Trump přirovnal Covid-19 ke chřipce. Prý nevěděl, že se na ni umírá

Americký prezident Donald Trump v pátek v Atlantě přirovnal nemoc COVID-19 způsobenou novým koronavirem k chřipce a poznamenal, že doposud nevěděl, že se na chřipku umírá. Informoval o tom americký list The Washington Post (WP), podle něhož španělské chřipce v roce 1918 podlehl Trumpův dědeček z otcovy strany Friedrich Trump.

"Za dlouhé období v průměru zemře (na chřipku) 36.000 lidí," řekl dle serveru listu The Independent Trump a podíval se na šéfa amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthonyho Fauciho, který souhlasně pokýval hlavou.

"Nikdy jsem o těchto číslech neslyšel. Byl bych v šoku. Zeptal bych se:‘Umírá vůbec někdo na chřipku? Nevěděl jsem, že lidé na chřipku umírají‘ (....) a taky bylo pár let, kdy na chřipku zemřelo přes 100.000 lidí," doplnil šéf Bílého domu.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sezónní chřipce každoročně od roku 2010 v USA podlehlo v průměru 12.000 až 61.000 lidí. Zároveň bylo v některých letech zaznamenáno více než 100.000 úmrtí v důsledku velmi agresivních forem chřipky. Jednou z nich byla pandemie, který si v roce 1958 v USA vyžádala 116.000 obětí. Další se odehrála v roce 1918, kdy španělské chřipce podlehl i Trumpův dědeček.

Gwenda Blairová v knize z roku 2001 o rodině Trumpů a jejich podnikání napsala, že Friedrich Trump, který do USA připlul v 16 letech z Německa, byl úspěšný 49letý podnikatel a otec tří dětí žijící v Queensu, když v květnu přišel domů z procházky, udělalo se mu nevolno a krátce nato zemřel. Podle Blairové podlehl první vlně španělské chřipky, ta druhá, smrtelnější, přišla na podzim. Pandemie si tehdy podle CDC celosvětově vyžádala nejméně 50 milionů obětí, z toho 675.000 ve Spojených státech.

Friedrichův nejstarší syn Frederick přišel o otce ve věku 12 let. Spolu s matkou ale v rodinném podnikání pokračoval. O 28 let později se mu s manželkou narodilo čtvrté dítě, budoucí prezident USA, Donald.

Friedrich Trump v mládí v době vrcholící zlaté horečky odcestoval na západ USA a otevíral hospody, restaurace a hotely. Když mu bylo kolem 30 let, pokusil se vrátit do Německa, ale byl deportován, jelikož se jako náctiletý vyhnul odvodu na vojnu.

Prezident Trump o svém dědovi veřejně hovořil v únoru 2019. "Můj dědeček byl dlouho nahoře na Aljašce. Hledal zlato, Pátral po zlatu. Nenašel ho, ale začal otevírat hotely pro ty, kteří hledali zlato, a vyšlo to, " řekl v projevu Trump.

V pátek Trump na tiskové konferenci také prohlásil, že měl "supergeniálního strýce", po kterém zřejmě zdědil schopnost chápat šíření koronaviru. "Lidé jsou hrozně překvapení, že těmto věcem rozumím," řekl prezident. "Všichni doktoři se ptali: ‘ Jakto, že o tom tolik víte?’ Možná mám přirozené vlohy," doplnil prezident.

Související

Více souvisejících

Donald Trump chřipka Prezident USA USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy