V osobních předmětech obětí 11. září jsou ukryté kousky jejich příběhů

Téměř nedotčená peněženka Andrey Habermanové, pokrytá popelem, ležela téměř šest let na dně šuplíku v domě jejích rodičů ve Wisconsinu spolu s částečně roztaveným mobilem, řidičským průkazem, kreditními kartami, šekovou knížku a klíči od domu. Tyto předměty každodenní potřeby byly pozůstatkem mladého života, který skončil, když unesené letadlo narazilo 11. září 2001 do severní věže Světového obchodního centra (WTC).

Habermanová, které bylo 25 let a měla se vdávat, vyrazila na pracovní cestu z Chicaga a zároveň na svou první návštěvu New Yorku. V jejích rodičích vyvolávaly věci stále páchnoucí po Ground Zero hlavně smutek. Aby zmírnili svou bolest, darovali je Národnímu památníku a muzeu 11. září, napsala agentura AP.

Peněženky, pasy, baseballové rukavice, boty, oblečení a prsteny. Sbírka přibližně 22.000 osobních předmětů, z nichž jsou některé vystaveny v muzeu 11. září a jiné v institucích napříč zemí, vytváří mozaiku ztracených životů a příběhů o přežití

"Každý člověk, který je součástí tohoto výčtu, žil svůj život," uvedl kurátor muzea a ředitel sbírky Jan Ramirez. "Víme, že rodiny a lidé, kteří toho dne ztratili někoho blízkého, budou potřebovat místo nebo způsob, jak si připomenout člověka, který nikdy nepřišel domů z práce nebo z letu," dodal Ramirez. Mnoho předmětů bylo vytaženo z trosek dvojčat. Další věci darovali přeživší nebo pozůstalí.

Viceprezidenta společnosti Aon Seana Rooneyho, který zemřel v jižní věži, zastupuje tesařský úhelník, šroubovák, páčidlo a pásek na nářadí. Ve své podstatě byl "stavařem", vysvětlila jeho švagrová Margot Eckertová. Tesařské nástroje darované muzeu podle ní představují "dokonalý protijed k destrukci".

Poté, co Rooneyho uvěznily plameny a kouř ve 105. patře, zavolal své manželce Beverly Eckertové, která v tu chvíli byla v jejich domě ve Stamfordu v Connecticutu. Zatímco lapal po dechu, strávil své poslední chvíle vzpomínáním na lepší časy a své ženě šeptem vyznával lásku. Jeho ostatky nebyly nikdy nalezeny.

Beverly zemřela osm let poté při pádu letadla. Cestovala na střední školu, kterou navštěvoval její zesnulý muž, a na jeho počest tam měla udělit studijní stipendium. Předtím si odložila věci, o kterých doufala, že jí pomohou vyprávět příběh jejího manžela, víkendového kutila, tesaře a dobrovolníka v nevládní organizaci Habitat for Humanity. "Tyto předměty jsou velmi důležité. Jsou důkazem, že někdo žil. Jsou skutečností, které se můžete dotknout," uvedla její sestra Margot.

Pro rodinu Roberta China to byl příběh o lásce k softbalu. Vzpomínali na jeho první odpal, po kterém doběhnul až ke třetí metě. Jeho spoluhráči z týmu firmy Fiduciary Trust International mu na osudný míček napsali blahopřání, aby si mohl chvilku znovu vychutnávat. Mezi podepsanými byli i Pedro Francisco Checo a Ruben Esquilin mladší, kteří spolu s Robertem 11. září zemřeli. Zaprášený softbalový míček je nyní součástí sbírky muzea 11. září.

Ne všechny předměty byly darovány jménem obětí. Některé pocházejí od lidí, kteří útoky z 11. září přežili.

Linda Raischová Lopezová darovala své zakrvácené kožené lodičky, které mají představovat její vůli přežít v den, kdy běžela o život. Když sbíhala schodiště z 97. patra, vyklouzla z podpatků a trosky procházela naboso. Někde po cestě k molu na řece Hudson vklouzla zpátky do bot, které potřísnila krví ze svých pořezaných a zpuchřelých nohou.

Jen malá část osobních předmětů ze sbírky muzea 11. září je trvale vystavená, jelikož je jich příliš mnoho. Když nejsou v muzeu, čekají ve skladech v New Jersey, které je přes řeku Hudson a v hangáru na letišti JFK. Řady a řady polic jsou zaskládané krabicemi plnými tragédií a vzpomínek.

"Každý kousek je součástí skládačky," řekl Ramirez. "To, že máme tyto důležité, hmatatelné a malé kousky pravdy, které vytvářejí mosty, pomocí nichž se lidé zapojují do příběhu, je důvod, proč to děláme a budeme v tom pokračovat," dodal ředitel sbírky muzea 11. září.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 One World Trade Center

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy