Nick Muto rybaří podél celého pobřeží Nové Anglie a nic ho nerozlítí tak, jako pohled na tuleně. Muto, jehož dvě rybářské lodě loví hlavně ryby a korýše žijící u mořského dna jako jsou platýsi nebo humři, patří k rostoucí skupině rybářů, milovníků pláží i činitelů, kteří na místní narůstající tulení populaci bez zaváhání svedou všechno od nízkého stavu ryb po zvýšený počet žraloků, píše agentura AP.
"Oblasti, kde jsme tradičně rybařili, kde byl úlovek v podstatě zaručený, jsou teď úplně bez ryb. A ty ryby odtamtud vyhnali tuleni," tvrdí Muto. "Jedí nám ryby ze sítí. Zaplétají se nám do sítí. Jsou všude," dodává.
Diskuze o ploutvonožcích se v oblasti severovýchodního pobřeží Spojených států a jihovýchodu Kanady rozhořela v červenci, kdy po napadení žralokem bílým zemřela v moři u města Harpswell ve státě Maine žena. Tuleni jsou oblíbenou potravou žraloků a odborníci věří, že si plavkyni s tuleněm mohli splést, píše AP.
Není pochyb, že tuleňů i žraloků ve vodách Nové Anglie přibývá; a to hlavně kvůli ochraně, kterou jim poskytují federální zákony. Odhaduje se, že v oblasti žije okolo 50.000 tuleňů kuželozubých a o něco méně tuleňů obecných. Před několika desetiletími byla přitom tato zvířata kvůli lovu na pokraji vyhubení.
Podle odborníků však neexistují dostatečná data na to, aby se určilo, zda je současná populace příliš velká; případné nařízení redukce počtu tuleňů by se tak neopíralo o pevný základ. Na řádných datech nestojí ani domněnky, že tuleni jsou původcem neúspěšného rybolovu a lákají do míst žraloky. Odborníci se domnívají, že roli může hrát i oteplování mořské vody a další faktory. Mainský záliv, který se rozkládá od mysu Cape Cod po kanadskou provincii Nové Skotsko, se ohřívá rychleji než 99 procent světových oceánů.
Rostoucí počty ploutvonožců donutily americký Národní úřad pro oceán a ovzduší (NOAA) navrhnout směrnice, které by lidem na úkor mořských savců pomohly ochránit jejich působiště, a to včetně fyzických bariér.
"Frustrace rybářů a majitelů pozemků pramenící z konfliktu s mořskými savci roste," píše se v návrhu NOAA.
Ekolog David Johnston z univerzity v Severní Karolíně a bioložka Stephanie Woodová z univerzity v Bostonu se domnívají, že veřejnost by měla tuleně vnímat spíše jako úspěch péče o zachování přírody, než jako problém. Tuleni, kteří na začátku 20. století byli kvůli lovcům na pokraji vyhubení, získali v roce 1972 federální ochranu. Vracet se do Nové Anglie začali v 80. a 90. letech minulého století a od té doby prospívají - svá mláďata často vychovávají na chráněných ostrovech, které dříve sloužily jako základny pro lov a rybaření.
"Tuleni získali přirozené prostředí, což je opak toho, co většinou vídáme u jiných živočišných druhů, které mají problém populaci obnovit," uvádí Woodová, podle které potíže s návratem do dřívějších působišť mají další mořští savci, jako jsou velryby nebo jiné druhy tuleňů.
Kritici však tuleně vnímají jako ekologickou a bezpečnostní krizi a varují, že žraločích útoků bude jenom přibývat, pokud nikdo nezasáhne. Navíc podle nich utrpí i turismus.
"Nečinně přihlížet je pro mě i pro obyvatele Cape Cod nepřijatelné," říká člen okresního výboru ve městě Barnstable Ron Beaty, a dodává, že tuleni jsou "středem problémů".
"Kvalita zdejšího života, naše schopnost udržet si živobytí a naše ekonomika půjdou do háje," domnívá se. "Respektuji divoká zvířata a ty, kteří věří, že se musí tuleni i žraloci vrátit. Ale my máme taky právo na přežití a existenci," říká Beaty.
Z útoku žraloka na plavkyni však tuleně viní jen málo lidí. Průvodce a organizátor výletů na pozorování velryb Zack Klyver říká, že množství tuleňů přispívá k ekoturistice. "Raději bych, abychom se přizpůsobili a nepožadovali, aby se všechno přizpůsobilo nám," říká. "A spousta lidí má o tuleně zájem, chtějí je vidět," uzavírá.
Související

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
Zvířata , USA (Spojené státy americké) , Moře , Příroda , žraloci
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
před 1 hodinou

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
před 2 hodinami

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
před 2 hodinami

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
před 3 hodinami

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
před 4 hodinami

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno před 5 hodinami

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
před 5 hodinami

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
před 6 hodinami

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
před 7 hodinami

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
před 9 hodinami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera
5 mýtů o online nebankovních půjčkách
Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.
Zdroj: Komerční článek