Turecko ve válce s médii. Novináři podle soudu pomáhali teroristům

Turecký trestní soud dnes potvrdil svůj původní verdikt o potrestání novinářů z opozičního deníku Cumhuriyet, kterým loni vyměřil tresty vězení za napomáhání teroristickým organizacím. Informovala o tom agentura Reuters. Nejvyšší odvolací soud letos v září rozsudek zvrátil a doporučil, aby většina obžalovaných byla zproštěna viny. Soud nižší instance ale na potrestání novinářů trvá.

Proces se zaměstnanci opozičního listu, jednoho z posledních kritických hlasů vůči současné vládě a prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, je ostře sledovaný v Turecku i v zahraničí. Soud původně loni v dubnu poslal 13 spolupracovníků listu za mříže na dva a půl roku až deset let. Byli odsouzeni za spolupráci se separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK) a hnutím duchovního Fethullaha Gülena. Tomu Ankara připisuje zosnování nezdařeného pokusu o převrat z roku 2016.

Mezi odsouzenými byli například i člen vedení deníku Akin Atalay, investigativní reportér Ahmet Şik nebo šéfredaktor listu Murat Sabuncu.

Odvolací soud v září doporučil novináře zprostit viny a pět odsouzených, kteří si odpykávali nižší tresty, nařídil propustit na svobodu. Byl mezi nimi karikaturista Musa Kart, novináři Güray Öz a Hakan Kara, právník Mustafa Kemal Güngör a bývalý člen vedení listu Önder Çelik. Soud nižší instance, jemuž se případ vrátil, ale s hodnocením odvolacího soudu nesouhlasil a odsouzení 12 zaměstnanců Cumhuriyetu potvrdil. Viny zprostil pouze novináře Kadriho Gürsela, a to na základě verdiktu Ústavního soudu.

Případ nyní znovu projedná Nejvyšší odvolací soud, jeho verdikt už bude pravomocný.

Trestní stíhání zažili v posledních letech celkem desítky zaměstnanců opozičních médií, stovky novinářů jsou ve vězení. Tresty vynášejí turecké soudy nad kritiky režimu kvůli údajné podpoře teroristické organizace či teroristické propagandě, před soudem novináři často končí i kvůli urážce prezidenta.

V roce 2016 například byli na pět let vězení odsouzeni novináři Cumhuriyetu Can Dündar a Erdem Gül, a to kvůli zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014, jak zachycují auta s tureckými zbraněmi určenými syrským povstalcům. Loni dokonce turecký nejvyšší soud rozhodl, že Dündar neměl být souzen za vyzrazení státního tajemství, ale za špionáž, a měl dostat trest až 20 let vězení.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Noviny / tisk Media

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy