NÁZOR - Katastrofální výsledek klimatické konference v Madridu ukazuje, co se stane, když Spojené státy rezignují na svou vůdčí roli. S tímto varováním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post.
Desetiletí frustrací
Ještě před pouhými čtyřmi lety byl přitom americký prezident oddán myšlence vůdčí role USA ve světě, připomíná renomovaný deník. Dodává, že Barack Obama, předchůdce stávajícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, byl také vůči veřejnosti upřímný ohledně klimatické změny.
Po desetiletích frustrujících nadějí se na pařížské konferenci světové vlády zavázaly společně omezovat emise skleníkových plynů, které ohrožují lidskou civilizaci, poukazuje Washington Post. Do kontrastu s tím staví to, k čemu došlo nedávno v Madridu.
"Nejenže američtí představitelé odmítli vůdčí roli, ale ve skutečnosti tlačili (jednání) špatným směrem, kola se odklánějí od pařížské dohody," kritizuje prestižní server. Vysvětluje, že madridská konference, která skončila minulou neděli, byla dalším ze série jednání o klimatu pod záštitou OSN, která měla připravit země na úpravu závazků k omezování emisí plynoucích z pařížské dohody, plánovanou na příští rok.
Rok 2020 je pro pařížská ujednání klíčový, upozorňuje editorial. Připomíná, že dohoda je postavena tak, že země nebudou pouze jednorázově snižovat emise na úroveň, k níž se zavázaly, ale také se budou pravidelně scházet a své závazky prohlubovat.
Podobně jako dohoda GATT úspěšně podnítila v minulém století globální ekonomickou integraci, pařížský proces měl vytvořit mezinárodní očekávání, že zhruba každých pět let se velké ekonomiky světa vrátí k jednacímu stolu a přijmou hlubší závazky, nastiňuje americký deník.
Namísto toho Spojené státy, Čína a Indie odmítly výzvu, aby se země světa příští rok zavázaly k přísnějším, pozměněným emisním cílům, konstatuje washingtonský server. Kritizuje, že podrývat madridskou konferenci se rozhodly také vlády Austrálie a Brazílie, které prosazovaly formulační skuliny, které by jim umožnily vyhnout se v praxi skutečnému snižování emisí.
Trump není jediný faktor
Madridská konference tak skončila, aniž by vyřešila klíčové otázky týkající se pařížského systému, uvádí vlivný deník. Doplňuje, že možnost, že by příští rok došlo k výraznému zlepšení ochrany klimatu, se nyní jeví jako velmi nepravděpodobná.
"Zatím pouze 80 zemí, které vytvářejí jednu desetinu světových emisí, oznámilo své ambicióznější emisní závazky," připomíná editorial. Podotýká, že Evropská unie sice připravuje velké kroky v dané oblasti, ale při absenci podobných opatření v USA se Čína zřejmě nechce zavázat k čemukoliv, co jde nad rámec jejích dosavadních příslibů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Trumpova rezignace na ochranu klimatu je pouze jedním z faktorů, upozorňuje americký deník. Připomíná, že také v Brazílii po masivních korupčních skandálech politiků hlavního proudu v prezidentských volbách zvítězil konzervativní populista, snižování emisí odmítající Jair Bolsonaro.
Podobně křehká je také klimatická politika Austrálie, jelikož ekonomika země silně závisí na těžbě nerostů, konstatuje Washington Post. Doplňuje, že Čína se zase za každou cenu snaží udržet svůj ekonomický růst, kterým tamní autoritářská vláda ospravedlňuje represe.
I v roce 2015 ale mnohé země čelily podobným problémům, připomíná renomovaný deník. Za změnu označuje skutečnost, že Spojené státy se momentálně nezajímají o palčivé problémy světa.
Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se před pařížskou konferencí dohodli na velké redukci emisí, čímž vydláždili cestu pro širší mezinárodní úmluvu, konstatuje prestižní server. "Trump (ovšem) žádné obavy o budoucnost planety neprojevuje," uzavírá editorial.
Tonery do Vaší tiskárny
Slevy až 35 %
Související
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
Klimatické změny , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , pařížská klimatická dohoda
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 1 hodinou
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 1 hodinou
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 2 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 3 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 3 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 4 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 5 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 5 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 6 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 7 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
Počasí během prvního ryze lednového týdne je jako na houpačce, přiznávají i meteorologové. Čtvrtek přinese další oteplení, nicméně jen krátké. Už večer a v noci na pátek se ochladí a do konce týdne bude opět panovat zima. Pro milovníky zimních sportů jsou to dobré zprávy.
Zdroj: Jan Hrabě