Dohoda Srbsko-Kosovo podepsána. Co je jejím obsahem? Reakce jsou rozporuplné

V pátek uzavřená dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Její součástí je ale i ujednání o útlumu diplomatických aktivit, které vedou obě země proti sobě navzájem. Americký prezident Donald Trump označil dohodu za "historický" okamžik, srbský prezident za "mimořádný krok kupředu".

Po dvoudenních rozhovorech v Bílém domě, zprostředkovaných americkými představiteli, dospěli srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti k dohodě, která má podle nich přispět k tvorbě pracovních míst i k zahraničním investicím. Text dohody nyní zveřejnila místní média.

Exclusive: The White House agreement pic.twitter.com/7skVGNGobC

— Adriatik Kelmendi (@adriatikk) September 4, 2020

"Kosovo souhlasí, že na jeden rok přestane žádat o členství v mezinárodních organizacích. Srbsko souhlasí, že na rok upustí od své kampaně na odvolání uznání nezávislosti Kosova a nebude žádat další země, aby neuznávaly Kosovo," uvádí se v textu dohody, kterou obě balkánské země podepsaly každá zvlášť se Spojenými státy.

Substantial and productive meeting with U.S. Secretary of @StateDept @SecPompeo. We agreed to deepen our rels & I stressed Kosovo's readiness to continue the dialogue with Serbia which will lead to mutual recognition. Kosovo is blessed with friends and partners such as USA. ???? pic.twitter.com/k3akGzUrfL

— Avdullah Hoti (@Avdullah) September 5, 2020

Většina bodů se nicméně týká infrastruktury. Signatáři souhlasili, že budou pokračovat v naplňování předchozích dohod o obnově leteckého a železničního spojení mezi Bělehradem a Prištinou, které podepsali na začátku tohoto roku. Budou rovněž prosazovat stavbu dálnic spojujících obě země. Nadto Srbsko a Kosovo učinily závazek, že si napříště budou uznávat vysokoškolské diplomy.

Podle profesora ekonomie z Univerzity v Bělehradě Ljubodraga Saviče je podepsaná dohoda v zásadě dobrá, bude ji však těžké naplnit. "Jsem pesimista. Stěží lze očekávat, že bude smlouva naplněna kvůli iracionálnímu chování prištinské vlády, kterou zajímá pouze uznání nezávislosti Kosova a tomu podřizuje vše," řekl Savić s tím, že i v minulosti byly mezi oběma zeměmi podepsány dohody, které nebyly dodržovány.

Kritické hlasy zaznívají i v Prištině. "Dohoda přiblížila Srbsko dovnitř Kosova, zatímco uznání Srbskem se nepřiblížilo," uvedlo opoziční hnutí Sebeurčení, které je momentálně nejsilnější politickou silou v kosovském parlamentu.

USA prosadily do dohody i některé body ze své zahraničně-politické agendy. Srbsko a Kosovo se zavázaly, že zabrání použití takových zařízení v telekomunikačních sítích páté generace (5G), které pocházejí od "nespolehlivých dodavatelů". Washington dlouhodobě naléhá na své spojence, aby z účasti na budování 5G sítí vyřadili čínskou firmu Huawei.

Obě balkánské země rovněž uznají libanonské radikální hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci. Hnutí je odvěkým nepřítelem Izraele, k němuž se vážou další body ujednání: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, zatímco Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky. Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za izraelské hlavní město v roce 2017 a vyzývá další státy, aby učinily totéž.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Avdullah Hoti (Kosovo) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Huawei

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy