Trump odmítá, že by padlé vojáky USA označil za břídily a cucáky

Za "břídily" a "cucáky" údajně před dvěma lety prezident Spojených států Donald Trump označil příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže. Současný nájemník Bílého domu to však popírá.

S odvoláním na čtyři nejmenované osoby s "přímými znalostmi" o tehdejších rozhovorech to v noci na dnešek napsal magazín The Atlantic. Trump v reakci prohlásil, že si autor článku celou věc vymyslel, prý je "nepředstavitelné", že by něco takového o vojácích řekl.

Podle zdrojů The Atlantic prezident padlé členy námořní pěchoty znevažoval při návštěvě Francie v listopadu 2018. Měl tehdy zavítat i na hřbitov Aisne-Marne, kde jsou pohřbeny americké oběti jedné z bitev první světové války, cestu ale za deštivého počasí zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze.

Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, napsal šéfredaktor liberálního The Atlantic Jeffrey Goldberg. Trump při rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou údajně řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Agentura AP později uvedla, že autentičnost této poznámky jí potvrdil vysoce postavený zdroj z Pentagonu.

“If the revelations in today’s Atlantic article are true, then they are yet another marker of how deeply President Trump and I disagree about the role of the President of the United States,” Biden says of @JeffreyGoldberg’s new reporting on Trump’s views of the military. pic.twitter.com/7eg95hwoE0

— Jennifer Epstein (@jeneps) September 4, 2020

Na hřbitově Aisne-Marne jsou pohřbeni příslušníci námořní pěchoty, kteří v červnu 1918 padli v bitvě u obce Belleau severovýchodně od Paříže. Podle The Atlantic v jiném rozhovoru Trump během předloňské francouzské cesty označil asi 1800 Američanů, kteří tehdy přišli o život, za "cucáky", protože se nechali zabít.

Šéf Bílého domu ještě ve čtvrtek večer reagoval tvrdou kritikou na adresu The Atlantic, který označil za "otřesný časopis", a tvrzení z nového článku vehementně odmítl. "Pomyšlení, že bych pronesl negativní výroky o naší armádě a o našich padlých hrdinech, když nikdo neudělal to, co jsem udělal já, s rozpočty, s vojenskými rozpočty, se zajištěním zvýšení platů pro naši armádu. (...) Vymysleli si to," řekl Trump novinářům.

Na obhajobu hlavy státu ihned vystoupilo vícero Trumpových spojenců, včetně generála ve výslužbě Keithe Kellogga, který je poradcem amerického viceprezidenta Mikea Pence. Kellogg článek hodnotil jako "naprosto nepravdivý", prezident podle něj "vždy projevoval nejvyšší úctu našim sloužícím vojákům i veteránům".

Deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post ale s odvoláním na své zdroje uvádějí, že Trump v zákulisí opakovaně dává najevo pohrdání vůčo válečným veteránům či vojákům, kteří se ve službě dostali do zajetí. Známé jsou jeho výroky na adresu bývalého republikánského senátora Johna McCaina, který během války ve Vietnamu strávil roky jako zajatec. "Není to válečný hrdina. (...) Je to válečný hrdina, protože ho zajali. Já mám rád ty, kteří do zajetí nepadli," řekl Trump před prezidentskými volbami roku 2016 o jednom ze svých nejvýraznějších republikánských kritiků.

Podle nového článku The Atlantic po McCainově úmrtí v létě 2018 Trumpa rozčílilo, když uviděl vlajky spuštěné na půl žerdi. "Proč tohle do prdele děláme? Byl to zasranej břídil," řekl tehdy údajně prezident. Trump v reakci na twitteru napsal, že nikdy "Johna nenazval břídilem". Během minulé volební kampaně ovšem také prohlásil, že si McCaina po jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře z roku 2008 už tolik nevážil, "protože nemám rád břídily".

Související

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Více souvisejících

Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY) Prezident USA John McCain USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy