Dohoda Srbsko-Kosovo podepsána. Co je jejím obsahem? Reakce jsou rozporuplné

V pátek uzavřená dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Její součástí je ale i ujednání o útlumu diplomatických aktivit, které vedou obě země proti sobě navzájem. Americký prezident Donald Trump označil dohodu za "historický" okamžik, srbský prezident za "mimořádný krok kupředu".

Po dvoudenních rozhovorech v Bílém domě, zprostředkovaných americkými představiteli, dospěli srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti k dohodě, která má podle nich přispět k tvorbě pracovních míst i k zahraničním investicím. Text dohody nyní zveřejnila místní média.

Exclusive: The White House agreement pic.twitter.com/7skVGNGobC

— Adriatik Kelmendi (@adriatikk) September 4, 2020

"Kosovo souhlasí, že na jeden rok přestane žádat o členství v mezinárodních organizacích. Srbsko souhlasí, že na rok upustí od své kampaně na odvolání uznání nezávislosti Kosova a nebude žádat další země, aby neuznávaly Kosovo," uvádí se v textu dohody, kterou obě balkánské země podepsaly každá zvlášť se Spojenými státy.

Substantial and productive meeting with U.S. Secretary of @StateDept @SecPompeo. We agreed to deepen our rels & I stressed Kosovo's readiness to continue the dialogue with Serbia which will lead to mutual recognition. Kosovo is blessed with friends and partners such as USA. ???? pic.twitter.com/k3akGzUrfL

— Avdullah Hoti (@Avdullah) September 5, 2020

Většina bodů se nicméně týká infrastruktury. Signatáři souhlasili, že budou pokračovat v naplňování předchozích dohod o obnově leteckého a železničního spojení mezi Bělehradem a Prištinou, které podepsali na začátku tohoto roku. Budou rovněž prosazovat stavbu dálnic spojujících obě země. Nadto Srbsko a Kosovo učinily závazek, že si napříště budou uznávat vysokoškolské diplomy.

Podle profesora ekonomie z Univerzity v Bělehradě Ljubodraga Saviče je podepsaná dohoda v zásadě dobrá, bude ji však těžké naplnit. "Jsem pesimista. Stěží lze očekávat, že bude smlouva naplněna kvůli iracionálnímu chování prištinské vlády, kterou zajímá pouze uznání nezávislosti Kosova a tomu podřizuje vše," řekl Savić s tím, že i v minulosti byly mezi oběma zeměmi podepsány dohody, které nebyly dodržovány.

Kritické hlasy zaznívají i v Prištině. "Dohoda přiblížila Srbsko dovnitř Kosova, zatímco uznání Srbskem se nepřiblížilo," uvedlo opoziční hnutí Sebeurčení, které je momentálně nejsilnější politickou silou v kosovském parlamentu.

USA prosadily do dohody i některé body ze své zahraničně-politické agendy. Srbsko a Kosovo se zavázaly, že zabrání použití takových zařízení v telekomunikačních sítích páté generace (5G), které pocházejí od "nespolehlivých dodavatelů". Washington dlouhodobě naléhá na své spojence, aby z účasti na budování 5G sítí vyřadili čínskou firmu Huawei.

Obě balkánské země rovněž uznají libanonské radikální hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci. Hnutí je odvěkým nepřítelem Izraele, k němuž se vážou další body ujednání: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, zatímco Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky. Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za izraelské hlavní město v roce 2017 a vyzývá další státy, aby učinily totéž.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Avdullah Hoti (Kosovo) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Huawei

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy