Trump odmítá, že by padlé vojáky USA označil za břídily a cucáky

Za "břídily" a "cucáky" údajně před dvěma lety prezident Spojených států Donald Trump označil příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže. Současný nájemník Bílého domu to však popírá.

S odvoláním na čtyři nejmenované osoby s "přímými znalostmi" o tehdejších rozhovorech to v noci na dnešek napsal magazín The Atlantic. Trump v reakci prohlásil, že si autor článku celou věc vymyslel, prý je "nepředstavitelné", že by něco takového o vojácích řekl.

Podle zdrojů The Atlantic prezident padlé členy námořní pěchoty znevažoval při návštěvě Francie v listopadu 2018. Měl tehdy zavítat i na hřbitov Aisne-Marne, kde jsou pohřbeny americké oběti jedné z bitev první světové války, cestu ale za deštivého počasí zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze.

Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, napsal šéfredaktor liberálního The Atlantic Jeffrey Goldberg. Trump při rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou údajně řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Agentura AP později uvedla, že autentičnost této poznámky jí potvrdil vysoce postavený zdroj z Pentagonu.

“If the revelations in today’s Atlantic article are true, then they are yet another marker of how deeply President Trump and I disagree about the role of the President of the United States,” Biden says of @JeffreyGoldberg’s new reporting on Trump’s views of the military. pic.twitter.com/7eg95hwoE0

— Jennifer Epstein (@jeneps) September 4, 2020

Na hřbitově Aisne-Marne jsou pohřbeni příslušníci námořní pěchoty, kteří v červnu 1918 padli v bitvě u obce Belleau severovýchodně od Paříže. Podle The Atlantic v jiném rozhovoru Trump během předloňské francouzské cesty označil asi 1800 Američanů, kteří tehdy přišli o život, za "cucáky", protože se nechali zabít.

Šéf Bílého domu ještě ve čtvrtek večer reagoval tvrdou kritikou na adresu The Atlantic, který označil za "otřesný časopis", a tvrzení z nového článku vehementně odmítl. "Pomyšlení, že bych pronesl negativní výroky o naší armádě a o našich padlých hrdinech, když nikdo neudělal to, co jsem udělal já, s rozpočty, s vojenskými rozpočty, se zajištěním zvýšení platů pro naši armádu. (...) Vymysleli si to," řekl Trump novinářům.

Na obhajobu hlavy státu ihned vystoupilo vícero Trumpových spojenců, včetně generála ve výslužbě Keithe Kellogga, který je poradcem amerického viceprezidenta Mikea Pence. Kellogg článek hodnotil jako "naprosto nepravdivý", prezident podle něj "vždy projevoval nejvyšší úctu našim sloužícím vojákům i veteránům".

Deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post ale s odvoláním na své zdroje uvádějí, že Trump v zákulisí opakovaně dává najevo pohrdání vůčo válečným veteránům či vojákům, kteří se ve službě dostali do zajetí. Známé jsou jeho výroky na adresu bývalého republikánského senátora Johna McCaina, který během války ve Vietnamu strávil roky jako zajatec. "Není to válečný hrdina. (...) Je to válečný hrdina, protože ho zajali. Já mám rád ty, kteří do zajetí nepadli," řekl Trump před prezidentskými volbami roku 2016 o jednom ze svých nejvýraznějších republikánských kritiků.

Podle nového článku The Atlantic po McCainově úmrtí v létě 2018 Trumpa rozčílilo, když uviděl vlajky spuštěné na půl žerdi. "Proč tohle do prdele děláme? Byl to zasranej břídil," řekl tehdy údajně prezident. Trump v reakci na twitteru napsal, že nikdy "Johna nenazval břídilem". Během minulé volební kampaně ovšem také prohlásil, že si McCaina po jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře z roku 2008 už tolik nevážil, "protože nemám rád břídily".

Související

Více souvisejících

Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY) Prezident USA John McCain USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

"Mimořádně nepřátelský krok." Rusko varuje Arménii před připojením se k ICC

Rusko upozornilo, že případné rozhodnutí Arménie podepsat Římský statut zřizující Mezinárodní trestní soud (ICC), který na jaře letošního roku vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s nelegálními deportacemi ukrajinských dětí, by vnímalo jako "mimořádně nepřátelský krok".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy