Vlna uprchlíků se šíří. O víkendu přešlo z Kolumbie do Ekvádoru 10 tisíc Venezuelanů

Přes 10.000 Venezuelanů překročilo o víkendu hranici z Kolumbie do Ekvádoru. Za poslední měsíc to pak bylo přes 85.000 migrantů, uvedla agentura Reuters. Ode dneška totiž začalo platit nařízení, podle něhož si před vstupem do země musejí venezuelští imigranti zažádat o humanitární vízum. Ekvádorská vláda se tak snaží omezit masovou migrační vlnu do své země, informovala agentura EFE.

Mezinárodní hraniční přechod Rumichaca zaplavily o víkendu tisíce Venezuelanů, kteří prchají ze své země před chudobou a autoritářským režimem prezidenta Nicoláse Madura. A zatímco před týdnem jich přes hranici přešlo asi 2500, tuto sobotu jich bylo 6945 a v neděli jen do poledne hranici přešlo 3100 Venezuelanů, uvedl kolumbijský rozhlas.

Podle nového nařízení, které podepsal minulý měsíc ekvádorský prezident Lenín Moreno, musí ode dneška Venezuelané před vstupem do Ekvádoru zažádat o humanitární vízum, zaplatit 50 dolarů (asi 1200 Kč) a absolvovat pohovor na ekvádorském konzulátu.

"Vízum stojí 50 dolarů...ale my nemáme ani na jídlo," postěžovala si agentuře EFE jedna z venezuelských emigrantek. V její zemi je už několik let hluboká ekonomická krize, lidem se nedostává základních potravin a léků, časté jsou tam výpadky elektřiny i dodávek vody. Minimální mzda tam podle EFE činí tři dolary měsíčně.

Kvůli krizi a porušování lidských práv utekly z Venezuely od roku 2015 podle OSN na čtyři miliony lidí, z toho asi 1,3 milionu do sousední Kolumbie. Zhruba 750.000 Venezuelanů je nyní v Peru, v Ekvádoru jich žije odhadem 300.000.

Podle kolumbijského ministra zahraničí Carlose Holmese Trujilla nové nařízení neodradí migranty od toho, aby z Venezuely utíkali. Spíše se naopak zvýší počet lidí, kteří budou využívat nelegální hraniční přechody. "Průchod migrantů nepovolenými oblastmi, takzvanými zkratkami, navýšení kriminality a počtu případů pašování lidí, mnohem více lidí se ocitne v ohrožení," vyjmenoval Trujillo dopady ekvádorského opatření.

Na rozdíl od jiných sousedních zemí Kolumbie žádná přísnější pravidla pro venezuelské migranty nezavedla. Naopak dokonce Venezuelany, kteří do země vstoupí nelegálně, vyzývá, aby se registrovali u místních úřadů a získali tak přístup ke zdravotní péči a vzdělávacím zařízením. Kolumbie rovněž oznámila, že tento měsíc udělí občanství více než 24.000 dětí, které se v zemi narodili venezuelským migrantům. Chce tak zabránit tomu, aby tyto děti zůstaly bez státní příslušnosti.

Z ekonomické krize viní venezuelská opozice i řada expertů tamní socialistickou vládu, jejíž autoritářský režim se opozice snaží už několik let svrhnout. Letos zesílil i mezinárodní tlak na Madurovu vládu. Více než padesát zemí, v čele s USA, uznalo šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa prozatímním prezidentem země poté, co parlament ovládaný opozicí neuznal nový Madurův mandát vzešlý z loňských nesvobodných voleb.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Venezuela ekvádor Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy