V Kanadě bude pokračovat extradiční řízení finanční šéfky Huawei

Nejvyšší soud kanadské province Britská Kolumbie dnes rozhodl, že řízení o vydání finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei Meng Wan-čou do USA neodporuje kanadským zákonům a může proto pokračovat.

Spojené státy žádají o vydání Mengové kvůli podezření z podvodu. Verdikt soudu podle agentury AP zhorší vztahy mezi Kanadou a Čínou, která proces považuje za politicky motivovaný.

Kanadská soudkyně dospěla k závěru, že činy, za něž Mengovou stíhá americká prokuratura, by byly považovány za trestné i v Kanadě. Agentura Reuters však upozorňuje, že se soud nevyjádřil ohledně toho, zda se Mengová skutečně dopustila podvodu.

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje, zadržela kanadská policie v prosinci 2018 na žádost USA. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Právníci Mengové se snažili argumentovat tím, že celý případ se ve skutečnosti týká sankcí vůči Íránu a ne podvodu. Tvrdili, že jelikož Kanada podobné sankce jako USA neuvalila, tak z pohledu kanadské spravedlnosti se žádný podvod nestal. Soud však uvedl, že pokud by tuto interpretaci přijal, značně by omezil možnosti Kanady plnit její závazky ohledně mezinárodního stíhání ekonomických zločinů.

Peking dlouhodobě tvrdí, že za stíháním ředitelky stojí skryté politické motivy amerických úřadů a pravým důvodem kauzy je snaha USA o zpomalení čínského vzestupu. Čína jako zjevný protikrok po zadržení Mengové zatkla bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga a kanadského podnikatele Michaela Spavora. Uvalila rovněž omezení na dovoz některých kanadských výrobků do Číny.

Kanadské řízení týkající se vydání Mengové bude pokračovat v červnu. Advokáti se údajně budou snažit argumentovat tvrzením, že kanadští pohraničníci, policie a americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) porušili práva Mengové tím, že shromažďovali důkazy ještě předtím, než byla ředitelka zadržena. Extradiční procesy v Kanadě obvykle trvají několik let, poznamenala AP.

Související

Více souvisejících

Kanada soudy Meng Wan-čou (Huawei) Huawei Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy