"Toto není Saigon." USA se brání srovnání situace v Afghánistánu s Vietnamem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes odmítl srovnání současné situace v Afghánistánu s koncem vietnamské války v roce 1975. Toto není Saigon, prohlásil dnes šéf americké diplomacie. Doplnil, že Washington vojenskou misí v Afghánistánu dosáhl svých cílů - zastavení útoků na Spojené státy. Informují o tom tiskové agentury.

"Toto není Saigon," prohlásil Blinken v televizi CNN s odkazem na odchod amerických vojsk ze Saigonu v roce 1975 na konci vietnamské války, ve které Američané utrpěli porážku. Jejich úprk tehdy zachytili fotografové a slavné snímky, na kterých evakuovaní nastupují do posledního vrtulníku na střeše ambasády, tehdy obletěly celý svět. Nyní se poměrně hojně šíří na sociálních sítích.

Jeden z nejvýše postavených republikánů ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise v televizi CBS nazval stažení amerických sil z Afghánistánu "epickým selháním" a evakuaci americké ambasády z Kábulu označil "saigonským okamžikem" prezidenta Joea Bidena, upozornil server BBC. Za současnou situaci podle něj může šéf Bílého domu a jeho zpravodajský tým, který se mýlil ve svých predikcích ohledně vývoje v Afghánistánu.

"Před 20 lety jsme šli do Afghánistánu s určitým posláním, a tím posláním bylo vypořádat se s těmi, kdo na nás 11. září (2001) zaútočili. Tento úkol jsme splnili," prohlásil dnes šéf americké diplomacie s odkazem na teroristickou organizaci Al-Káida, která spáchala zářijové útoky na New York a Washington, a která měla základnu v Afghánistánu.

Washingtonu se podle Blinkena povedlo zabránit dalším útokům teroristů, které Tálibán ukrývá. Šéf Bílého domu ovšem čelí doma rostoucí kritice kvůli tomu, že se drží plánu na stažení zbývajících amerických vojáků z Afghánistánu, který schválil jeho předchůdce Donald Trump, poznamenala agentura Reuters.

Blinken podle agentury AP hájil rozhodnutí současného prezidenta se slovy, že Biden měl svázané ruce kvůli Trumpově dohodě s Tálibánem o stažení vojsk z roku 2020. Pokud by stahování vojáků Biden odvolal, Američané by se ocitli opět ve válce s Tálibánem a byli by nuceni poslat zpět do země desetitisíce vojáků, řekl šéf americké diplomacie.

Spojené státy napřely veškeré síly na evakuaci diplomatů a dalších pracovníků ze svého velvyslanectví v Kábulu. Ti se pomocí vrtulníků přesouvají na letiště, odkud nyní pracují američtí konzulární úředníci a také americký chargé d'affaires. Přesun personálu ambasády na letiště potvrdil i Blinken, který odchod pracovníků diplomatické mise označil za "promyšlený a bezpečný". Pronesl také, že zůstat v Afghánistánu není v zájmu Spojených států.

Spojené státy evakuací reagují na rychlý postup radikálního hnutí Tálibán, které obklíčilo Kábul a vstoupilo do metropole. Zaměstnance ambasády evakuují i další západní země, včetně České republiky.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Antony Blinken vietnam

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy