Skoro třetina obyvatel USA toto léto zažila živelní pohromu

Téměř třetina z více než 330 milionů obyvatel Spojených států žije v okresech, které byly během uplynulých tří měsíců zasažené živelní pohromou. S takovým zjištěním přišel deník The Washington Post (WP), který analyzoval příslušné vyhlášky Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) z tohoto léta.

Podíl Američanů žijících v oblastech, které byly během letních měsíců prohlášeny za zóny zasažené pohromami, podle něj od roku 2018 roste.

Letošní léto přineslo mimo jiné rekordní vlnu veder na severozápadě USA a další ničivou sezonu lesních požárů, které na západě země zachvátily tisíce kilometrů čtverečních půdy. Kvůli dlouhodobému nedostatku vláhy federální vláda poprvé přistoupila k omezování spotřeby vody z řeky Colorado, jinde zase působily problémy prudké srážky a následné bleskové záplavy. Vládní záznamy a zprávy médií dokumentují nejméně 388 úmrtí způsobených od června bouřemi, vysokými teplotami a požáry, píše WP.

Úřad FEMA podle deníku během léta postupně vydal prohlášení o živelních pohromách vztahující se na oblasti, kde dohromady žije 32 procent americké populace. Kromě toho údajně 64 procent Američanů žije v místě, které letos zasáhla vícedenní vlna veder. Takovéto fenomény podle WP nejsou oficiálně brány jako pohromy, "ale jsou považovány za nejnebezpečnější formu extrémního počasí".

V roce 2018 se údajně letní vyhlášky FEMA týkaly jen pěti procent obyvatelstva USA. O rok později to bylo 12 procent a v loňském roce 28, letos tedy vzestupný trend pokračuje.

Bývalý šéf FEMA Craig Fugate WP řekl, že si nevybavuje letní sezónu tak nabitou krizemi, jako je ta letošní. Otázkou podle něj zůstává, zda se toto léto stane zlomovým momentem, který donutí politické lídry konat. "Když ne tohle, tak co teda?" tázal se ředitel FEMA z let 2009 až 2017.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

Více souvisejících

Hurikán Tornádo USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 19 minutami

před 40 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy