Ve Washingtonu se ve čtvrtek sešli zástupci Srbska a Kosova na jednání, které má vést k normalizaci vzájemných vztahů. Tématem je především ekonomika. Srbská strana sdělila, že odmítla překvapivý požadavek Spojených států na uznání Kosova. Priština zopakovala svou pozici, že normalizace vztahů nelze dosáhnout bez uznání kosovské nezávislosti ze strany Srbska.
Jednání v Bílém době se za Srbsko účastní prezident Aleksadar Vučić a za Kosovo premiér Avdullah Hoti. Jejich hostiteli jsou americký národní bezpečnostní poradce Robert O'Brien a vyslanec pro kosovsko-srbský dialog Richard Grenell.
Americká administrativa trvala na tom, že se rozhovory budou týkat výlučně hospodářských otázek, uvedla agentura AP. Srbská delegace nicméně v průběhu jednání sdělila médiím, že bod deset návrhu dohody o ekonomické normalizaci byl pro Bělehrad nepřijatelný, neboť obě strany zavazoval k "vzájemnému uznání a ochraně národnostních menšin". Podle srbského ministra zahraničí Ivici Dačiče se jednalo o vybočení z dohodnutého rámce rozhovorů. Vyslanec Grenell však popřel, že by Spojené státy srbského prezidenta s takovým požadavkem konfrontovaly.
Pазговори и даље трају, не знам да ли ће договор да буде постигнут. Људи из Трампове администрације били cy фер, саслушали су нас, тачке у којој се говори о међусобном признању више нема у документима. pic.twitter.com/mtGYdlwlOV
— Александар Вучић (@avucic) September 3, 2020
Šéf kosovské vlády Hoti ještě před začátkem rozhovorů uvedl, že normalizaci vztahů lze dosáhnout pouze tím, že Srbsko uzná nezávislost Kosova. "Věřím, že dohoda o hospodářské spolupráci, které můžeme dosáhnout, je krokem ke konečné normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi, což znamená jedině vzájemné uznání," citovala Hotiho stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
Jednání má pokračovat i v pátek. Vučić se poté s Hotim znovu setká hned v pondělí, na kdy je naplánováno jednání v Bruselu pod patronátem šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella a unijního zmocněnce pro tuto problematiku Miroslava Lajčáka. EU se snaží o zprostředkování kosovsko-srbského dialogu již zhruba desetiletí, více než Washington však klade důraz na jeho politickou rovinu.
Představitelé Albánců, kteří tvoří většinu obyvatelstva Kosova, v roce 2008 jednostranně vyhlásili nezávislost této oblasti. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad nad svou provincií ztratil kontrolu po ozbrojeném konfliktu ukončeném nálety NATO na Srbsko. Jednání o normalizaci vztahů Bělehradu s Prištinou, přerušené před dvěma roky, bylo v červenci obnoveno.
Nezávislost Kosova uznala zhruba polovina členských států OSN, mezi nimiž je vedle USA i většina zemí EU, včetně České republiky. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podporují například Rusko, Čína, Indie a Izrael. Uznání se Priština zatím nedočkala ani od pěti členů EU.
Související

Poslanci v Kosovu schválili vládu nezákonně, rozhodl soud. Budou předčasné volby

Dohoda Srbsko-Kosovo podepsána. Co je jejím obsahem? Reakce jsou rozporuplné
Avdullah Hoti (Kosovo) , Aleksandr Vučič (srbský prezident) , kosovo , Srbsko , Robert O'Brien (poradce Trumpa) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou

Objevil se bílý kouř. Kardinálové zvolili nového papeže
před 12 minutami

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
před 58 minutami

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
před 1 hodinou

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
před 2 hodinami

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
před 3 hodinami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
před 3 hodinami

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
před 4 hodinami

Zemřel Jiří Bartoška
před 5 hodinami

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
před 6 hodinami

Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
před 7 hodinami

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
před 8 hodinami

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
před 8 hodinami

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
před 9 hodinami

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
před 11 hodinami

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
včera
Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
Ve Vatikánu oficiálně začal konkláve, proces volby nového vůdce katolické církve. Vstupní brány Sixtinské kaple byly uzavřeny pro veřejnost, čímž začala přísně tajná procedura, která vyvrcholí volbou nového papeže.
Zdroj: Libor Novák