"Toto není Saigon." USA se brání srovnání situace v Afghánistánu s Vietnamem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes odmítl srovnání současné situace v Afghánistánu s koncem vietnamské války v roce 1975. Toto není Saigon, prohlásil dnes šéf americké diplomacie. Doplnil, že Washington vojenskou misí v Afghánistánu dosáhl svých cílů - zastavení útoků na Spojené státy. Informují o tom tiskové agentury.

"Toto není Saigon," prohlásil Blinken v televizi CNN s odkazem na odchod amerických vojsk ze Saigonu v roce 1975 na konci vietnamské války, ve které Američané utrpěli porážku. Jejich úprk tehdy zachytili fotografové a slavné snímky, na kterých evakuovaní nastupují do posledního vrtulníku na střeše ambasády, tehdy obletěly celý svět. Nyní se poměrně hojně šíří na sociálních sítích.

Jeden z nejvýše postavených republikánů ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise v televizi CBS nazval stažení amerických sil z Afghánistánu "epickým selháním" a evakuaci americké ambasády z Kábulu označil "saigonským okamžikem" prezidenta Joea Bidena, upozornil server BBC. Za současnou situaci podle něj může šéf Bílého domu a jeho zpravodajský tým, který se mýlil ve svých predikcích ohledně vývoje v Afghánistánu.

"Před 20 lety jsme šli do Afghánistánu s určitým posláním, a tím posláním bylo vypořádat se s těmi, kdo na nás 11. září (2001) zaútočili. Tento úkol jsme splnili," prohlásil dnes šéf americké diplomacie s odkazem na teroristickou organizaci Al-Káida, která spáchala zářijové útoky na New York a Washington, a která měla základnu v Afghánistánu.

Washingtonu se podle Blinkena povedlo zabránit dalším útokům teroristů, které Tálibán ukrývá. Šéf Bílého domu ovšem čelí doma rostoucí kritice kvůli tomu, že se drží plánu na stažení zbývajících amerických vojáků z Afghánistánu, který schválil jeho předchůdce Donald Trump, poznamenala agentura Reuters.

Blinken podle agentury AP hájil rozhodnutí současného prezidenta se slovy, že Biden měl svázané ruce kvůli Trumpově dohodě s Tálibánem o stažení vojsk z roku 2020. Pokud by stahování vojáků Biden odvolal, Američané by se ocitli opět ve válce s Tálibánem a byli by nuceni poslat zpět do země desetitisíce vojáků, řekl šéf americké diplomacie.

Spojené státy napřely veškeré síly na evakuaci diplomatů a dalších pracovníků ze svého velvyslanectví v Kábulu. Ti se pomocí vrtulníků přesouvají na letiště, odkud nyní pracují američtí konzulární úředníci a také americký chargé d'affaires. Přesun personálu ambasády na letiště potvrdil i Blinken, který odchod pracovníků diplomatické mise označil za "promyšlený a bezpečný". Pronesl také, že zůstat v Afghánistánu není v zájmu Spojených států.

Spojené státy evakuací reagují na rychlý postup radikálního hnutí Tálibán, které obklíčilo Kábul a vstoupilo do metropole. Zaměstnance ambasády evakuují i další západní země, včetně České republiky.

Související

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Antony Blinken vietnam

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 22 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy