Proč se nedaří zastavit klimatickou změnu? Z Washingtonu zní nepříjemná slova

NÁZOR - Katastrofální výsledek klimatické konference v Madridu ukazuje, co se stane, když Spojené státy rezignují na svou vůdčí roli. S tímto varováním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post.

Desetiletí frustrací

Ještě před pouhými čtyřmi lety byl přitom americký prezident oddán myšlence vůdčí role USA ve světě, připomíná renomovaný deník. Dodává, že Barack Obama, předchůdce stávajícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, byl také vůči veřejnosti upřímný ohledně klimatické změny.  

Po desetiletích frustrujících nadějí se na pařížské konferenci světové vlády zavázaly společně omezovat emise skleníkových plynů, které ohrožují lidskou civilizaci, poukazuje Washington Post. Do kontrastu s tím staví to, k čemu došlo nedávno v Madridu.

"Nejenže američtí představitelé odmítli vůdčí roli, ale ve skutečnosti tlačili (jednání) špatným směrem, kola se odklánějí od pařížské dohody," kritizuje prestižní server. Vysvětluje, že madridská konference, která skončila minulou neděli, byla dalším ze série jednání o klimatu pod záštitou OSN, která měla připravit země na úpravu závazků k omezování emisí plynoucích z pařížské dohody, plánovanou na příští rok.

Rok 2020 je pro pařížská ujednání klíčový, upozorňuje editorial. Připomíná, že dohoda je postavena tak, že země nebudou pouze jednorázově snižovat emise na úroveň, k níž se zavázaly, ale také se budou pravidelně scházet a své závazky prohlubovat.

Podobně jako dohoda GATT úspěšně podnítila v minulém století globální ekonomickou integraci, pařížský proces měl vytvořit mezinárodní očekávání, že zhruba každých pět let se velké ekonomiky světa vrátí k jednacímu stolu a přijmou hlubší závazky, nastiňuje americký deník.  

Namísto toho Spojené státy, Čína a Indie odmítly výzvu, aby se země světa příští rok zavázaly k přísnějším, pozměněným emisním cílům, konstatuje washingtonský server. Kritizuje, že podrývat madridskou konferenci se rozhodly také vlády Austrálie a Brazílie, které prosazovaly formulační skuliny, které by jim umožnily vyhnout se v praxi skutečnému snižování emisí.

Trump není jediný faktor

Madridská konference tak skončila, aniž by vyřešila klíčové otázky týkající se pařížského systému, uvádí vlivný deník. Doplňuje, že možnost, že by příští rok došlo k výraznému zlepšení ochrany klimatu, se nyní jeví jako velmi nepravděpodobná.

"Zatím pouze 80 zemí, které vytvářejí jednu desetinu světových emisí, oznámilo své ambicióznější emisní závazky," připomíná editorial. Podotýká, že Evropská unie sice připravuje velké kroky v dané oblasti, ale při absenci podobných opatření v USA se Čína zřejmě nechce zavázat k čemukoliv, co jde nad rámec jejích dosavadních příslibů.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trumpova rezignace na ochranu klimatu je pouze jedním z faktorů, upozorňuje americký deník. Připomíná, že také v Brazílii po masivních korupčních skandálech politiků hlavního proudu v prezidentských volbách zvítězil konzervativní populista, snižování emisí odmítající Jair Bolsonaro.

Podobně křehká je také klimatická politika Austrálie, jelikož ekonomika země silně závisí na těžbě nerostů, konstatuje Washington Post. Doplňuje, že Čína se zase za každou cenu snaží udržet svůj ekonomický růst, kterým tamní autoritářská vláda ospravedlňuje represe.

I v roce 2015 ale mnohé země čelily podobným problémům, připomíná renomovaný deník. Za změnu označuje skutečnost, že Spojené státy se momentálně nezajímají o palčivé problémy světa.

Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se před pařížskou konferencí dohodli na velké redukci emisí, čímž vydláždili cestu pro širší mezinárodní úmluvu, konstatuje prestižní server. "Trump (ovšem) žádné obavy o budoucnost planety neprojevuje," uzavírá editorial.    

Související

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

Více souvisejících

Klimatické změny Donald Trump USA (Spojené státy americké) pařížská klimatická dohoda

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy