Uzavření škol v USA zachránilo 40 tisíc životů, naznačila studie

V současné době je v USA detekováno téměř pět miliónů pozitivních případů covid-19. Nákaza se nekontrolovatelně šíří napříč celými Spojenými státy, a protože se blíží nový školní rok, politici i pedagogové řeší, jestli znovu školy otevřít nebo je nechat ještě uzavřené. Nová studie zjistila, že uzavření škol zachránilo život více než 40 000 Američanům.

Politici i učitelé v USA se rozdělili na dva tábory v otázce, jestli se děti mají opět vrátit do školních lavic. V mnoha případech mají školy špatně větrané prostory a nenabízejí možnost účinného sociálního distancování, proto se virus SARS-CoV-2 může snadněji přenášet. Protiargument spočívá v tom, že děti nejsou vůči viru tolik zranitelné a školy dětem poskytují vzdělání, sociální interakci a stabilitu.

Nový výzkum se zaměřil na přenos viru během uzavření škol ve všech 50 státech během března letošního roku. Ukázal, že pokud by školy zůstaly otevřené, odhadem by se nakazilo 639 lidí na 100 000 obyvatel, ale po uzavření se počet snížil na 215 případů. To znamená, že v celých Spojených státech uzavření zabránilo nákaze 17,37 miliónů lidí a 40 600 úmrtí. Procentuálně se celkově snížil počet nových případů covid-19 o 62 %. Vědci však uvádějí, že státy, které uzavřely školy dříve, snížily riziko přenosu až o 72 % v porovnání s 49 % se státy, které na pandemii reagovaly později.

Modelová studie zahrnula i faktory, které ovlivnily počty pozitivních případů, jako je veřejné shromažďování, uzavření barů, restaurací a dalších nepodstatných podniků, dostupnost testování i počet lidí z pečovatelských domů a rasovou demografii. Vědci uvádějí, že poskytnutá data jsou pouze odhady, protože existuje mnoho proměnných, které nezaručují stoprocentní izolaci. Poznamenali také, že uzavření škol nezabránilo dětem ve shromažďování a omezilo především aktivity rodičů, kteří museli s dětmi zůstat doma a tím se pravděpodobně snížil přenos viru. Uvádí to server Business Insider.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo pokyny, které podporují znovuotevření škol, ale některé školy přizpůsobují výuku a budou se otevírat pouze částečně, například v New Jersey. „Rozhodnutí o znovuotevření škol během podzimu roku 2020 patří k největším výzvám, kterým USA čelí po několik generací. Federální agentury by měly upřednostnit financování výzkumu, který ukazuje nejúčinnější postupy ve vzdělávacím prostředí,“ uvedli vědci závěrem ve své studii.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Více souvisejících

věda USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy