V Brazílii se mluví o „genocidě“ domorodců. Přispívá k ní koronavirus

Virus SARS-CoV-2 udeřil mohutnou silou v Brazílii, která už je druhou nejvíce zasaženou zemí. Úmrtnost nejvíce zasáhla brazilské domorodce, kteří umírají dvakrát více než zbytek brazilské populace. „Koronavirus na domorodém území může zapříčinit skutečnou genocidu,“ varoval brazilský aktivista.

Ministerstvo zdravotnictví pro domorodce hlásí 695 pozitivních případů na covid-19 a 34 úmrtí, ale organizace APIB zaznamenala 980 pozitivních případů a 125 úmrtí, to znamená, že míra úmrtnosti domorodých obyvatel je 12,6 % ve srovnání s celostátní mírou 6,4 %. Rozdíl mezi oficiálními čísly se liší, protože ministerstvo zdravotnictví monitoruje pouze domorodce, kteří žijí v tradičních vesnicích, ale ne ty, kteří se přestěhovali do měst za prací nebo studiem.

Ačkoliv domorodci, kteří žijí ve městech, mají blíže ke zdravotnické pomoci, často žijí v nejistých životních podmínkách a stávají se zranitelnější vůči nákaze. Odlehlé vesnice nemají ani základní hygienická a zdravotní zařízení, první mrtvý na covid-19 z domorodých Brazilců byl patnáctiletý chlapec z vesnice v Amazonii, uvádí CNN.

„Naše komunity jsou často v odlehlých, nehostinných regionech bez přístupu nebo infrastruktury,“ řekl koordinátor APIB Dinaman Tuxa pro CNN a dodal, že virus SARS-CoV-2 akorát využil toho, že domorodci jsou veřejně zanedbáváni. Více než 60 původních komunit potvrdilo pozitivní případy na covid-19 a mnoho z nich s nachází v Amazonii, kde je přístup k lékařskému ošetření pouze letadlem nebo lodí.

Průměrná vzdálenost mezi vesnicemi a zdravotní péčí je podle InfoAmazonia 315 km a až 10 % z nich je vzdáleno více než 1000 km. První domorodá kongresmanka Joeanina Wipichanová poukázala na fakt, že i když se domorodci dostanou k řádné lékařské péči, nejsou pro ně k dispozici ventilátory ani postele.

Aktivisté varují, že právě odlesňování na původních pozemcích v Amazonii představuje ještě vyšší riziko pro vzdálené vesnice, protože v dubnu letošního roku vzrostlo téměř o 64 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Podle údajů Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) jen minulý měsíc bylo zničeno více než 156 kilometrů čtverečních pralesa.

„Domorodci v Amazonii nemají protilátky proti chorobám, které se nevyskytují v pralese, a proto existuje obrovské nebezpečí, že by koronavirus mohl způsobit skutečnou genocidu,“ varoval brazilský aktivista Sebastião Salgado v rozhovoru pro CNN.

Brazilský kongres schválil minulý týden nouzový plán, který domorodcům poskytne pitnou vodu, potraviny, ale také lékařské vybavení. Musí však být schválen brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem, který se netají nepřátelstvím vůči domorodým komunitám.

Související

Více souvisejících

Brazílie Domorodci Amazonský prales Jair Bolsonaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy