Trumpův "dárek na rozloučenou" opakuje staré chyby, varuje vojenský historik

NÁZOR Zahraničněpolitická doktrína amerického prezidenta Donalda Trumpa - kterou lze označit za "násilný izolacionismus" - nikdy nedávala smysl, tvrdí Max Boot v komentáři pro server Washington Post. Vojenský historik z think tanku Council on Foreign Relations poukazuje, že Trump dlouhodobě hlásá, že Spojené státy "pekelně vybombardují" své nepřátele, zároveň ale stahuje americké vojáky ze zahraničních misí.

Mávnout rukou nad důsledky

Tento rozpor přetrval do posledních dnů Trumpovy administrativy, deklaruje Boot. Odkazuje na pondělní zprávu, že šéf Bílého domu žádal své hlavní poradce o názor, zda má nařídit úder na hlavní íránské jaderné zařízení v Natanzu, kde od roku 2018, kdy pošetile vypověděl smlouvu o íránském jaderném programu, dochází ke stále většímu obohacování uranu. Stejný den ale přišla také zpráva, že prezident před svým odchodem bude požadovat výrazné omezení americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu, Iráku a Somálsku, dodává autor komentáře.

Trump se podle historika netrápí tím, že mezi řečmi o ukončování "nekonečných válek" a zahajováním nových existuje jasný rozpor, což platí i o vztahu Trumpova chvástání se ohledně úspěchů v boji s terorismem a stahování amerických vojáků ze zemí, kde teroristé působí.

Stažení zhruba 700 vojáků, kteří v Somálsku školí místní síly a bojují s terorismem, tuto zemi destabilizuje před volbami a povzbudí aš-Šabáb, teroristickou skupinu napojenou na al-Káidu, která letos v lednu zaútočila na americkou základnu v Keni a zabila trojici Američanů, kritizuje Boot. Dodává, že odsun přibližně tří tisíc amerických vojáků z Iráku zase povzbudí tamní sunnitské extremisty z Islámského státu i ši'ítské extremistické milice podporované Íránem, který chtěl Trump tak dychtivě bombardovat.

Stejně tak stažení čtyř a půl tisíc vojáků z Afghánistánu výrazně povzbudí Islámský stát a Tálibán, který odmítá přerušit své vazby na al-Káidu a omezit své útoky, ačkoliv v únoru uzavřel se Spojenými státy "mírovou smlouvu", konstatuje Boot. Odkazuje na zprávy deníku Washington Post, že někdejší americký ministr obrany Mark Esper zaslal tento měsíc Trumpovi memorandum, ve kterém varuje, že proti dalšímu omezení americké vojenské přítomnosti v zemi - které už tak klesla z loňských 12 tisíc mužů - se staví prakticky celé armádní velení.

Esper podle zpráv CNN vzkázal, že další redukce může oslabit afghánské bezpečnostní složky, které spoléhají na americkou vzdušnou podporu a logistiku, rozladit americké spojence, kteří už teď mají v Afghánistánu více vojáků než Spojené státy, a především zmařit snahu přimět Tálibán dodržovat mírovou dohodu, poukazuje historik. Připomíná, že Trump namísto naslouchání podloženým obavám armády vyhodil nejen Espera, ale i další vysoce postavené činitele Pentagonu a nahradil je týmem fanatiků, podivínů a šiřitelů konspirací, jakými jsou Douglas Macgregor či Anthony Tata.  

"Jejich posláním je evidentně naplnit Trumpův dlouho odkládaný slib stažení vojsk - a mávnout rukou nad důsledky," píše Boot. Trump se podle něj nikterak nepoučil z předčasného stažení vojáků z Iráku, které v roce 2011 nařídil jeho předchůdce Barack Obama, čímž vytvořil bezpečnostní vakuum, které umožnilo vzestup Islámského státu a vyžádalo si návrat amerických sil.

Vrtochy uraženého prezidenta

Trump možná soudí, že za případné neblahé důsledky nebude viněn, jelikož ty se projeví až za vlády nově zvoleného prezidenta Joe Bidena, spekuluje historik. Odkazuje na slova nejmenovaného amerického představitele pro deník New York Times, že prezident svým rozhodnutím stáhnout vojáky zahájí debatu o tom, kdo může za ztrátu Afghánistánu. "Ve skutečnosti žádná debata nebude: Všichni budou vědět, že to byl Trump, kdo ztratil Afghánistán," dodává autor komentáře.

Spolu s tím, jak se Trumpovi krátí čas v úřadu, jeho protichůdné instinkty - intervencionalismus a izolacionismus - budou zřejmě usměrňovat odpovědnější představitelé, věří Boot. Odkazuje na zprávy, že Trumpa od útoku na Írán odrazují poradci, což platí i o viceprezidentovi Mikeovi Pencovi, prozatímním ministru obrany Christopheru Millerovi a předsedovi sboru náčelníků štábů generálu Marku Milleyovi, kteří šéfa Bílého domu údajně varovali, že útok na íránská zařízení by mohl snadno eskalovat v širší konflikt v posledních týdnech jeho prezidentství.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Odpor v armádě vedl Trumpa také k opuštění jeho nemoudrého slibu, že do vánoc stáhne veškeré americké vojáky z Afghánistánu - Miller v úterý oznámil, že počet amerických vojáků v Afghánistánu a Iráku klesne do 15. ledna příštího roku shodně na 2.500, přičemž ale nechtěl nikterak komentovat a vysvětlit, jak opatření pomůže americké bezpečnosti, poukazuje historik. Nastíněné omezení  vojenské přítomnosti sám považuje za neprozřetelné, ale nikoliv katastrofální.   

Generalita, kterou Trump zesměšňuje jako "ťulpase a děti", si uvědomuje to, co dětinskému prezidentovi uniká, varuje autor komentáře. Vysvětluje, že nálety jsou zřídka precizní a účinné zároveň, často vtáhnou Spojené státy do pasti pozemních bojů, navíc stažení amerických vojáků tváří v tvář neporazitelnému nepříteli válku zpravidla neukončí, ale častěji - jako ve Vietnamu po roce 1973 - vede k vyostření bojů a zvyšuje riziko porážky amerických spojenců.  

"Nikdo nechce 'nekonečné válku', tím méně celá armáda, ale stahování by mělo být založeno na dosažení konkrétních podmínek, nikoliv diktováno vrtochy uraženého prezidenta, který chce dát svým zuřícím příznivcům dárek na rozloučenou poté, co byl rozhodně odmítnut voliči," uzavírá Boot.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY) Afghanistán Irák

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy