cristiancrespoj) October 19, 2019

Vláda podle ministra vnitra Andrése Chadwicka podala podle zákona o státní bezpečnosti stížnost na lidi, kteří poškozují systém metra nebo brání jeho běžnému provozu. Podle zákon pachatelům hrozí tři až pět let ve vězení.

Protesty studentů začaly v pondělí, kdy se stovky mladých lidí na protest proti zdražení jízdného v Santiagu nahrnuly do několika stanic, skákaly přes turnikety nebo je podlézaly. Do konce týdne protesty zesílily, studenti mimo jiné začali rozbíjet vstupní branky a sklo a házet suť na koleje a na některých stanicích zapálili ohně. Protesty rozdělují obyvatele hlavního města. Jedna část se domnívá, že protesty jsou oprávněné, druhá je rozčílená kvůli problémům s dojížděním.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Sebastian Piñera Demonstrace

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy