V Brazílii se mluví o „genocidě“ domorodců. Přispívá k ní koronavirus

Virus SARS-CoV-2 udeřil mohutnou silou v Brazílii, která už je druhou nejvíce zasaženou zemí. Úmrtnost nejvíce zasáhla brazilské domorodce, kteří umírají dvakrát více než zbytek brazilské populace. „Koronavirus na domorodém území může zapříčinit skutečnou genocidu,“ varoval brazilský aktivista.

Ministerstvo zdravotnictví pro domorodce hlásí 695 pozitivních případů na covid-19 a 34 úmrtí, ale organizace APIB zaznamenala 980 pozitivních případů a 125 úmrtí, to znamená, že míra úmrtnosti domorodých obyvatel je 12,6 % ve srovnání s celostátní mírou 6,4 %. Rozdíl mezi oficiálními čísly se liší, protože ministerstvo zdravotnictví monitoruje pouze domorodce, kteří žijí v tradičních vesnicích, ale ne ty, kteří se přestěhovali do měst za prací nebo studiem.

Ačkoliv domorodci, kteří žijí ve městech, mají blíže ke zdravotnické pomoci, často žijí v nejistých životních podmínkách a stávají se zranitelnější vůči nákaze. Odlehlé vesnice nemají ani základní hygienická a zdravotní zařízení, první mrtvý na covid-19 z domorodých Brazilců byl patnáctiletý chlapec z vesnice v Amazonii, uvádí CNN.

„Naše komunity jsou často v odlehlých, nehostinných regionech bez přístupu nebo infrastruktury,“ řekl koordinátor APIB Dinaman Tuxa pro CNN a dodal, že virus SARS-CoV-2 akorát využil toho, že domorodci jsou veřejně zanedbáváni. Více než 60 původních komunit potvrdilo pozitivní případy na covid-19 a mnoho z nich s nachází v Amazonii, kde je přístup k lékařskému ošetření pouze letadlem nebo lodí.

Průměrná vzdálenost mezi vesnicemi a zdravotní péčí je podle InfoAmazonia 315 km a až 10 % z nich je vzdáleno více než 1000 km. První domorodá kongresmanka Joeanina Wipichanová poukázala na fakt, že i když se domorodci dostanou k řádné lékařské péči, nejsou pro ně k dispozici ventilátory ani postele.

Aktivisté varují, že právě odlesňování na původních pozemcích v Amazonii představuje ještě vyšší riziko pro vzdálené vesnice, protože v dubnu letošního roku vzrostlo téměř o 64 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Podle údajů Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) jen minulý měsíc bylo zničeno více než 156 kilometrů čtverečních pralesa.

„Domorodci v Amazonii nemají protilátky proti chorobám, které se nevyskytují v pralese, a proto existuje obrovské nebezpečí, že by koronavirus mohl způsobit skutečnou genocidu,“ varoval brazilský aktivista Sebastião Salgado v rozhovoru pro CNN.

Brazilský kongres schválil minulý týden nouzový plán, který domorodcům poskytne pitnou vodu, potraviny, ale také lékařské vybavení. Musí však být schválen brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem, který se netají nepřátelstvím vůči domorodým komunitám.

Související

Více souvisejících

Brazílie Domorodci Amazonský prales Jair Bolsonaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy