Americká Sněmovna reprezentantů v úterý drtivou většinou podpořila návrh zákona, který požaduje, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa důrazněji reagovala na tvrdé zásahy Číny proti etnickým Ujgurům a dalším muslimským menšinám. Čínské ministerstvo zahraničí vzápětí krok odsoudilo jako zákeřný útok na Peking a varovalo, že přijme odvetná opatření s cílem hájit své zájmy. Čína si také kvůli návrhu předvolala představitele amerického velvyslanectví v Pekingu.
Pro tvrdší postup v reakci na perzekuci Ujgurů ve Sněmovně reprezentantů hlasovalo 407 zákonodárců, jeden byl proti. K tomu, aby zákon vešel v platnost, jej ale musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
Návrh požaduje, aby Čína okamžitě zavřela veškeré tábory, ve kterých etnické Ujgury zadržuje, a aby prezident Trump odsoudil perzekuci Ujgurů. Podle dokumentu by také Spojené státy měly uvalit sankce na činitele, u nichž existují věrohodné důkazy, že stojí za porušováním práv v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. V textu je výslovně zmíněn Čchen Čchüan-kuo, nejvyšší představitel komunistické strany v Sin-ťiangu. Podle agentury Reuters je to poprvé, co by se sankce měly dotknout některého člena mocného politbyra čínské komunistické strany.
Opatření má být reakcí USA na "zatýkání, mučení a zastrašování" Ujgurů. Podle návrhu zákona Čína systematicky diskriminuje Ujgury a odpírá jim mnoho občanských a politických svobod, včetně svobody slova, vyznání a práva na spravedlivý soud. Mezi ně řadí všudypřítomné sledování s pomocí vyspělých technologií či odebírání vzorků DNA od dětí, píše se v návrhu.
Čínská diplomacie vyzvala USA, aby "napravily chybu" a zabránily tomu, aby zákon vešel v platnost. Podle čínské diplomacie bude mít rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů vážné dopady na spolupráci Spojených států a Číny. "Myslíte si, že když Amerika podnikne akce poškozující zájmy Číny, že nepřijmeme žádná opatření?" uvedla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci na dotaz novinářů ohledně případného dopadu zákona o Ujgurech na obchodní jednání Pekingu a Washingtonu.
Americké velvyslanectví v Číně v e-mailovém prohlášení zaslaném agentuře Reuters uvedlo, že o případných protiopatřeních Číny nebude spekulovat. Analytikové zmiňovaní agenturou Reuters ale předpokládají, že v případě schválení zákona o Ujgurech by reakce Číny byla tvrdší než u nedávno schváleného amerického zákona vyzývajícího k dodržování lidských práv v Hongkongu, který je poloautonomním čínským územím. V reakci na zákon o Hongkongu Peking v pondělí uvalil sankce na několik nevládních organizací sídlících ve Spojených státech a pozastavil vstup amerických vojenských lodí a letadel do Hongkongu.
Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) minulý měsíc na základě uniklých dokumentů čínské komunistické strany uvedlo, že Čína zřídila tábory určené k ideologické indoktrinaci a převýchově, v nichž zadržuje asi milion Ujgurů a dalších muslimů. Tábory v oblasti Sin-ťiangu podle nejnovějších důkazů mají strážní věže a jsou vybaveny kamerovými systémy, které mají zamezit útěkům. Ujguři a další menšiny jsou v zařízeních hodnoceni mimo jiné na základě toho, jak ovládají mandarínštinu, dominantní verzi čínštiny, nebo zda dodržují přísná pravidla týkající se všedního života.
Čína odmítá, že by s Ujgury špatně zacházela, a o táborech hovoří jako o střediscích odborného vzdělávání, kam jsou lidé posíláni mimo jiné na politickou převýchovu v rámci boje proti extremistickým ideologiím.
25. prosince 2024 14:06
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
Související
Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce
V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám
Ujgurové , Sněmovna reprezentantů kongresu USA , Čína , USA (Spojené státy americké) , sankce
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek